Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatlık ücreti alacağı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-03-2009, 16:11   #1
ilksan

Varsayılan Avukatlık ücreti alacağı

Tapu iptali ve tescili davası açtım. Dava müvekkil lehine sonuçlandı ve kesinleşti. Müvekkil ile aramızda yazılı bir ücret sözleşmesi yok ama sözlü olarak belli bir yüzde oranında anlaşmıştık. Davayı açarken gayrimenkulün değerini bilmediğim için davayı 10.000 TL üzerinden açtım, yargılama esnasında gayrimenkulün değerinin tespiti için keşif talep ettim. Hakim bey keşif talebimin reddine, davanın kabulüne karar verdi. Müvekkil vekalet ücretimi ödemiyor. dava açmayı düşünüyorum ama açacağım dava, davanın müddeabihi 10.000 TL olduğu için 10.000 TL üzerinden mi vekalet ücretimi kararlaştırır yoksa gayrimenkulün değeri üzerinden mi? Bu konuda ne yapmam gerekir?
Old 26-03-2009, 16:31   #2
vekaleten

avukatlık ücretinde belli bir yüzde oranını yargıtay kabul etmiyor. Vekil ücretini oranla değil, kesin bir değerle belirlemelidir. Yani vekil müvekkili ile kesin bir değer belirterek anlaşmalıdır, öncelikle bunu hatırlatmakta fayda var sanırım
Old 26-03-2009, 17:03   #3
ilksan

Avukatlık kanunu 164/2 hükmü karşısında Yargıtay'ın görüşüne katılmam mümkün değil. Saygılar

AVUKATLIK ÜCRETİ
Madde 164.- (Değişik madde ve başlığı: 4667 - 2.5.2001 / m.77) Avukatlık ücreti, avukatın hukuki yardımının karşılığı olan meblağı veya değeri ifade eder.
Yüzde yirmibeşi aşmamak üzere, dava veya hükmolunacak şeyin değeri yahut paranın belli bir yüzdesi avukatlık ücreti olarak kararlaştırılabilir.
Old 26-03-2009, 21:33   #4
üye14072

ustalar daha iyisini bilir
ama benim bildiğim,
muhakkak bir miktar belirtilecek ve onun üstüne %25 i aşmamak kaydıyla ek yapılabilir.

ikinci konu,
böyle bir davada gayrimenkulün değerinin tespit edilip eksik harcın tamamlatılıp
ondan sonra davaya devam edilmesi gerekmez mi

siz vekalet ücreti davanızı açın
bir yıl süresi var

emek ve gayretinize göre bir miktar hükmedilir,
kalan miktarı da tecrübeler hanesine yazarsınız
sevgiler
Old 27-03-2009, 12:07   #5
namutenahi

sayın meslektaşım,

mahkumunbih üzerinden değerlendirme yapılacağını düşünüyorum. ancak keşif talebiniz nasıl reddedildi, onu anlamadım. müddeabihin harca esas değer olduğunu, fazlaya ilişkin haklarınızın saklı bulunduğunu dile getirmediniz mi?

nasıl bir gerekçeyle reddetti mahkeme?
Old 27-03-2009, 17:38   #6
ilksan

Açmış olduğum dava ferağa icbar yolu ile tapu iptali ve tecsil davasıydı. Noterde yapılan satış vaadi sözleşmesinde satan kişi (davalıların mirasbırakanı) satış bedelinin tamamını aldığını beyan etmişti. Hakim beyde duruşmada satıcı gayrimenkulü kaça sattığını ve parasının tamamını aldığını noter huzurunda beyan etmiştir gayrimenkulün değerinin tespitine gerek yoktur diyerek keşif talebimizi kabul etmeyerek davamızı kabul etmiştir. Asliında en azından eksik harcın tamamlatılması açısından gayrimenkulün değerinin tespit edilmesi gerekirdi ancak dava lehimize bittiğinden dolayı da bu konuda dosyayı temyize götürmedim. Sonuç müvekkillerin lehine benim aleyhime gelişti maalesef.
Old 27-03-2009, 18:06   #7
Av. Tevrat DURAN

Saygıdeğer meslektaşım, davanızda müddeabih 10.000.Tl ise bu değer üzerinden emeğinize göre 1136 sayılı yasanın 164. maddesi uyarınca yüzde 10 ila 20 arasında yani 1.000.TL ya da 2.000.TL 'yi müvekkilinizden isteyebilirsiniz. Karşı vekalet ücreti zaten size aittir.
Tecrübe ile sabittir ki ücret alacağınızı öncelikle ihtarname ile sonuçsuz kalırsa ilamsız icra yoluyla müvekkilinizden talep ediniz. İtiraz halinde itirazın iptali davası yoluyla alacak likit olduğu için % 40 inkar tazminatı ile birlikte alacağınıza kavuşabilirsiniz. Mahkemeler % 10 'dan fazlasına pek yanaşmamaktadırlar. Vekalet ücret sözleşmesi yapamazsanız bile müvekkiliniz ile görüşme esnasında 1136 sayılı yasanın 53. maddesine göre bir tutanak yapınız ücretinizi buraya yazarak karşılıklı imza ile ücret sözleşmesini yapmış olursunuz. Bu işin pratik yönüdür.
Old 27-03-2009, 21:36   #8
üye14072

icra inkar tazminatı olmaz diyen kararlar var
bir ihtar çekin
daha sonra bence 5-6 bin arası veya emeğnizin karşılığı bir rakam için tam dava açın
ne çıkarsa bahtınıza
ben kısmi dava açtım
uzun sürdü
bu işin zaman aşımı 1 yıl
bopçacının alacağına 10 yıl
avukatın alacağına 1 yıl

davayı kazandım
kalanı için açamıyorum
canım sağolsun
sizinki de
sevgiler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi