Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ehliyete 2 yıl süreyle el koyma.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2009, 17:34   #1
niliş

Varsayılan ehliyete 2 yıl süreyle el koyma.

Arkadaşlar alkolmetre ile yapılan ölçüm neticesi 2.61 promil alkollü çıkan müvekkilin ehliyetine 2 yıl süreyle (2. defa olduğundan) el konuluyor ve 601 ytl'de ceza kesiliyor. Yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtık fakat mahkeme İYUK 27. maddedeki şartlar oluşmadı diye yürütmeyi durdurmayı red etti. Şimdi BİM' e itiraz edeceğim ama hala aklım almıyor bir yerde yanlış mı yaptım diyorum. Yorumlarınızı bekliyorum. Neden böyle bir cvp.la karşılaşmış olabilirim?
Old 12-01-2009, 17:47   #2
niliş

6 ay süreyle alınma halerinde yine aynı dilekçe formatıyla açtığımız davalarda yürütmeyi durdurma kararı çıktı ve ehliyetleri aldık. Bu neden böyle oldu anlamış değilim.
Old 12-01-2009, 17:49   #3
niliş

Mutsuz

Ama kimse de bana yardımcı olma niyetinde değil gibi
Old 12-01-2009, 22:04   #4
gurhankoc

Öncelikle her olay birbirinden bağımsızdır. Aynı formattaki dilekçelerimizin hepsinde aynı mahkeme kararı çıkacak olsa kazandığımız bir dava dilekçesinin aynısını bütün davalarda yazardık, hepsini de kazanırdık zaten

Mahkeme İYUK. 27/2'ye göre ancak "idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda" yürütmeyi durdurma kararı verir.

Bana kalırsa idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması gibi bir durum görmemiştir.

2.61 promil alkollü yakalanan müvekkilinize de maşallah. Bu şekilde araç kullanan bir kişinin ehliyetinin alınmasının ne yönden hukuka aykırı olduğunu belirtirseniz tartışabiliriz. Görünen durumda hukuka aykırılık yok gibi.
Old 13-01-2009, 11:47   #5
niliş

SİZİ ŞU KONUDA AYDINLATAYIM.Alkolmetre ile yapılan ölçümlere dayalı olarak ehliyete el konulmasına izin veren yönetmelik maddesinin yürütmesi durdurulmuştu. Buna göre ortada uygulanabilir bir hüküm olmadığından alkolmetre ile ehliyete ell koyma işlemi resen hukuka aykırılık arz etmektedir.

Bu konuda bilgisi ve deneyimi olan meslektaşlardan yanıt bekliyorum ben.
Old 13-01-2009, 12:02   #6
Av.Ayşegül Çoban

sayın niliş hanım bence bu kesilen ceza idari para cezası olduğu için 5326 sayılı kabahatler kanunu 27. madde gereği15 gün içinde sulh ceza mahkemesine itiraz etmeniz gerekir.saygılar kolay gelsin
Old 13-01-2009, 13:52   #7
gurhankoc

Evet yönetmelik iptalini bilmiyorum. Alkolmetre ile ölçüm yapılmış olmasını da gözardı ettim kusura bakmayın. Meslektaşlarımdan özür dilerim.
Old 13-01-2009, 14:34   #8
niliş

Sadece para cezası olursa sizin dediğiniz gibi bu işlemi 15 gün içinde SCM ne itiraz etmemiz gerekirdi. Ancak ehliyete el konulma işlemiyle para cezası da kesildiğinden her iki işleme karşı itiraz 60 gün içinde idare mahkemesine yapılır.
Old 13-01-2009, 14:45   #9
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan niliş
SİZİ ŞU KONUDA AYDINLATAYIM.Alkolmetre ile yapılan ölçümlere dayalı olarak ehliyete el konulmasına izin veren yönetmelik maddesinin yürütmesi durdurulmuştu. Buna göre ortada uygulanabilir bir hüküm olmadığından alkolmetre ile ehliyete ell koyma işlemi resen hukuka aykırılık arz etmektedir.

Bu konuda bilgisi ve deneyimi olan meslektaşlardan yanıt bekliyorum ben.

Müvekkiliniz ölçüme itiraz etmiş mi?
Old 13-01-2009, 14:49   #10
niliş

itiraz etmiş, kan testi istemiş fakat kabul edilmeyince alkolmetreyi üflemek zorunda kalmış.
Old 13-01-2009, 14:54   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan niliş
itiraz etmiş, kan testi istemiş fakat kabul edilmeyince alkolmetreyi üflemek zorunda kalmış.

Anladığım kadarıyla, itiraz ettiğini ispatlayamamaktadır.
Old 13-01-2009, 15:00   #12
niliş

İspata gerek yok arkadaşlar. itiraz yapılsın yada yapılmasın alkolmetreyle yapılan ölçüme dayalı işlem hukuka aykırıdır. çünkü bu işleme dayanak ortada herhangi bir yönetmelik mevcut değildir.
Old 13-01-2009, 15:03   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan niliş
İspata gerek yok arkadaşlar. itiraz yapılsın yada yapılmasın alkolmetreyle yapılan ölçüme dayalı işlem hukuka aykırıdır. çünkü bu işleme dayanak ortada herhangi bir yönetmelik mevcut değildir.

Elinizde buna dair bir karar var mı?
Old 13-01-2009, 15:15   #14
Av.Mehmet_Ali

Alıntı:
Yazan niliş
Sayın Niliş;
Alkolmetre değil de neye göre ölçüm yapılacak. Anlamadim.Karayollari trafik yönetmeliği var. Yürütmesi durdurulan fıkra ile eski şekline dönüldü. Alkolmetreye itiraz durumunda rapor alınıyor. Alkolmetreyle yapılan ölçüm itiraz olmazsa tabi ki geçerli. İtiraz ederseniz rapor vs alınıyor diye biliyorum.
Old 13-01-2009, 15:21   #15
niliş

Alkolmetre ile ölçüm yapıldıktan sonra ben bu sonucu kabul etmiyorum diyemezsiniz. ancak size alkolmetreye üfleyin dedikten sonra siz hayır ben kan testi istiyorum derseniz bunu yapmak zorundalar. Ha yapmadılar ve zorla üflediniz oran 0.50 ' nin üstünde çıktı bu halde size para cezası kesilebilir ancak ehliyetinize el konulamaz.
Old 13-01-2009, 15:24   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan niliş
Alkolmetre ile ölçüm yapıldıktan sonra ben bu sonucu kabul etmiyorum diyemezsiniz. .

Bir Danıştay kararında imzadan imtina halinde de itiraz hakkının kullanıldığı kabul edilmiştir.

Alıntı:
ancak ehliyetinize el konulamaz

Bu konuda bir karar sunmadığınız müddetçe, size katılmam mümkün değildir.
Old 13-01-2009, 15:28   #17
niliş

Bu şekilde iki kez yürütmeyi durdurma kararı çıktı ve ehliyetleri aldım.
Old 13-01-2009, 15:42   #18
niliş

sürücü belgesinin geri alınması tutanağını imzaladığı halde ehliyetini geri aldığımıza dair karar var elimde dilerseniz size fakslayabilirim.Ama bu ilk değil mahkemelerin genel uygulası bu yönde. Foruma konu karar bir istisna benim için
Old 13-01-2009, 16:05   #19
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan niliş
sürücü belgesinin geri alınması tutanağını imzaladığı halde ehliyetini geri aldığımıza dair karar var elimde dilerseniz size fakslayabilirim.Ama bu ilk değil mahkemelerin genel uygulası bu yönde. Foruma konu karar bir istisna benim için

Bana fakslayabilirseniz çok sevinirim.
0.212.234 23 19
Old 13-01-2009, 17:37   #21
niliş

Ben size tutanağı imzalamayan müvekkilin kararını yollamışım Suat Bey. Tutanağı imzalayan müvekkil hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararını bulursam bugün, olmazsa en geç yarın fakslarım.
Old 13-01-2009, 17:41   #22
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan niliş
Ben size tutanağı imzalamayan müvekkilin kararını yollamışım Suat Bey. Tutanağı imzalayan müvekkil hakkında verilen yürütmeyi durdurma kararını bulursam bugün, olmazsa en geç yarın fakslarım.

Bana henüz gelen bir şey yok. Ama yine de teşekkür ederim.
Old 13-01-2009, 17:53   #23
niliş

yukarıda yazdığınız numaraya faxladık.Büronuzda bir başkası almış olmasın.
Old 13-01-2009, 18:03   #24
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan niliş
yukarıda yazdığınız numaraya faxladık.Büronuzda bir başkası almış olmasın.

Kontrol ettim; faks numarasını doğru yazmışım. Arkadaşlara sordum, gelen faks yok.
Old 14-01-2009, 10:23   #25
niliş

Suat bey birazdan size tekrar faks yollatacağım yada deneyeceğim diyelim. Çünkü dün yolladığımı sanmıştım.

Sanırım sıkıntı şuredan doğuyor. Yanlışsam lütfen düzeltin.
Siz alkolmetre ile yapılan ölçüme itiraz edilmemişse yapılan işlem geçerlidir diyorsunuz. İtiraz da ya tutanağın imzalanmaması ya da imzalanmış olsa da yapılan işleme itiraz ettiğini bir şekilde kanıtlaması ile olur. ama itiraqza dair hiçbir bilgi ve delil yokken tutanağında imzalanmış olması halinde yapılan işlem geçerlidir diyorsunuz. Benim sizin açıklamalarınızdan çıkardığım bu.

Bende diyorumm ki ortada alkolmetre ile ehliyete el koymaya cevaz veren bir yönetmelik yok. Bu sebeple ister tutanağa itiraz olsun ister olmasın ve tutanak imzalansın bu işlem hukuka aykırıdır diyorum. Çünkü ortada işlemni dayanağı olan bir düzenleme yok.
Old 15-01-2009, 16:07   #26
halilerdemir

sayın meslektaşım,
ben de iki tane ehliyetine 2 yıl süreyle el konulmuş iki müvekkilime yürütmeyi durdurma istemli dava açtım.mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermedi.BİM e yaptığımız itiraz da reddedildi.Mahkemenin esas hakkındaki kararını bekliyoruz.Ama iki olayda da tutanaklar imzalanmıştı.Kabul anlamında olmamakla birlikte tebliğ almak amacıyla imzalanmıştır dedik.Danıştay kararlarında imzalamaması gerektiği veya imzalasa bile ihtirazi kayıt ileri sürmesi gerektiğini belirtiyor.Ne yazık ki kararlar bu şekilde.
Old 15-01-2009, 17:32   #27
Av_Ece Altunay Önal

Ben ağustos ayında ehliyetine 6 ay süreyle el konulan müvekkil için yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtım idare mahkemesine. Müvekkil hem itiraz etmeden üflemiş, hem tutanağı imzalamış, hem de hastaneye falan da gitmemiş. Kasım ayında yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Valilik BİMe itiraz etti, o da reddedildi ".....davacının alkollü araç kullanıp kullanmadığına ilişkin ŞÜPHEYE YER BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE tespitin, alkolmetre cihazıyla ölçüm yapılması nedeniyle, mevcut bulunmadığı anlaşıldığından, ehliyete el konması işleminde hukuka uyarlık görülmemiştir"
Old 15-01-2009, 17:36   #28
Av_Ece Altunay Önal

Belki de müvekkilinizin ehliyetine daha önce bir kere el konulmuş ve kesinleşmiş olmasından dolayı yani tekrarlama ihtimaline binaen talebiniz reddedilmiştir. "idari işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi durumunda" verilen yürütmeyi durdurma kararı biraz da kanaate kalmıştır bence.
Old 15-01-2009, 17:45   #29
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av_ecealtunay
Ben ağustos ayında ehliyetine 6 ay süreyle el konulan müvekkil için yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtım idare mahkemesine. Müvekkil hem itiraz etmeden üflemiş, hem tutanağı imzalamış, hem de hastaneye falan da gitmemiş. Kasım ayında yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Valilik BİMe itiraz etti, o da reddedildi ".....davacının alkollü araç kullanıp kullanmadığına ilişkin ŞÜPHEYE YER BIRAKMAYACAK ŞEKİLDE tespitin, alkolmetre cihazıyla ölçüm yapılması nedeniyle, mevcut bulunmadığı anlaşıldığından, ehliyete el konması işleminde hukuka uyarlık görülmemiştir"

Kararı siz bana fakslayabilir misiniz?
Old 15-01-2009, 19:37   #30
halilerdemir

ece altunay kararı bana e-mail olarak gönderirseniz çok sevinirim.
halil_erdemir1903@hotmail.com
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi