Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İhanetin Gizli Kamerayla Tesbiti ve Televizyonda Yayını

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-09-2006, 11:58   #1
Kavaz

Varsayılan İhanetin Gizli Kamerayla Tesbiti ve Televizyonda Yayını

Degerli Meslektaslarım;
Amacında,konusunda,yapısında bircok hukuki sorunu bunyesınde barındırdıgını dusundugum ve agır hukuki sorunlara da vucut verebılecegı ihtimali olan bır konunun paylasılmasının faydalı olabılecegı kanaatindeyim.Acıkcası bu konu hakkında daha once bır sohbet oldu mu bilmiyorum.
Gun gectıkce televızyon kanallarındaki aykırılıklar(benım ıcın en vahım olanı ıse dilimizin katlediliyor olması) artmaktadır.Ancak içlerindeki bir program ayrıca dikkatimi cekti.Tahmın edıyorum sızde bılıyorsunuzdur.Aldatılan es,programa basvuruyor ve esının kendısını aldatıp aldatmadıgının arastırılmasını ve eger kı aldatılıyorsa,aldatma fiili anında görüntülenmesini istiyor. Sonuc olarak eslerden biri digeini aldatıyor,butun her sey kameralar aracılıgı ile gizli cekim yapılmak suretıyle kaydediliyor ve tahmın edecegınız gıbı kameralar onunde eslerın o anda bırbırıne olan tepkılerini,ofkelerini,hakaretlerini vs.her turlu eylemlerini izliyoruz.Hukukı acıdan bırcok alanda puruzler cıkardıgını dusundugum ve belkı de acık acık bırcok kanunumuzun ıhlal edıldıgını gordugum bu olay hakkındakı dusuncelerınızı merak edıyorum. Saygılar...
Old 27-09-2006, 12:13   #2
Jeanne D'arc

Amerikan orjinini daha önce haberlerde görmüştüm. Bahsedilen Türk yapımı ise; Ctrl C Amerika Ctrl V=Türkiye (Küçük Amerika)
Old 27-09-2006, 12:14   #3
AV.DEMİR

bence de güzel bi konuya değinmişsiniz zannederdem bahsettiğiniz tv programı kannal 1 de yayımlanan 'ihanet avcıları'adlı program dün tv izlerken şu maşhur 301.md. de tartışmalarını izledikten sonra zap yapmaya başladım va karşıma bahsettiğiniz program çıkrı dikkatle izledim bana öyle geliyor ki herşey daha önceden planlanmış yani herkesin herşeyden haberi var... çünkü herşey o kadar yapmacık ki anlatamnam aldatılan bi erkek ve aldatan bir kadın vardı aralarındaki diyalogu izledikten sonra böyle bir kanaate vardım.... hukuki ihlallere gelince var olduğunu düşünüyorum ama öğrenci olduğum için ahkam kesmek istemiyorum....

''ömemli olan bir kere daha yere serilmiş olmanızdeğildir,bir daha kalkıp kalkamayacağınızdır.....''
Old 27-09-2006, 13:42   #4
salem

bence bu yapım bir reality şov.bu nedenlede olayların ne kadar gerçek olduğu tartışılır!ancak gerçek olduğunu düşünürsek TCK md132-140 da düzenlenen özel hayata karşı işlenen suçlar sözkonusu olabilir.sonuçta takipedilen kişiler kamuya malolmuş kişiler değil.rızaları olmadan özel hayatları kayda alınamaz;alındıysa da yayınlanamaz...
Old 27-09-2006, 14:48   #5
Kavaz

Sayın Demir;
Fikirlerinizi beyan etmeniz ve sohbete katılmanız ahkam kesmeniz olarak kesınlıkle degerlendırılmeyecektır,cok rıca ederım.Bilakis herkesın fıkrını soylemesı,her birimize ayrı bir fayda saglayabilir.Düsüncelerinize önem veriniz.Siz kendini fikrinize deger verirseniz herkes saygı duyacaktır.Emınım kı dıger meslektaslarımda benım gıbı dusunuyorlardır.Bu nedenle yorumlarınızı beklıyoruz.Saygılar...
Old 27-09-2006, 15:27   #6
medenikal

o proğram bu zamana kadar durdurulmadıysa;

demek ki kahramanlar dizi oyuncusu;

yani rol yapıyorlar;

yoksa tedbir yolu ile yayın durdurulabileceği gibi;

ağır maddi ve manevi tazminat söz konusu olabilir;

ben de ;ara da bir bu proğramı seyretmekteyim; sonradan bu diziler de oynayan vatandaşların bu proğram da yer aldığını görünce;

neden dava konusu olmadığını da anlamış oldum
Old 27-09-2006, 21:31   #7
muhatap

Konu tartışılırken, somut olayda gelişen her durum hukuki açıdan didik didik edilirse, eğitici ve öğretici olacaktır şüphesiz. Ancak, aldatma fiilinin ispatı yapılırken, diğer eşin özel hayatına girilmesi kaçınılmazdır. Yoksa zaten suç olmaktan çıkmış bir fiili ispatta büyük bir çıkmaza girilecektir. Yargısal karara konu olmuş bir olayda tüm meslekdaşlarım hatırlayacaktır; eşin özel ve gizli hayatına dair notlar yazılı olan "günlüğünü", diğer eşin rızası olmadan ele geçiren ve bunu boşanma davasında "delil" olarak sunan aldatılan eşin fiili, hukuka aykırı kabul edilmemişti. Diğer eşin cep telefonundaki mesaj kayıtlarını gizlice ele geçiren eşin fiili, mail v.b. kayıtları ele geçiren eşin fiilleri de hukuka aykırı kabul edilmeyecektir.
Old 27-09-2006, 22:26   #8
Themis99

Sayın muhatap, görüşlerinize kısmen katılıyorum. Elbetteki aldatılan eş aldatma olgusunu ispatlamak için çeşitli yollara müracaat edecektir.Ve Yargıtay'da bu yolların kabuledilebilir olduğunu benimsemiştir.Ancak burada şu husus üzeinde önemle durulmalıdır: programda yer alan kimseler arasında bir boşanma davasının olup olmadığı ve bu görüntülerin delil elde etme amacı ile alıp alınmadığı belirli değildir.! Bunun televizyon ekranların da yayınlanmasının bence bir mantığıda yok . Kaldı ki aldatan eşin birlikte olduğu 3. kişinin özel hayatının olmadığından, onun görüntülerinin yayınlanmasının ''reva '' olduğundan bahsedilemez.Kanımca 3. kişinin görüntülerinin yayınlanması hukuki ve cezai sorumlulukları da beraberinde getirir. Ben bu televizyon proğramını seyretmedim.Yalnıca bir defa Amerikan versiyonun ilk dakikalarını izledim.Eğer proğramlar benzer görüntüler içeriyorsa yayın ilkelerine aykırı durumlarda söz konusu olacaktır.
Old 28-09-2006, 08:58   #9
stj_sevda

Varsayılan hepsi bir oyun.

ii çalışmalar dileyerek...herkesin düştüğü hataya ilk izlediğimde bende düşerek bu program hakkında çıkacak sorunlar üzerinde düşünmüştüm ta ki program sonunda jet hızıyla ve kullanılabilecek en küçük puntoyla oyuncuların isimlerinin bunun bir yapım olduğunun belirtildiği yazıları farkedene kadar!bu nedenle hukuki problemlerle karşılaşılacağını düşünmüyorum ancak yayın standardının üzerine çıkıldığı ve izleyicinin psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler yaptığı yönünden düşünürsek olabilir belki!
Saygılar.
Old 28-09-2006, 11:54   #10
bertrand

Selam,

Programın kurgu olaylar üzerine oyuncular tarafından yapılan canlandırmalardan ibaret olduğunu düşündüğüm için problem çıkmamasını normal karşılıyorum.

Bir an için gerçektende böyle bir program yapıldığını düşünürsek, özel hayata bu derece müdahelenin program yapımcılarının başını oldukça ağrıtacağı aşikar.

Saygılar...
Old 28-09-2006, 22:17   #11
asiyeöngü

Acı olan bu ve benzeri proğramların evlerimize kadar girmiş olması.

Güzel memleketimin kültür seviyesi, düzeysiz insanların yaşadıkları,bu proğramları hazırlayanlar tarafından görülmektedir.

Saygılar
Old 29-09-2006, 15:51   #12
asya

Kanaatimce unutulan bir noktada şu ; bizler bu proğramın içeriğinin salt kurmacadan ibaret olduğunu algılayabiliyoruz. Demokratik bakış ve duruşun hukuki bilgiye sahip olmayan bireylerdeki gelişimini darbeler bir durum yaratılmış bence. Şimdi sokaktaki vatandaş , benimde evime gizli kamera yerleştirip izleyebilirler ve yayınlanır da bu gayet normal diye düşünecek. Zaten sivil örgütlenme ve hak arama alışkanlığı zayıf olan toplumumuzun daha da feragatçi yaklaşmasına sizce de sebep olmaz mı? Hem şu herşeyin içinden çıkan RTÜK adlı kurum sahici duyarlılığını ne zaman sergileyecek merakla beklemekteyim. Saygılarımla.....
Old 04-10-2006, 21:36   #13
arısto

bence hukuka aykırı bır islemdir.Cunku ozel hayatın gızlılıgı gerek anayasada gerekse uluslarası sozlesmelerde hukme baglanmıstır.
Ama bunun sınırı bence bu olayda eşin tüm toplum tarafından ifşa edilmesi ile sona erer.Dedektiflıikle ilgili bizim mevzatımızda herhangi bir düzenleme olmadıgını biliyorum.Aslında olay bir dedektiflik hizmeti gibi gorunse dahi yayınlanması bence kişinin ozel hayatına saldırıdır.Benim kannatimce eş bu konda eşine ve kanala maddi manevi tazminat davası açarsa kazanabilir.Kadının bu arastırmayı yaptırması hukuka aykırı olmayabilir.Ama yaynılanması kişiye tazminat isteme hakkını doguru diye düşünüyorum.
Old 04-10-2006, 22:44   #14
osman uld

Hukuka aykırıdır ancak bu proğram senaryodan ibaret olduğu için olayın içinde olanlar bu durumdan rahatsız değil ben proğramlar yerine salı akşamları ntv ve cnntürkte neden ve tarfsız bölge adlı iki proğram var güncel olaylar hakkında seviyeli tartışma programları bunların izlenmesini tavsiye ederim SAYGILARIMLA
Old 05-10-2006, 12:29   #15
AV.DEMİR

snsman uld size katılıyorum bahsettiğiniz programlar gerçekten çok seviyeli ve güncel konuları içeren programlar.........
Old 09-10-2006, 10:20   #16
adalet_

böyle bir yayın özel hayata tecavüzden başka birşey değildir. anayasaya göre özel hayatın gizliliği güvence altına alınması gerektiği ilkesi zedelenmiş ve malesef bu tür şovlar kişilerin özel hayatlarına büyük darbe atmıştır.
Old 10-10-2006, 12:10   #17
Staj.Av.Selçuk

arkadaşlar yıllardır bu programlar tartışılıyor.kalitesiz dolduğu kültürümüzü yansıtmadığı vs.birçok şekilde eleştiriliyor.fakat hala bu programlar vizyonda.acaba neden?çünkü bu pogramları eleştirenlerin bir çoğu sabah akşam bu programları izliyorlar.eğer bir program iyi reyting alıyorsa ancak kanallarda barınabilirler eğer reytingleri kötü ise kanaldan şutlarlar.fakat bu programlar bu kadar eleştirilmelerine rağmen hala reyting listelerinde ilk sıradalar.kendi çelişkilerimiz içinde boğuluyoruz ne yazıkki!!!lafla peynir gemisi yürümüyor malesef bu programlar yerine daha kaliteli daha faydalı programarı üst sıralara taşımalıyız.
hukuka aykırılıklara glirsek görünüş itibariyle tamamen hukuka aykırı.fakat bu işler danışıkl dövüş şeklinde ilerlediği için hukuka aykırılık oluşturmuyor.mağdurun rızası sözkonusu.dolayısıyla hukuka uygunluk sebebi var.sadece toplumu kandırıyorlar.biz buna ahmalık desek de onlar kendilerine show bussiness diyolar ne acaip bi durum değil mi
Old 10-10-2006, 12:12   #18
Jeanne D'arc

Aslına bakarsanız mağdur toplum olarak biziz ve buna rızamız da yok
Old 25-10-2006, 06:44   #19
alisuat

bahsettiğiniz programı bende kanalları gezerken birkaç dakika izleme gafletinde bulundum, böyle saçma, mantıksız, anlamsız birşey olamaz diye düşünerek hemen kapadım, söylediğiniz gibi burada araştırıldığında birçok kanunun ihlal edildiğinin görüleceğini zannediyorum,
Old 27-10-2006, 21:28   #20
elif_zadig

Ben de gerçek olduğunu zannederek bi kez izledim ama diğer arkadaşların dediği gibi o kadar yapmacıkki gülmekten kendimi alamadım.Resmen oynuyolar.Ayrıca geçen akşam,o programda aldatan kocayı oynayan adamı 2. sınıf bi taksici rolünde bi dizide görünce her şey tamamen belirginleşti.Uyutuluyoruz ya da belki uyumaya çok meraklı olduğumuz için onlar da beşiğimizi sallıyolar...
Old 31-10-2006, 14:41   #21
ALTINCABA

Sevgili arkadaşlarım. Gerçek olsa tarışalım, fakat oyuncularının da senaryosununda sahte olduğu bu program neden yayına konuyor. Bunu izlemenin yahut izlettirmenin faydası nedir. Neyi tartışıyoruz.

Sevgili Meslaktaşlarım bu programların ardı arkası galiba kesilmeyecek. Biz bu sitede hukuki neteliklerini tartışıyoruz, zararlarını anlatmaya çalışıyoruz, yorumlar yapıyoruz, fakat hala ahu.. ile adını bilmediğim bir adamın aşkı tv de yayınlanıyor. Buna birde çekilmaz sunucu ekleniyor. "acaba öylemi yapsınlar böylemi" koca koca adamlar, hanımlar ellerinde mikrofon sinelerini yırta yırta yorum yapıyor, tartışma çıkarıyor, ağlayanlar sızlayanlar.

Sonuç: Anlamalarını beklememelisiniz. Yıllardır ekranlarda olan benzer programlar anlaşılmadı mı ki bunlar hakkında tekrar tekrar uyarma gereği hissediyoruz. Yanan bir fıçı etrafında toplanan ... abi ve ... takımı adlı programda, levent oran isimli saçlarını sarıya boyamış bir beyfendinin günlerce kadın dövülürmü, ben döverim .. konusu ile ekranlara çıktığını hatırlarsınız . Örnekler sayılamayacak kadar çoktur. Bizim için beyin cimnastiği oluyor. Çerez misali bunların hukuki değerini anlatıp geçiyoruz. Fakat temelde büyük sıkıntılar doğurduğu ve nerelere gidebileceği ne sonuçlar doğurabileceği de böylelikle ortaya çıkıyor. Hepinizi saygı ile selamlıyorum. Renkli şekerler gibi konuları tartışmanın bize faydası olmadığını kim söyleyebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi