Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat MÜlkİyetİ Hatta Kat İrtİfaki Bİle Olmayan Bİr Kooperatİften Olan AlacaĞimiz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-09-2012, 23:04   #1
beren

Önemli Kat MÜlkİyetİ Hatta Kat İrtİfaki Bİle Olmayan Bİr Kooperatİften Olan AlacaĞimiz

Merhaba arkadaşlar.Konumuz şu şekilde bir kooperatif var ancak ne kat mülkiyetine ne dekat irtifakına geçilmemiş.Bu kooperatiften yaklaşık 400 milyona varan alacağımız var bir türlü tahsil edemiyoruz.Önerileriniz nedir? Tasfiyeye nasıl sokabilirim ya da nasıl tahsil edebilirim alacağımızı?
Old 12-09-2012, 23:10   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan beren
Merhaba arkadaşlar.Konumuz şu şekilde bir kooperatif var ancak ne kat mülkiyetine ne dekat irtifakına geçilmemiş.Bu kooperatiften yaklaşık 400 milyona varan alacağımız var bir türlü tahsil edemiyoruz.Önerileriniz nedir? Tasfiyeye nasıl sokabilirim ya da nasıl tahsil edebilirim alacağımızı?

400 milyonluk bir alacağın tahsili işini alan bir avukatın mutlaka çözüme dair bir düşüncesi vardır. Sizin düşünceleriniz nelerdir, hangi hususlarda kararsız kaldınız ya da sonuca varamadınız? Bunları belirtirseniz (belki) yardımcı olabiliriz.
Old 12-09-2012, 23:21   #3
beren

Sayın Meslektaşım bu konuda icra dosyamızda yapılması gerekenlerı yaptık ama henuz bır sonuca varamadık.Uyelerın kat ırtıfakı ya da kat mulkıyetı vs umurlarında bıle değil.Tasfıyeye nasıl sokabılırız bu konuya yoğunlaştık.Sizin dusuncenız nedır?
Old 12-09-2012, 23:34   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan beren
Sayın Meslektaşım bu konuda icra dosyamızda yapılması gerekenlerı yaptık ama henuz bır sonuca varamadık.Uyelerın kat ırtıfakı ya da kat mulkıyetı vs umurlarında bıle değil.Tasfıyeye nasıl sokabılırız bu konuya yoğunlaştık.Sizin dusuncenız nedır?

Kooperatifin "yapı kooperatifi" olduğu çıkarımı ile;
- Konutların yapıldığı arsa kooperatife ait değil mi?
- Üyeler aidat ödüyor mu ya da kooperatife borçları var mı?
Old 13-09-2012, 07:59   #5
avmurat

YEDİNCİ BÖLÜM: KOOPERATİFLERİN DAĞILMASI
A DAĞILMA SEBEPLERİ:
MADDE 81. (Değişik madde: 06/10/1988 - 3476/20 md.)
Kooperatif:
1. Anasözleşme gereğince,
2. Genel Kurul kararı ile,
3. İflasın açılmasıyla,
4. Kanunlarda öngörülen diğer hallerde, ilgili bakanlığın mahkemeden alacağı karar üzerine,
5. Diğer bir kooperatifle birleşmesi veya devralınması suretiyle,
6. Üç yıl olağan genel kurulunu yapmaması halinde,
7. Amacına ulaşma imkanının bulunmadığının ilgili Bakanlıkça tespiti halinde mahkemeden alacağı kararla,
Dağılır.

3.Bent ile yapabilirsiniz diye düşünüyorum.Ancak ben bu güne kadar kooperatifi tasfiye etmeyi isteyen alacaklıya denk gelmedim; tam tersi, genelde tasfiye olması engellenmeye çalışılıyor.
Sizin alacağınız kooperatiften olduğuna göre, kooperatifi tasfiye etmekle neyi amaçlıyorsunuz?
Bu sorunun ve Cengiz Bey'in sorularının cevabına göre yeniden değerlendirmek gerekir.
Saygılarımla.
Old 13-09-2012, 13:52   #6
beren

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Sayın Aladağ;
Üyeler aydat olarak temizlik için aydat ödüyorlar,
arsa henuz kooperatıfe devrolmamış,
kooperatıfın evet borçları var...
Old 13-09-2012, 14:48   #7
beren

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

avukat bey sanki tasfiye ederek ancak kooperatif binasının malvarlıklarının üzerine gidebiliriz gibi geliyor.çünkü bu haliyle kooperatifin malvarlığı yok
Old 13-09-2012, 17:13   #8
avmurat

Alıntı:
Yazan beren
avukat bey sanki tasfiye ederek ancak kooperatif binasının malvarlıklarının üzerine gidebiliriz gibi geliyor.çünkü bu haliyle kooperatifin malvarlığı yok
Açıkçası özel durumu bilmeden sorunuza çözüm bulmak bana zor gibi görünüyor; çünkü anladığım kadarıyla konutların bittiği ve üyelere fiilen teslim edildiği bir kooperatiften bahsediyoruz(Temizlik yapıldığı için tahmin ediyorum)
Bu aşamada bir kooperatifin hala arsayı dahi almamış olması; onu geçtim kat irtifakı bile kurulmamış olması çok garip.Bu inşaatın ruhsatı da yoktur muhtemelen.
Ciddi sorunları olan bir kooperatiften bahsediyoruz gibi geldi bana.
Yine de her ihtimale karşı:
Kooperatif ortaklarına,
Kooperatifin inşaatını yapan firmaya,
Kooperatif inşaatının yapıldığı arsanın sahibine birer haciz ihbarnamesi gönderin derim.
Saygılarımla.
Old 13-09-2012, 21:31   #9
beren

Alıntı:
Yazan avmurat
Açıkçası özel durumu bilmeden sorunuza çözüm bulmak bana zor gibi görünüyor; çünkü anladığım kadarıyla konutların bittiği ve üyelere fiilen teslim edildiği bir kooperatiften bahsediyoruz(Temizlik yapıldığı için tahmin ediyorum)
Bu aşamada bir kooperatifin hala arsayı dahi almamış olması; onu geçtim kat irtifakı bile kurulmamış olması çok garip.Bu inşaatın ruhsatı da yoktur muhtemelen.
Ciddi sorunları olan bir kooperatiften bahsediyoruz gibi geldi bana.
Yine de her ihtimale karşı:
Kooperatif ortaklarına,
Kooperatifin inşaatını yapan firmaya,
Kooperatif inşaatının yapıldığı arsanın sahibine birer haciz ihbarnamesi gönderin derim.
Saygılarımla.

avukat bey arsanın sahıbı zaten muvekkil
uyeler zamanında baya ucuza almışlar evlerını suanda umurlarında degıl tapu vs herkes kendı capında oturuyor 50 -60 uyelı bır kooperatıf burası
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi