Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hizmet Tespiti Davasını Kamu Kurumlarına Karşı Açan Var mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2009, 10:31   #1
Av. Naif ŞAŞMA

Önemli Hizmet Tespiti Davasını Kamu Kurumlarına Karşı Açan Var mı?

Bir İlköğretim Okulunda temzilik görevlisi olarak çalışan işçinin sigortası yapılmamıştır. 5 senelik çalışması halen devam etmektedir.

İşveren olarak MEB gösterildiğinde SGK(SSK) MEB'e prim borcu çıkarır mı? Yoksa muaf mıdır? Eğer çıkarıyorsa MEB'in rücu ettiği kişiler var mıdır? Örneğin; çalıştıran okuldaki müdüre,
Bilgisi olan arkadaşlara yardımcı oldukları için teşekkürler.
Old 09-06-2009, 10:57   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av. Naif ŞAŞMA;
Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yasal olarak Sosyal Güvenlik Kurumunu açacağınız davada hasım göstermelisiniz. Prim borcu bakımından kamu kurumu ile özel sektör arasında fark bulunmamaktadır. Aynen özel sektördeki işverenler gibi Milli Eğitim Bakanlığı da prim borcundan sorumludur. Zira okul müdürlüklerine, çalışanlarının prim ödemeleri için ödenek gönderilmektedir. Benzer bir konudaki yargıtay kararını aşağıda inceleyebilirsiniz. Saygılarımla..
T.C.

YARGITAY

10. HUKUK DAİRESİ

E. 2004/10344

K. 2005/338

T. 31.1.2005

• TESPİT DAVASI ( Davacının Davalı İlköğretim Okulundaki Çalışmalarının Tesbiti Talebi )

HUSUMET ( Bir İlkokuldaki Hizmet Akdine Çalışmalarının Tespitini Talep Eden Davacının Davadaki Husumeti Asıl İşveren Niteliğindeki Bakanlığı ile Yasal Hasım Olan Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına Yöneltilmesinin Gerekmesi )

• ASIL İŞVEREN ( Bir İlköğretim Okulundaki Çalışmalarının Tespitini Talep Eden Davacının Davadaki Husumeti Asıl İşveren Niteliğindeki Bakanlığı ile Yasal Hasım Olan Kuruma Yöneltilmesinin Gerekmesi )

506/m.79

1086/m.43

ÖZET : Davacı, davalıların temsilinde yanılmış olup davanın Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı ile Bakanlığı tüzel kişiliği sahip olup bu kurumlar aleyhine açılması gerekmekte ise de, bu hatanın yargılamanın her aşamasında düzeltilebileceği yasa gereğidir. Bu nedenle davanın asıl işveren niteliğindeki Bakanlığı ile yasal hasım olan Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına yöneltilmesine olanak verilerek bakılması gerekirken temsilcide yapılan bu yanılmanın davanın reddini gerektirmeyeceği gözetilmeden hüküm tesisi isabetsizdir.
DAVA : Davacı, davalılardan Atatürk İlköğretim Okulu'nda 01.09.2000-03.09.2003 tarihleri arasında hizmet akdiyle çalıştığının tespitine karar verilmesini istemiştir.Mahkeme, ilamında belirtildiği şekilde davanın reddine karar vermiştir.Hükmün, davacı Avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve Tetkik Hakimi Nesrin Şengün tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tespit edildi:
KARAR : Dava, hizmet tespitine ilişkin olup davacı, 01.09.2000-03.09.2003 tarihleri arasında Bakanlığına bağlı Atatürk İlköğretim okulunda geçen hizmetlerinin tespitini istemiş, davayı Atatürk İlköğretim Okuluna izafeten Vilayet Makamına ve Sosyal Sigortalar Kurumu Balıkesir Şube Müdürlüğüne yöneltmiş, mahkemece yapılan yargılama sonucunda her iki davalı hakkındaki davayı nedeniyle reddetmiştir.
Davacı, davalıların temsilinde yanılmış olup davanın Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı ile Bakanlığı tüzel kişiliği sahip olup bu kurumlar aleyhine açılması gerekmekte ise de, bu hatanın yargılamanın her aşamasında düzeltilebileceği yasa gereğidir. Bu nedenle davanın asıl işveren niteliğindeki Bakanlığı ile yasal hasım olan Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığına yöneltilmesine olanak verilerek bakılması gerekirken temsilcide yapılan bu yanılmanın davanın reddini gerektirmeyeceği gözetilmeden hüküm tesisi isabetsizdir.
Mahkemece bu maddi ve hukuki olgular göz önünde tutulmaksızın eksik inceleme ve yanılgılı değerlendirme sonucunda yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.O halde, davacı vekilinin bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.

SONUÇ : Temyiz edilen hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, temyiz harcının istek halinde ilgiliye iadesine, 31.01.2005 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Old 09-06-2009, 14:57   #3
Av. Naif ŞAŞMA

Sn. Engin
evvela teşekkürler.
peki MEB kendisine çıkarılan prim borcunu eğer ödüyorsa; ödedikten sonra ilköğretim okuluna nasıl yükletebilir. malumunuz üzere takip yapamaz. rücu davası da açamaz. acaba göndereceği sonraki ödeneklerden mi keser. bir bilginiz varsa paylaşmanıza sevinirim...
Old 09-06-2009, 15:42   #4
Av. Engin EKİCİ

Burada eğer cezai bir sorumluluk var ise Milli Eğitim Bakanlığı, okul idarecileri hakkında suç duyurusunda bulunabileceği gibi, idari soruşturma da yürütebilir. Bir kamu görevlisinin ihmalinden ya da kastından dolayı idare, eğer maddi zarara uğramış ise kamu görevlisine rücu edebilir.
Old 22-03-2011, 17:20   #5
harkan

Sn Ekici, hizmet tespit davasının kamu kuruluşuna (orman genel müdürlüğü) açılması durumunda 5 yıllık hak düşürücü süreden bahsedilebilir mi?
Old 22-03-2011, 17:22   #6
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan harkan
Sn Ekici, hizmet tespit davasının kamu kuruluşuna (orman genel müdürlüğü) açılması durumunda 5 yıllık hak düşürücü süreden bahsedilebilir mi?
Evet, hak düşürücü süre yine 5 yıldır.
Old 14-06-2011, 18:21   #7
av.ismailibis

İyi Günler
Benim müvekkilim bir ilköğretim okulunda kütüphane görevlisi olarak çalıştırılmış. Sigorta primleri eksik yatırıldığı için hizmet tespit davası açacağız. Sigorta müdürlüğüne gidip kayıtları incelediğimde işveren olarak ..... İlköğretim okulu gözükmektedir. Ben açacağım davayı kime yönelteceğim.
Old 14-06-2011, 21:54   #8
Av. Engin EKİCİ

Sayın av.ismailibis;

İşveren .....İlköğretim Okulu Müdürlüğü olduğuna göre, yukarıdaki Yargıtay kararı da dikkate alınarak okula izafeten Milli Eğitim Bakanlığı aleyhine açmalısınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi