Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankanın Haciz Müzekkeresine Yanlış Cevap Vermesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2012, 12:15   #1
Av. Halil İbrahim Çelik

Varsayılan Bankanın Haciz Müzekkeresine Yanlış Cevap Vermesi

İyi çalışmalar arkadaşlar;
Bir alacağımızdan dolayı başlattığımız icra takibinde borçlunun hesabının bulunduğu şubeyi ve hesap numarasını öğrendik. Elden takipli bir haciz müzekkeresi ile şubeye gittim. Verdiğim müzekkerenin bende kalan örneğine tarih, saat ve imza ile aldım. Daha sonra banka verdiği cevapta böyle bir müşteriye sahip olmadığını yazdı. Daha sonra borçlu ile anlaştık biz borçlunun bize yaptığı havalelerde benim haciz koyduğum hesap ile çalıştığını gördüm. Bu defa telefonla ilgili bankaya sordum onlarda vergi kimlik numarası olmadığı için müzekkereye olumsuz cevap verdiklerini söylediler. Halbuki şirket adı ve hesap numarası benim yazdığım müzekkerede tam ve doğru olarak var. Şimdi ben bankaya bu işlemden dolayı dava açmak istiyorum. Savcılığa suç duyurusu bir yöntem olarak duruyor. Onun dışında nasıl bir yol izleyebilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 03-09-2012, 12:30   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av.Halil İbrahim ÇELİK
İyi çalışmalar arkadaşlar;
Bir alacağımızdan dolayı başlattığımız icra takibinde borçlunun hesabının bulunduğu şubeyi ve hesap numarasını öğrendik. Elden takipli bir haciz müzekkeresi ile şubeye gittim. Verdiğim müzekkerenin bende kalan örneğine tarih, saat ve imza ile aldım. Daha sonra banka verdiği cevapta böyle bir müşteriye sahip olmadığını yazdı. Daha sonra borçlu ile anlaştık biz borçlunun bize yaptığı havalelerde benim haciz koyduğum hesap ile çalıştığını gördüm. Bu defa telefonla ilgili bankaya sordum onlarda vergi kimlik numarası olmadığı için müzekkereye olumsuz cevap verdiklerini söylediler. Halbuki şirket adı ve hesap numarası benim yazdığım müzekkerede tam ve doğru olarak var. Şimdi ben bankaya bu işlemden dolayı dava açmak istiyorum. Savcılığa suç duyurusu bir yöntem olarak duruyor. Onun dışında nasıl bir yol izleyebilirim? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

İİK.m.338'den banka hakkında şikayet yapılabilir..
Old 04-03-2022, 10:54   #3
av.mustafakoken

üstadım merhabalar. benim de bu konuyla alakalı aklıma takılan önemli bir soru vardı;

biz de şuanda, icra dairesinin bankaya göndermiş olduğu haciz müzekkeresine banka itirazi nitelikte bir cevap vermiş. biz de bu cevabından dolayı bankaya dava açacağız.

1 - Bu durumda bu davayı davalı banka bir tüzel kişi tacir olduğu için asliye ticaret mahkemesinde mi açacağız?

2- Yoksa davalı her ne kadar tüzel kişi tacir de olsa, vermiş olduğu bu cevap bir ticari işlem niteliği taşımadığından ötürü bu davayı icra mahkemesinde mi açmalıyız? Ya da Asliye Hukuk Mahkemesinde mi?

3 - Üstadım bir de; biz bu davayı açarken, banka haciz kararının gereğini yerine getirmemek suretiyle itirazi cevap verdiği için açacağız. Yani asıl amacımız, bankanın bu haciz kararının gereğini yerine getirerek banka hesabına haciz şerhini koydurtmak. Fakat banka, icra sürecimizi geciktirmiş de oluyor böyle yaparak yani gecikmeden dolayı müvekkilim zarara da uğramış oluyor halihazırda. Yani terditli olarak

"" 1- haciz şerhinin işlenmesi talebi 2 - eğer borçlu hesaptaki parayı çoktan çekmişse, bunda bankanın süreci duraklatmasından kaynaklı kusuru olduğu için onlardan tazminat talebi ""

istesek nasıl bir durumla karşı karşıya kalırız acaba?
Old 08-09-2023, 10:03   #4
avktderya

merhaba
Mustafa bey , bankaya karşı bir davanız oldu mu ? nasıl sonuç aldınız acaba ?
teşekkürler şimdiden, iyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi