Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Yargı Reformu Tasarısından Sonra İcra Avukatlığı Yapılır mı ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-01-2012, 22:34   #1
tiryakim

Mutsuz Yargı Reformu Tasarısından Sonra İcra Avukatlığı Yapılır mı ?

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Bilindiği üzere Yargının hızlanması amacıyla bundan birkaç gün önce bir tasarı açıklandı. Bu tasarının icra ile ilgili kısımları kabul görürse artık icra avukatlığının biteceği bundan sonra icra tahsilatlarının Yüzde 90 biteceği söylenmektedir.Bu durumda bundan sonra icra avukatlığı yapmanın herhangi bir esprisi varmıdır ? İcra avukatlığı dedikleri gibi bitmiş olur mu ?

Teşekkürler...
Old 25-01-2012, 12:10   #2
Av. Seda Üstün Tuğ

Borçluyu ödemeye zorlayacak başkaca yaptırımlar getirilirse, icra avukatlığının biteceğini zannetmiyorum.Ki iyimser düşünerek söz konusu yaptırımların geleceğini ümit ediyorum. Sorulardan birisi de bu elbette,ne gibi yaptırımlar?
İcra, halihazırda döngünün ve işleyişin hukukun diğer alanlarına göre daha hızlı ve zaman tasarrufu sağlayan bir yol olduğu bilinmekte.Ancak görüldüğü kadar da kolay olmayan, ayrıntıları bol,emek ve dikkati fazlaca gerektiren de bir dal.Bu yönüyle yeniliklerle,hızı kesilecek ve döngüsü yavaşlayacak, zaman tasarrufu gözardı edilmiş olacaktır.(Borçluyu ödemeye zorlayacak araçların önünün tıkanması,haciz gibi vs. sebeplerin varlığı ile)
Ama belirttiğim gibi, başkaca yönden getirilecek yaptırımlarla bu hususun düzenlenmesi gerekir.
Geçenlerde avukatlar odasında bu konu konuşulurken denilen bir sözü belirtmeden geçemeyeceğim. Üstadlardan biri aynen şöyle dedi: AVUKATLIK İŞTE ŞİMDİ BAŞLIYOR.
Ben de bugünlerde bu söze kafa yoruyorum.Cidden öyle midir acaba?
Old 25-01-2012, 13:46   #3
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av. Seda Üstün
Borçluyu ödemeye zorlayacak başkaca yaptırımlar getirilirse, icra avukatlığının biteceğini zannetmiyorum.Ki iyimser düşünerek söz konusu yaptırımların geleceğini ümit ediyorum. Sorulardan birisi de bu elbette,ne gibi yaptırımlar?
İcra, halihazırda döngünün ve işleyişin hukukun diğer alanlarına göre daha hızlı ve zaman tasarrufu sağlayan bir yol olduğu bilinmekte.Ancak görüldüğü kadar da kolay olmayan, ayrıntıları bol,emek ve dikkati fazlaca gerektiren de bir dal.Bu yönüyle yeniliklerle,hızı kesilecek ve döngüsü yavaşlayacak, zaman tasarrufu gözardı edilmiş olacaktır.(Borçluyu ödemeye zorlayacak araçların önünün tıkanması,haciz gibi vs. sebeplerin varlığı ile)
Ama belirttiğim gibi, başkaca yönden getirilecek yaptırımlarla bu hususun düzenlenmesi gerekir.
Geçenlerde avukatlar odasında bu konu konuşulurken denilen bir sözü belirtmeden geçemeyeceğim. Üstadlardan biri aynen şöyle dedi: AVUKATLIK İŞTE ŞİMDİ BAŞLIYOR.
Ben de bugünlerde bu söze kafa yoruyorum.Cidden öyle midir acaba?

Öyle Galiba
Old 25-01-2012, 14:19   #4
yeditepelişehir

Sıkıntılı bir sürecin başlayacağı kesin.Evde yapılan hacizler de pek verimli olmuyordu ama utanma,rezil olma duygusu vs ile borçlular ödeme yapıyordu.Haciz için eve gitmeye de sınırlar getirilmesi ve taahhüd de alınamadıysa tahsilat zor.Başka yollarla tahsilat yapanlara gün doğmuş oldu gibi biraz.
Old 25-01-2012, 14:23   #5
üye26959

Varsayılan Çözüm?

arkadaşlar yapılması planlanan söz konusu "yıkıcı" reform çalışmalarının alacklılar açısından mağduriyet yaratacağı su götürmez bir gerçek. peki en kötü ihtimali düşünerek taslağın aynen yasalaşması halinde hacizleri uygulanabilir kılmak ve dosyalarımızın sürüncemede kalmasını engellemek adına çözüm üreten var mı? paylaşan olursa tüm meslektaşlara yararlı olacağına eminim.
Old 25-01-2012, 14:59   #6
tiryakim

Alıntı:
Yazan Av.Mustafa İnan
arkadaşlar yapılması planlanan söz konusu "yıkıcı" reform çalışmalarının alacklılar açısından mağduriyet yaratacağı su götürmez bir gerçek. peki en kötü ihtimali düşünerek taslağın aynen yasalaşması halinde hacizleri uygulanabilir kılmak ve dosyalarımızın sürüncemede kalmasını engellemek adına çözüm üreten var mı? paylaşan olursa tüm meslektaşlara yararlı olacağına eminim.

Valla benim düşüncem şu şekilde ;

Aşağı yukarı her evde koltuk takımı olmaktadır. Koltuk takımları 1 tane 3 lü, 1 tane 2 li, 2 tanede tekli şekilde oluyor...Bu koltuklardan 3 lü ve 2 li olan haczedilebilir diye düşünmekteyim...Nasıl ama
Old 25-01-2012, 15:28   #7
Av. Seda Üstün Tuğ

Tam olarak inceleyememekle birlikte, haricen bir sohbette edindiğim bilgi şu yönde: Ev haczi ile ilgili yasakta bazı engeller var, mesela kişinin üzerine kayıtlı bir taşınmaz, ya da taşınır mal veyahut herhangi bir yerden geliri varsa (maaş vs..) yasak bu durumda söz konusu olmayacak.
Ama üzerine kayıtlı hiçbir şey olmayan ve çalışmayan borçlu için iş alacaklıya düşüyor. Ona dokunamayacak, tabiri caizse "vebalı" gibi davranacak. Ne kadar enteresan bir durum!!!
Old 27-01-2012, 10:40   #8
üye26959

Alıntı:
Yazan Av. Seda Üstün
Tam olarak inceleyememekle birlikte, haricen bir sohbette edindiğim bilgi şu yönde: Ev haczi ile ilgili yasakta bazı engeller var, mesela kişinin üzerine kayıtlı bir taşınmaz, ya da taşınır mal veyahut herhangi bir yerden geliri varsa (maaş vs..) yasak bu durumda söz konusu olmayacak.
Ama üzerine kayıtlı hiçbir şey olmayan ve çalışmayan borçlu için iş alacaklıya düşüyor. Ona dokunamayacak, tabiri caizse "vebalı" gibi davranacak. Ne kadar enteresan bir durum!!!
ilgili tasarıdaki düzenleme güncel haliyle şu linkte:
http://www.kgm.adalet.gov.tr/yargitaslak/2012%2001%2020%20hızlandırma%20%20birleştirilmiş%2 0metin%20başbakanlığa%20sevk.pdf
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi