Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Zİraat Bankasinda GeÇİcİ GÖrevlendİrmeye KarŞi Dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-04-2011, 13:02   #1
lawyer6534

Önemli Zİraat Bankasinda GeÇİcİ GÖrevlendİrmeye KarŞi Dava

Öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum değerli meslektaşlarım.
Konuya gelince..
Müvekkilim Ziraat Bankasında memur. 2002- 2003 yıllarında emeklilik zamanı geldiği için Ziraat Bankasının kendisiyle sözleşme yaptığını ve bu sözleşmede nerede görevlendirilirse oraya gideceği hükmü olduğunu söyledi. Ancak biraz araştırma yapınca o tarihlerde kamu bankalarının personellerinin özel hukuk hükümlerine tabi tutulduğunu öğrendim.
Benim müvekkilim 2007 yılından beri 4 defa tayin olmuş. Ancak asıl olay 21 Şubat 2011 tarihinde bölge müdürüyle hafif bir münakaşadan sonra başlamış. Bu tartışmadan hemen sonra 22 Şubatta müvekkilim geçici görevle başka bir şubeye gönderilmiş. Sanırım bölge müdürü hızını alamamış ki müvekkilim şu an 4. geçici görev yerinde.
Şimdi bu olayda.
1- İdare Mahkemesinde mi yoksa 2002 yılındaki düzenleme sebebiyle İş Mahkemesinde mi dava açmalıyım?
2- Yetkili mahkeme kadrosunun bulunduğu yer mahkemesi mi yoksa şu an görev yaptığı yer mahkemesi mi? Tabi İdare Mahkemesinde dava açılacaksa İdari İşlemi yapan yer Mahkemsi de yetkili olur sanaırım.
3- Yukarda belirttiğim sözleşmedeki hüküm bu keyfi uygulamayı haklı gösterir mi?

Yardımcı olabilecek sayın meslektaşlarım ellerinde bu konuyla ilgili yüksek mahkeme kararı varsa ve bunu paylaşırlarsa sevinirim.
SAYGI VE SEVGİLERİMLE...
Old 23-04-2011, 15:38   #2
dogukansavas

Bir kere burada ben iş mahkemesine dava açmanız gerektiğini düşünüyorum. Yetkili mahkeme bu husustan sözleşmesinin yapıldığı şube yer mahkemesidir. Bu nedenle İdari davalardaki yer sorununa girmiyorum. Ama bu konuda isterseniz birkaç örnek ekleyebilirim.
Sözleşmedeki hüküm açıkça yer belirmediği için her yere giderim demek sizi bir borç altına sokmaz.
Old 25-04-2011, 08:58   #3
lawyer6534

Önemli

Sayın DOĞUKANSAVAŞ yardımlarınız için teşekkür ederim. Ancak kcevabınızı biraz daha açarsanız sevinirim.
1- Sözleşmeyi yapan şube yer mahkemesi demişsiniz ancak sanırım sözleşmeyi şube değil genel merkez yapmıştır diye düşünüyorum. Zaten kanunla düzenlenmiş.
2-Örnek ekleyebileceğinizi söylemişsiniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
3- Bir de son cümlenizi biraz açar mısınız. Görevlendirme ile ilgili yazdığım cümleden dolayı ise bu konuda düşüncem, tayine itiraz hakkının olmaması içindir. Ancak olayda kamu yararında çok keyfi bir uygulama var.
TEŞEKKÜRLER
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi