Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamsız Tahliye

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-12-2010, 14:24   #1
Av.MehmetSelimDemir

Varsayılan İlamsız Tahliye

İyi günler. Müvekkilimiz kendisine ait işyerini kiraya vermiştir ve kira sözleşmesine konu olan aylık kira bedelleri ödenmemektedir. Bu durumda kiracıya noter aracılığıyla borcun ödenmediğine dair ihtarname çektikten sonra kiracı ödememeye devam etmiştir. Bunun üzerine 2. ihtarnameyi çekersek tahliye davasına gerek duymadan icra dairesinde takip başlatıp kiracıyı tahliye edebilir miyiz ? Sitede gerekli araştırmayı yaptım ama sorulan sorularda ihtarname ile tahliye kısmına rastlayamadım verilen cevaplar tahliye davası ile ilgiliydi. Bu konuda bilgi ve görüşlerinizi alırsam çok sevinirim. Saygılarımla...
Old 15-12-2010, 15:27   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Stj.Av.M.Selim
İyi günler. Müvekkilimiz kendisine ait işyerini kiraya vermiştir ve kira sözleşmesine konu olan aylık kira bedelleri ödenmemektedir. Bu durumda kiracıya noter aracılığıyla borcun ödenmediğine dair ihtarname çektikten sonra kiracı ödememeye devam etmiştir. Bunun üzerine 2. ihtarnameyi çekersek tahliye davasına gerek duymadan icra dairesinde takip başlatıp kiracıyı tahliye edebilir miyiz ? Sitede gerekli araştırmayı yaptım ama sorulan sorularda ihtarname ile tahliye kısmına rastlayamadım verilen cevaplar tahliye davası ile ilgiliydi. Bu konuda bilgi ve görüşlerinizi alırsam çok sevinirim. Saygılarımla...

BURAYA tıklayıp "kira", "temerrüt" ve "tahliye" kavramları arama sonuçlarına bir göz atın isterseniz.
Old 15-12-2010, 15:34   #3
Av.MehmetSelimDemir

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
BURAYA tıklayıp "kira", "temerrüt" ve "tahliye" kavramları arama sonuçlarına bir göz atın isterseniz.

Benim sormak istediğim kısım yok herkes tahliye davasından bahsetmiş benim sormak istediğim ise tahliye davası açmadan 2. ihtarnameden sonra icra takibi ile kiracıyı tahliye edebilir miyiz sorusu.
Old 15-12-2010, 15:37   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Stj.Av.M.Selim
Benim sormak istediğim kısım yok herkes tahliye davasından bahsetmiş benim sormak istediğim ise tahliye davası açmadan 2. ihtarnameden sonra icra takibi ile kiracıyı tahliye edebilir miyiz sorusu.

Salt icra takibi ile tahliye mümkün değildir.
Old 15-12-2010, 15:45   #5
av.suleyman

Salt İcra takibi ile tahliye mümkün değil Noterden tahliye taahhüdü olmadığı sürece. Yapılacak en uygun iş. Örnek 51 takibi 30 gün tahliye ihtarlı ödeme gönderip 30 gün sonra icra mahkemesinden temerrüt nedeniyle tahliye istemek. tek celsede karar çıkıyor.
Old 15-12-2010, 16:05   #6
Av.Bülent AKÇADAĞ

Alıntı:
Yazan Stj.Av.M.Selim

Müstakbel meslektaşım,

Kiraya verilen yer 6570 sayılı kanunun uygulama alanı bulduğu taşınmazlardan ise, 6570 sy Kanunun 7/e bendi gereğince, bir yıl içerisinde iki haklı ihtarda bulunmanız sebebiyle kira sözleşmesinin sonunda tahliye davası açabilirsiniz.

Ancak diğer meslektaşlarımın da belirttiği gibi en kısa ve pratik yol icra dairesinde açacağınız takip ile kiracı/borçluya örnek 13 gönderip borcu olan kirayı ödemesini talep edersiniz.

Borçlu/Kiracı süresinde ödeme yapmaması halinde ise İcra Hukuk Mahkemesinde tahliye davası açabilirsiniz.

Hangi yolu kısa ve kolay görüyorsanız onu deneyin.

İyi çalışmalar.
Old 16-12-2010, 11:32   #7
xumabeach

Elinizde iki haklı ihtarın olması, direkt olarak tahliye isteyebileceğiniz anlamına gelmez, yine de sulh hukuk mahkmesinden tahliye kararı almanız gerekir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi