Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mehil Vesikasında Süre Başlangıcı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-09-2010, 17:10   #1
ElifŞimşek

Soru Mehil Vesikasında Süre Başlangıcı?

Konuyu forumdan da başka yerden de araştırdım ancak net birşey bulamadım. Mehil vesikasının süresi tam olarak ne zaman başlar? Bu konuda elinde yargıtay kararı olan var mı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.
Old 03-09-2010, 17:18   #2
AVUKAT ARZU

Alıntı:
Yazan elfokumus
Konuyu forumdan da başka yerden de araştırdım ancak net birşey bulamadım. Mehil vesikasının süresi tam olarak ne zaman başlar? Bu konuda elinde yargıtay kararı olan var mı? Şimdiden yardımlarınız için teşekkürler.

Benim uygulamadan edindiğim tecrübeye göre, mehil vesikasının süresi,dosyanın Yargıtay'a sevk tarihinden başlamaktadır.
Old 04-09-2010, 00:13   #3
Av.H.Sancar KARACA

Süreyi veren icra müdürlüğü, bu sürenin başlangıç tarihini (süre verilmesine ilişkin verilen kararın tarihi ya da - borçludan başvurusu sırasında masrafı alınmışsa- bu kararın mehil isteyene tebliğ edileceği tarih diye) belirtmişse sorun yok. Başlangıcını belirtmeden, örneğin 45 veya 60 gün demişse , sürenin ne zaman başlayacağı/başlatıldığı talep açılarak sorulabilir. Karar tarihinden itibaren sürenin başladığı/başlayacağı/başlaması amaca uygun düşer (diye düşünüyorum).
Old 04-09-2010, 09:45   #4
ElifŞimşek

Uygulamanın yanı sıra bu konuyla alakalı kesin bir bilgi yani mesela yargıtay kararı olabilir yok mudur acaba hiçbir meslektaşımın elinde
Old 04-09-2010, 10:40   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan elfokumus
Uygulamanın yanı sıra bu konuyla alakalı kesin bir bilgi yani mesela yargıtay kararı olabilir yok mudur acaba hiçbir meslektaşımın elinde
Sayın Kardan Adam'ın yanıtı doğrudur. Başkaca bilgi aramaya gerek bulunmamaktadır.

Kanun'da süreyi icra müdürünün vereceği yazılıdır. Süreyi veren icra müdürü sürenin hangi tarihten itibaren itibaren işleyeceğini de belirtmesi gerekir.

Kanunda ya da Yargıtay kararlarında sürenin başlangıç tarihi hakkında bilgi bulunmaz: Süreyi takdir yetkisi başkasında ise Kanun veya Yargıtay tarafından sürenin başlangıcını belirlemenin gereği ve anlamı yoktur.

THS'de yazılanlara güveniniz: Böylesi kalabalık bir sitede yanlış yazılan mesajların hemen ardından doğrusu gelir. THS'nin yanlışa tahammülü yoktur.

THS ateşine taşınan odunlar bile doğrudur.

Saygılarımla
Old 04-09-2010, 10:47   #6
ElifŞimşek

Armağan bey THS nin üyelerine de yönetimine de güvenim sonsuz. Aslında bu konuyla ilgili verilecek doğru cevapların bunlar olduğunu da biliyorum çünkü konuyu derinlemesine araştırdım ancak; bizi yetiştiren üztadlarımız illaki konuyla ilgili eğer varsa, bir tane bile olsa, bu yargıtay kararı olur mevzuattan madde olur, bulacaksınız bize getireceksiniz, iğnenin deliğinden çıkaracaksınız dedikleri için hem forumdan hem internetten hem yargıtay kararlarından hem mevzuattan bakıyorum da bakıyorum. Gözden kaçırırsam yanarım mazallah
Old 04-09-2010, 11:08   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan elfokumus
..bizi yetiştiren üstatlarımız ''İlla ki konuyla ilgili eğer varsa bir tane bile olsa, bu yargıtay kararı olur, mevzuattan madde olur, bulacaksınız bize getireceksiniz, iğnenin deliğinden çıkaracaksınız.'' dedikleri için
Üstatlarınıza bilgiyi THS'den aldığınız belirtirseniz ''O da olur'' diyeceklerdir.
Old 04-09-2010, 11:13   #8
ElifŞimşek

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Üstatlarınıza bilgiyi THS'den aldığınız belirtirseniz ''O da olur'' diyeceklerdir.

Hemen bu yolu deniyorum o zaman
Old 04-09-2010, 14:24   #9
Av. F.G. Erman

Borçluya, Yargıtaydan “icranın geri bırakılması” hakkında karar getirmesi için verilecek sürenin belirlenmesi icra müdürüne bırakılmıştır.[1] Bu sürenin, dosyanın Yargıtaya gönderilme tarihinden itibaren hesaplanması uygun olur… Verilecek süre içinde Yargıtaydan “icranın geri bırakılması kararı” getirilmemesi halinde, borçlunun istemi üzerine verilen sürenin uzatılması mümkündür.[2] Ancak, verilen sürenin uzatılmasına gerek olup olmadığı icra müdürü tarafından -buna, borçlunun neden olup olmadığı göz önünde tutularak- takdir olunur. (TALİH UYAR)

[1] Bknz: 12. HD. 27.10.1981 T. 6043/7832; 4.11.1980 T. 6433/7773

[2] Bknz: 12. HD. 20.10.1981 T. 6089/7679
Old 04-09-2010, 15:29   #10
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. F.G. Erman
(TALİH UYAR)

[1] Bknz: 12. HD. 27.10.1981 T. 6043/7832; 4.11.1980 T. 6433/7773

[2] Bknz: 12. HD. 20.10.1981 T. 6089/7679
Sayın Av.F.G.Erman

- Bu kararların metinlerini yazarsanız konuyla ilgisiz oldukları ortaya çıkacaktır.

- Sayın Av.Talih Uyar'ın otuz yıl önceki kararlarla süslediği temennisi şimdi hukuki dayanak olarak kullanılıyorsa ne mutlu ona.

Benim oyum yine de Sayın Kardan Adam'dan yana: Sürenin başlangıcını süreyi verene sormak gerekir.

Saygılarımla
Old 05-09-2010, 22:24   #11
icracı

Uygulamada mehil vesikası teminatı " nakit para " olarak verilmişse paranın icra dosyasına yatırıldığı tarihten itibaren süre verilir.
Şayet teminat " banka teminat mektubu " ise süre, teminat mektubunun teminat olarak icra hakimince kabül edildiği tarihten itibaren başlar.
Old 06-09-2010, 09:07   #12
ElifŞimşek

Emek ve zaman ayırarak konuyla ilgilendiğiniz ve konuyla ilgili bilgilendirdiğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum.
Old 06-09-2010, 09:47   #13
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan icracı
Uygulamada mehil vesikası teminatı " nakit para " olarak verilmişse paranın icra dosyasına yatırıldığı tarihten itibaren süre verilir.
Sayın icracı

Bu çok ilginç bir ölçüymüş. Mantığını merak ettim:
Teminat ne zaman yatırılıyor? Süre verilmesinden önce mi, sonra mı?
- Süre teminattan önce veriliyorsa ilgilisi teminatı geç yatırarak süreyi istediği kadar uzatır. Bu bana haksız göründü.

- Teminat önce yatırılıyorsa icra müdürü süre kararını geç vererek kendi tanıdığı süreyi istediği kadar kısaltır. Bu da bana haksız göründü.

- Teminat ile süre aynı gün veriliyorsa buna "teminatın yatırılması tarihinden" itibaren demek yerine, "karar tarihinden itibaren" demek daha doğru olur.

Saygılarımla
Old 06-09-2010, 20:34   #14
icracı

Mehil Vesikası almak isteyen ilamda yazılı alacak miktarını nakit olarak icra dosyasına yatırırsa icra müdürü kanunun aradığı şartları ( İİK.36) taşıyan talep ve nakit teminatın yeterli olduna karar verirse; telebin akabinde mehil vesikası düzenleyip ilgiye verir.
Süre nakit teminatın yatıldığı tarihte başlar.
Taleple birlikte teminat mektubu ibraz edilirse, teminat mektubunun teminat olarak kabül edilip, edilmemesi konusunda icra mahkemesi hakimliğinin kararı beklenir.
Teminat mektubu hakimlikçe teminat olarak kabül edilmişse , kabül edildiği tarihten itibaren süre işler ve mehil vesikası tanzim edilir
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi