Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mağdur iken sanık olup ceza aldık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2009, 21:28   #1
av.pergamon

Rahatsiz Mağdur iken sanık olup ceza aldık

Arkadaşlar benim sorum ceza yargılaması ile ilgili :

Müvekkilin cep telefonuna hakaret içeren mesajlar gelince , karakola gidip şikayetçi oluyor. Karşı taraf ifadesi alınmak için çağrıldığında ; müvekkilinde kendine hakaret ettiğini iddia edip bende şikayetçiyim diyor.
Bunun üzerine müvekkil hakkında da hakaretten dava açıldı.
Karşı taraf kendini savunmak için kendine de hakaret edildiğini iddia etti ve müvekkili aradığında müvekkilinde kendine hakaret ettiğini iddia etti. Delil olarak ; cep telefonu konuşmalarını yanında bulunan şahitlerin duyduğunu iddia etti. Ancak poliste verdiği ifadede farklı kişileri şahit gösterdi , savcılıkta verdiği ifadede farklı kişileri şahit gösterdi. Bu çok açık çelişkiye rağmen mahkeme hem müvekkile hemde karşı tarafa hakaretten hapis cezası verdi ve para cezasına çevirdi. Para cezası 1.500 TL ve kesin olarak veridi.

Şu anda mağdurken birde ceza aldık . Karar kesin ?

Mahkeme delillerin değerlendirmesinde çok açık hatalar yaptı ama karar kesin : iç hukukta sizce yapabileceğimiz bir şey kaldı mı? Çünkü bu davayı bu aşamada bırakmak istemiyoruz. İkinci problem bu hakaret mesajlarından dolayı manevi tazminat davası açmıştık ve ceza davasını bekliyordu şimdi zannediyorum hukuk davasında da sıkıntı yaşayacağız.

Hakimin sorumluluğu da dahil her yolu denemek istiyoruz. Çünkü müvekkil tarifi imkansız bir durumla karşı karşıya kaldı ve adalete olan güveni sarsıldı.

Karar açıklandı ancak gerekçeli karar henüz yazılmadı .
Bitmiş bir dava ancak kesin olmasına rağmen temyiz hakkı konusunda tartışmalar var. Temyiz konusunda ve bundan sonra yapılabilecekler konusunda ne düşünürsünüz ?
Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim .
Old 01-03-2009, 22:00   #2
Av.Kanbalı

Sayın meslektaşım,
Bahsettiğiniz kadarıyla hakaret suçundan dolayı yapılmış bir yargılama ve verilmiş bir mahkumiyet kararı var.2000 TL ye kadar adli para cezalarının kesin olduğu gerçekliği karşısında ,suç vasfına yönelik temyiz hakkınız bulunmaktadır.İyi çalışmalar...
Old 02-03-2009, 11:48   #3
av.pergamon

Varsayılan SuÇ Vasfina YÖnelİk Temyİz

Sn.Kanbalı; Cevabınız için teşekkür ederim. Bahsettiğiniz ''suç vasfına yönelik '' temyiz mümkün görüyor. Suç vasfına yönelik temyiz hakkında yeterli bilgiye ulaşamadım bu konuda sahip olduğunuz bilgi var ise paylaşırsanız sevinirim .
Old 02-03-2009, 13:37   #4
Av.Kanbalı

Sayın meslektaşım,
Suç vasfına dair temyiz, söz gelimi silahla tehdit değilde,yaralamaya teşebbüs, yada cinsel istismar değilde,sarkıntılık iddiası gibi örneklendirilebilir.Bahsi geçen olayda karşılıklı hakaret olarak değil,tek taraflı hakaret olduğu şeklinde savunmada bulunabilirsiniz.
Old 02-03-2009, 14:34   #5
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Ceza Genel Kurulunun 04.10.1993 tarihli 2-187/222 sayılı kararında da belirtildiği gibi,Yargıtayın duraksamasız uygulamalarına göre tür ve miktarı itibariyla kesin olan kararların dahi suç vasfına yönelik temyizi halinde Yangıtay denetimine tabi tutulacakları,bu durumun maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasını amaçlayan ceza yargılamasının doğal sonucu olduğu benimsenmektedir.Buna göre sonuç adli para cezası miktar itibariyle temyiz kesinlik sınırının altında kalmış olsa bile vasıf ve türe yönelik temezler kesinlik sınırının aşılmadığı gerekçesiyle reddolunamaz.

Temyiz dilekçesine eklerseniz faydalı olacağı kanaatindeyim.
Old 02-03-2009, 21:53   #6
av.murat kılıç

Birisini şikayet edeceğiniz zaman iki defa düşünmek lazım. Biga da bir satıştan sonra borçlunun oğlu bana küfür etti ben hiç bir şey demeden polis merkezine gidip şikayetçi oldum ve İstnbul'a döndüm. Sabahleyin ifadeleri alınırken onlarda benden şikayetçi olmuşlar. Ben de onlara küfür etmişim güya. Bana iftira attılar. Hakkımda ağır cezada dava açıldı yargılama sonunda ben beraat ettim. Sanık ise sulh cezada 1800 tl para cezası aldı. Aldığı ceza sizin olaydaki gibi kesindi. Demek istediğim birisini şikayet ederken iyi düşünmek lazım. İftiraya uğrayabilirsiniz.
Old 03-03-2009, 13:06   #7
av.pergamon

Sn.Meslektaşım : verdiğiniz örnek çok vahim . Ancak ben şuanda müvekkile bu durumu izah edemiyorum . Düşünebiliyormusunuz mağdursunuz , gidip şikayet ediyorsunuz. Karşı taraf karakola ifade için çağrıldığında ; bana da hakaret edildi diyor- o ana kadar kendine hakaret edildiği aklına gelmemiş- ve o andan itibaren sanıksınız . Karşı taraf iki yalancı şahitle olayın seyrini değiştirebiliyor. Şahitle ispat konusunda mahkemeler çok dikkatli olmalılar diye düşünüyorum.
Ancak bu konu bence daha ayrıntılı tartışılmalı. Biz şuanda suç vasfına yönelik temyiz etmek üzere süre tutum dilekçesi verdik, gerekçeli kararı bekliyoruz. Bakalım Yargıtay safhasında dosya nasıl değerlendirilecek. Selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi