Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yillik Ücretlİ İzİn AlacaĞi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-07-2011, 16:26   #1
FIRAT GICIK

Varsayılan Yillik Ücretlİ İzİn AlacaĞi

Davalı olduğumuz bir davada davacı yıllık ücretli izin alacağını da talep etmiştir. Bilirkişi raporunda işçinin yıllık izinlerinin tamamını kullandığını hatta dört gün de fazladan yıllık ücretli izin kullandığını tespit etmiş ve davacının yıllık ücretli izin alacağının bulunmadığına kanaat getirmiştir.Bu durum da ben bu fazladan kullanılan dört gün ücretli izin için alacak davası açabilirmiyim?
Old 25-07-2011, 21:26   #2
tiryakim

Alıntı:
Yazan FIRAT GICIK
Davalı olduğumuz bir davada davacı yıllık ücretli izin alacağını da talep etmiştir. Bilirkişi raporunda işçinin yıllık izinlerinin tamamını kullandığını hatta dört gün de fazladan yıllık ücretli izin kullandığını tespit etmiş ve davacının yıllık ücretli izin alacağının bulunmadığına kanaat getirmiştir.Bu durum da ben bu fazladan kullanılan dört gün ücretli izin için alacak davası açabilirmiyim?

Açabilirsiniz...
Old 26-07-2011, 08:37   #3
gokhanunsal

Merhaba,

yıllık izin alacağı davası açamazsınız. ( fazladan izin kullandırırken herhangi bir muvaffakat aldı iseniz açabilirsiniz. .... fazla kullandığım izinlerin ücretini izin haketmeden ayrılırsam kesilebilir... fibi bir muvaffakatname kullanılmasını tavsiye ediyorum. )

iyi çalışmalar
Old 26-07-2011, 08:41   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan FIRAT GICIK

Bilindiği üzere, Kanun işçiye verilebilecek EN AZ izin sürelerini belirlemiştir. İşveren dilerse bu sürelerden daha fazla da izin verebilir.

Öte yandan, işveren tarafından verilen diğer izinler de yıllık izin olarak değerlendirilmez.

Somut olayda fazladan izin kullanma nasıl geçekleşmiş bilemiyoruz.

Ancak uygulamada şuna rastlanabiliyor: İşçi henüz yıllık izne hak kazanmamışken, yıllık izin hakkından mahsup edilmek üzere yıllık izne çıkartılabiliyor. Bu durumda, işçi (yeni) izne hak kazanmadan işten ayrılırsa, verilen iznin parası geri istenebilir mi? Avans olarak verildiği konusunda yazılı mutabakat varsa istenebileceği söyleniyor genelde.

Saygılar,
Old 26-07-2011, 18:47   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan FIRAT GICIK

Sayın Tip'in de belirttiği üzere somut olayı ve bilirkişinin dayanağını net olarak bilmiyoruz.

Ancak işveren tarafından işçinin yıllık izin sebebiyle geç gelmesi nedeni ile fesih hakkını kullanmadığı anlaşılmaktadır. Yine de bu fesih hakkını kullanmamış olmasına rağmen, çalışılmayan bu fazla izin günlerinin ücretinin talep edilmesinin hakkın kötüye kullanılması olarak değerlendirilmeyeceğini düşünüyorum. Zira aksi halde işçinin sebepsiz zenginleşmesine sebep olunur.

Bu nedenle, karşı dava ile fesih tarihinden itibaren yasal faizi ile talep edilebileceği gibi, bu süreye ait ücretin ayrı bir dava konusu olmasında da yasal engel görmüyorum
Old 26-07-2011, 19:36   #6
Av.Evran KIRMIZI

Ben de fazla verilen izin ücretlerinin talep edilemeyeceği düşüncesindeyim. Hem yasada "en az" miktarların belirtilmiş olması hem de 56.m.de "İşveren tarafından yıl içinde verilmiş bulunan diğer ücretli ve ücretsiz izinler veya dinlenme ve hastalık izinleri yıllık izne mahsup edilemez." hükmü nedeniyle bu 4 günün ücretinin iade edilmesinin istenmeyeceği düşüncesindeyim.
Old 15-08-2011, 14:04   #7
av_ayşe

Merhabalar,

Yıllık izin defteri imzalanmış,fakat tarih kısımları doldurulmamış ise , bu durum yıllık izinlerin tamamen kullanıldığına karine olabilir mi?
Old 15-08-2011, 16:28   #8
agumusay

"İzin defteri imzalı, ancak kullanma tarihleri ve izin günü yazılı değilse işçiye yemin teklif edilebilir. Kullanmadığına yemin ederse izinlerini kullanmamış kabul edilmesi gerekir."diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi