Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Elektrik aboneliği borcu ve

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-11-2011, 15:37   #1
kaganelli

Varsayılan Elektrik aboneliği borcu ve

Öncelikle iyi çalışmalar dilerim. Sorum şu;
x isimli şahıs adına elektrik aboneliği mevcuttur. Şahsın söz konusu abonelik nedeni ile elektrik kurumuna borcu bulunmaktadır. Müvekkil x adına kayıtlı aboneliği borcu ödemeden devralabilir mi? Kurum önce borcu ödeyeceksin diyor, hukuken bu mümkün mü? Sonuçta bu x'in borcu. Kurum, müvekkille abonelik sözleşmesi yapmaktan kaçınabilir mi? Konu ile ilgili yasal mevzuat, yargıtay kararları ile ilgili bilgi alabilir miyim? Tabii görüşlerinizi de.. Teşekkurler..
Old 01-11-2011, 15:38   #2
üye7160

malesef kurumlar eski borç bitmeden yeni abonelik yapmıyor.hukuki dayanakları yok.ama inisiyatifleri var
Old 01-11-2011, 15:40   #3
kaganelli

Yanıtınız için teşekkur ederim. Borcu ödedik diyelim daha sonra x'ten alabilir miyiz peki?
Old 01-11-2011, 15:48   #4
üye7160

ilamsız icra takibine konu edebilirsiniz tabiki.ama itiraz olduğunda sıkıntılı bir süreç başlayacaktır.bu hususa ilişkin yargıtay kararları araştırıyorum.bulduğumda paylaşırım.
Old 01-11-2011, 16:05   #5
Av.Evren Akçay

Müvekkil şirketinizin bu yeri yeni kiraladığına veya satın aldığına dair belgeyi ve burada faaliyet göstereceğinize dair belgeleri ibraz etmelisiniz. Eski abone ile herhangi bir hukuki ilişki yoksa kurum eski borcu öde diyemez. Çünkü kullanan başkası olduğu için sorumluluk kullanana aittir. Bu durumunda eski abonenin borcunu icra yoluyla tahsili için elektrik dağıtım şirketi işlem yapacaktır. Eski borç takibe alınmasıylada müvekkiliniz adına bonelik yapılabilir.
Old 01-11-2011, 17:05   #6
durgunlu

Maddenin (4) numaralı bendine bakınız.
Elektrik Piyasası Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği
Zamanında ödenmeyen borçlar
MADDE 24 — (1) Zamanında ödenmeyen borçların tahsiline ilişkin hususlar; perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmalar kapsamında düzenlenir.
(2) Müşterinin perakende satış sözleşmesi veya ikili anlaşmalar kapsamında öngörülen ödemeleri zamanında yapmaması halinde dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler tarafından elektriği kesilebilir.
(3) Perakende satış sözleşmesinde belirlenen gecikme zammı fatura son ödeme tarihinden itibaren uygulanır. Uygulanacak gecikme zammı, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun 51 inci maddesine göre belirlenen gecikme zammı oranını aşamaz.
(4) Aynı kullanım yerine ait başka müşterilerin önceki dönemlere ilişkin tüketimlerinden kaynaklanan borçları, yeni müşterinin üstlenmesi talep edilemez.
Old 02-11-2011, 06:52   #7
outlawyer

Sayin YİLDİZ HUKUK, bahsettiginiz uygulama sona ermistir. Suan icin Sayin 'durgunlu' nun vermia oldugu bilgi cercevesinde uygulama yapilmaktadir. Soru sahibi sayfaya bakinca 2 farkli yanit gorecegi icin gunumuz uygulamasi hakkinda bilgi vermek istedim. Saygilarimla . .
Old 02-11-2011, 11:32   #8
üye7160

Sayın Outlawyer yakın zamanda eski borçları olan bir aboneliği üzerinize almak için ilgili kuruma başvurdunuz mu acaba? Zira bizzat yaşadığım için biliyorum.Pek mümkün değil.
Soru sahibi eski aboneliği devralmaktan bahsediyor.Eski Borç bitmeden abonelik devrini kurum yapmıyor malesef...Eski borcu sen öde deme durumu tabiki yok.ama borcu olan aboneliğin devrini yapmıyor.başıma geldiği için biliyorum.dilekçe ile eski aboneliğin tarafımı ilgilendirmediğini söz konusu mesken için sıfırdan abonelik talep ettiğimi bildirdim.reddedemediler.soru sahibi de eski aboneliğin devri yerine yeniden abonelik talep ederse kabul edilir diye düşünüyorum.
Old 02-11-2011, 12:15   #9
eser_29

Mesele "devir" mi yoksa "yeni abonelik" mi ? Her iki durum içinde cevabı sayın meslektaşlarımız vermişler. Soru sahibi somut duruma göre hareket edebilir. Önceki borç, yeni abonelik halinde sorun teşkil etmez-etmiyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi