Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanmayı istemeyen eş

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-07-2013, 21:09   #1
SELÇUK GAZİ

Varsayılan Boşanmayı istemeyen eş

Saygıdeğer meslektaşlarım; Bir erkek müvekkilimiz kendisine karşı açılan boşanma davasında talep edilen maddi-manevi tazminat ve nafakadan kurtulmak amacıyla boşanmayı istememektedir. Oysaki davacının dava dilekçesinde birçok iftira ve gerçek dışı beyanlar bulunmaktadır. Böylesi bir durumda davalı müvekkilim hak kaybına uğrayabilir mi ya da boşanmayı istememesi kendisi açısından ne tür sonuçlar doğurabilir? Bu konuda cevaplarınızı bekliyor, şimdiden teşekkür ederek iyi çalışmalar diliyorum.
Old 02-07-2013, 10:24   #2
yeditepelişehir

Davacının maddi-manevi tazminat talepleri ve nafaka talepleri iddiasını ispatlarsa hüküm altına alınabilecektir. İddialarını ispatlarsa ve müvekkilinizin kusurlu olduğuna kanaat getirilirse boşanmayla birlikte bu talepleri için de karar verilecektir. Bu hususlar ispatlanmadığı sürece müvekkiliniz açısından bir sorun yaşanmayacaktır.
Old 02-07-2013, 10:39   #3
Avukat8118

Tarafınıza açılan boşanma davasına yasal süresi içinde cevap verip, aynı dilekçe ile karşı boşanma davası açabilirsiniz., karşı tarafın boşanmada kusurlu olduğunu, tarafınızın kusurlu olmadığını deliller ile kanıtlarsanız, talep ettiğiniz taktirde, tam aksine sizin lehinize tazminata hükmedilir.
Old 03-07-2013, 14:27   #4
av.kadirpolat

Bu tür davalarda, boşanmak istemiyorum demek yerine davanın reddini istiyorum demek daha doğru olur.

Zira "boşanmak istemiyorum" kelimesi, o andan önceki yaşanan her türlü olayı kabul edip, buna rağmen boşanmak istemiyorum anlamına gelecektir ki, sonradan dava açacak olursanız, bu durumda önünüze ciddi engel olur.

"Davanın reddini istiyorum" demenizi öneririm. Burada "dava açmakta karşı tarafın haksız yada ağır kusurlu olduğunu ispat yoluna giderseniz, talep edilen mali külfetlerden kurtulursunuz. bunun için ister cevap dilekçesi ister karşı dava sürecine giderek sürece geçiş yapabilirsiniz.
Old 04-07-2013, 09:40   #5
Av.Hatice Sarıbardak

Alıntı:
Yazan SELÇUK GAZİ
Saygıdeğer meslektaşlarım; Bir erkek müvekkilimiz kendisine karşı açılan boşanma davasında talep edilen maddi-manevi tazminat ve nafakadan kurtulmak amacıyla boşanmayı istememektedir. Oysaki davacının dava dilekçesinde birçok iftira ve gerçek dışı beyanlar bulunmaktadır. Böylesi bir durumda davalı müvekkilim hak kaybına uğrayabilir mi ya da boşanmayı istememesi kendisi açısından ne tür sonuçlar doğurabilir? Bu konuda cevaplarınızı bekliyor, şimdiden teşekkür ederek iyi çalışmalar diliyorum.

Müvekkiliniz karşı tarafın iftira attığından emin ? ise kısaca evlilik birliği taraflar için çekilmez bir hal almış ve bunda müvekkilinizin kusuru yok ise,tazminattan kurtulmak amacıyla davanın reddini istemesi mantıksızdır.Karşı tarafın,evliliğin bitmesinde kusurlu olduğunu ispatlayabilecek iseniz süreyi kaçırmadan karşı dava veya müstakil bir boşanma davası açarak şartları varsa maddi manevi tazminat ve hatta nafaka da talep edebilirsiniz.En önemli nokta, müvekkilinizin size anlattıkları değil,anlattıklarını doğrulayan somut deliller ortaya koyabilmesidir.Müvekkiliniz karşı tarafın iftira attığını söylüyor,ilerleyen aşamalarda iftira denilen vakalar hakkında davacı öyle deliller sunabilir ki siz de zor durumda kalabilirsiniz.Çünkü bilindiği üzere müvekkiller avukatlarının kendilerine sonuç vaadetmesini isterler.İstedikleri sonucu alamadıkları takdirde de daima avukat hatalıdır.Müvekkiliniz de olsa söze itibar etmeyin.Buna benzer davalarım oldu,iftira denilen olayların doğru olduğu ispatlandı...Sağlam adımlar atın ki durduk yere kötü avukat damgası yemeyin derim.Özür dileyerek şahsi kanaatimi belirtmek isterim müvekkiliniz iftira konusunda size tam anlamıyla gerçekleri söylemiyor...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi