Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tazminat ve nafaka hakkımdan vazgeçtim,tekrar dava açabilirmiyim?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2010, 13:33   #1
Berlin

Çözüm Tazminat ve nafaka hakkımdan vazgeçtim,tekrar dava açabilirmiyim?

İyi günler,
Temmuz 2009 tarihinde eşime boşanma davası açtım.3. celsede karşılıklı protokol imzalanarak, maddi, manevi tazminat ve nafaka talebimden, yeterki boşanayım diyerek, vazgeçtim ve boşandık.
18 yaşında üniversite de okuyan bir kızım( ona nafaka yok),ilköğretim çağında bir oğlum(ona 250 tl nafaka var, ödenmiyor)var.
Kendim vazgeçtiğim halde nafaka,tazminat için dava açabilirmiyim?
Üniversitede okuyan kızım babasına dava açabilirmi?
Aydınlatıcı bilgileriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 25-02-2010, 18:06   #2
Av.Özgür KARABULUT

Merhabalar;

Boşanma davasında nafaka ve tazminat talep etme hakkınızdan vazgeçmiş iseniz ve karar bu şekilde verilmiş ise artık kendiniz için nafaka veya tazminat talep etmeniz mümkün değildir.

Oğlunuza bağlanan nafaka ödenmemiş ise İcra ve İflas Kanunu'nın 344. maddesine göre yapacağınız bir şikayet üzerine (eğer şartları oluşmuş ise) hapis cezası verilir. Bilgi için:

Alıntı:
Nafakaya ilişkin kararlara uymayanların cezası:

Madde 344 - Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.

Öte yandan, kendisine nafaka bağlanmayan kızınız eğitimine devam ettiği sürece nafaka talebinde bulunabilir.

Fakat her şeyden önce hak kayıplarınızın önüne geçmek için bir avukattan doğrudan yardım almanızı tavsiye ederim.

İyi günler...
Old 25-02-2010, 19:53   #3
üye8180

Sayın konuk, ilköğretim çağında olan çocuğunuza, aile mahkemesi tarafından bağlanan iştirak nafakası ödenmiyorsa, icra takibi yapılmalıdır. İcra takibi ve devamında başvurulabilecek bir yol olan icra mahkemesine şikayet hakkınızı kullanabilmeniz için, avukat yardımı almalısınız. Avukata vekalet verecek ekonomik güce sahip değilseniz, bulunduğunuz il, baro adli yardım servisine başvurarak, nafakanın icrası için size ücretsiz bir avukat atanmasını talep etme hakkınız bulunmaktadır.

Reşit kızınız, Türk Medeni Kanununda düzenlenmiş yardım nafakası maddesinden yararlanabilir. Bu dava da avukat marifetiyle açılırsa lehinize olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi