Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

msn aracılığıyla dolandırıcılık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-08-2008, 07:57   #1
günseligonca

Varsayılan msn aracılığıyla dolandırıcılık

merhabalar,
hepimizin başına gelmiştir. Bir arkadaşımızın msn adresi çalınır, o adresten arkadışımızmış gibi konuşan kişiler bizden kontör isterler, eğer biraz da iyiniyetliyseniz hemen kontörü gönderirsiniz. Bununla ilgili suç duyurusunda bulundum ama savcı dava açıp açmamakta biraz tereddütlü benden içtihat istiyor ama ben bulamadım. Bu yönde karar varsa elinizde gönderirseniz sevinirim.
Old 15-08-2008, 14:54   #2
eke

Bence içtihat değil delil istemelidir. Kanun maddesi çok açık 'hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan kişi...'
Ayrıca söz konusu suç TCK 158/f itibari ile bilişim sistemlerinin kullanılması ile işlenmiş olup nitelikli bir hal almıştır. Yeterince deliliniz varsa Savcının dava açacağı kanaatindeyim.
Söz konusu olayınızda asıl sıkıntı msn adresini çalan kişinin tespit edilebilmesi ve kontör yollanan gsm operatörü sahibinin savunması diye düşünüyorum.
Old 18-08-2008, 10:13   #3
avenginakbaba

bu noktadaki delil, eğer kontör kartı elinizde ise, kazıdığınızda ortaya çıkan şifreyi telefonuna kimin yüklediğinin operetörden sorulması olacaktır.

sayın eke'nin de dediği gibi savcı davayı açmak durumundadır. zira bilişim araçlarını kullanmak sureti ile nitelikli dolandırıcılık suçu işlnemiştir.
Old 29-12-2008, 16:43   #4
günseligonca

arkadaşlar 1 yıl savcının yanına gidip geldikten sonra sonunda davayı açtırdım.
Savcı 3 şüpheliden 2 si hakkında takipsizlik vermişti. Onlara da itiraz ettim ve itirazım kabul edildi. Şu an ağır ceza mahkemesinde yargılamaları sürüyor. Duyarlı arkadaşların dikkatine.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi