Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşler arasındaki borç ne olur? boşanmak da istemiyorum..

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-12-2009, 13:55   #1
Konuk

Varsayılan eşler arasındaki borç ne olur? boşanmak da istemiyorum..

kocam bana evlilimizde kredi kartı çıkarmıştı.ve benim adıma.ama kendi kullansı.ve şimdi boşanmak üzereyiz.borcu ödemeyi kabul etmiyor.mahkemede bunu söylesem hakim ödeme kararı verirmi?ben boşanmak istemiyorum zaten ama boşanacaksak bile bu borcu ödemesini istiyorum.eşim açtı zaten davayı.ben boşanmak istemiyorum.bilgi verirseniz sevinirim
Old 17-12-2009, 13:11   #2
av.semire nergiz

Sayın Katılımcı;

Hukuk sistemimizde herkes kendi borcundan, kendi mal varlığı ile sorumludur. Evlilik birliği içinde gerçekleşen borç ilişkilerinde de bu kural geçerlidir

Sizin kredi kartlarınızdan eşinizin harcama yaptığını kanıtlamanız ve yine ayrıca asıl borçlusu olduğunuz kredileri eşinizin yararlandığını kanıtlamanız halinde ancak, eşinize karşı alacak davası açabilirsiniz.

Bankalara karşı sorumluluğunuz ise aynen devam edecektir.

Boşanma davalarında davayı kimin açtığı değil, geçimsizliğe yol açan olaylarda kimin kusurlu olduğu önemlidir.
Boşanma davasını siz açmamışsanız, bir dilekçe ile boşanma konusundaki isteğinizi, eşinizin geçimsizliğe yol açan davranışlarını ve bunlara ilişkin delillerinizi, ayrıca tedbir nafakası (dava sürerken alabileceğiniz nafaka), yoksulluk nafakası (boşanma kararının kesinleşmesinden sonrası için nafaka), çocuğunuz varsa velayet talebi ve çocuk için iştirak nafakası, varsa maddi ve manevi tazminat taleplerinizi mahkemeye bildirebilirsiniz.
Davada her iki taraf da iddialarını çeşitli deliller ve tanıklarla kanıtlamak zorundadır

Açılan bu boşanma davasında, kusurunuz ispat edilemediği müddetçe dava redle sonuçlanacaktır

Sayın Katılımcı;

Dava ve haklarınızı bir avukat vasıtası ile takip ediniz.

Maddi durumunuz elverişsiz ise bu durumu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi