Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Konutta Ödemeli Gönderinin İadesi-İcra Takibi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2010, 12:07   #1
avfatih

Dikkat Konutta Ödemeli Gönderinin İadesi-İcra Takibi

Bir davada çıkan yargılama masrafını konutta ödemeli olarak davacı vekiline gönderdik.

Ve sürpriiiiiiiiiiiiiiiiz. Aradan bir süre geçince ilamlı takip geliyor.

Elimizde konutta teslimli gönderi posta evrakı var. Postaneden sorguladığımızda ödemeyi iade ettiklerini öğreniyoruz.

Mesleğimiz süprizlerle dolu

Burada nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkürler.
Old 12-03-2010, 12:29   #2
avgubse

Bence aslını yatırın kalanı için şikayet yoluna başvurun geri göndermekle onlar temerrüde düşüyor.ayrıca bu hareketleri ile icra takibinin açılmasına kendileri sebep oluyor bunlardan sorumlu tutulamazsınız bence.
Old 12-03-2010, 12:55   #3
Av.Hükümdar H.

Alıntı:
Yazan avfatih
Bir davada çıkan yargılama masrafını konutta ödemeli olarak davacı vekiline gönderdik.

Ve sürpriiiiiiiiiiiiiiiiz. Aradan bir süre geçince ilamlı takip geliyor.

Elimizde konutta teslimli gönderi posta evrakı var. Postaneden sorguladığımızda ödemeyi iade ettiklerini öğreniyoruz.

Mesleğimiz süprizlerle dolu

Burada nasıl bir yol izlemeliyiz. Teşekkürler.

Aşağıda açıklamalar şahsi kanaatimdir;

Alacaklı temerrüde düşmüştür. Burda, ödemenin iade edilme sebebi, alacaklının parayı almaması ise, yani bu durum ispat edilebiliyorsa, "alacaktan, ,,,,,, tarihinde imtina edilmiştir, takip kötüniyetlidir." denilmek suretiyle takibin durdurmalısınız. daha sonrada, aynı iddialarla, kötiniyet tazminatını alacaklıdan istemelisiniz diye düşünüyorum. Ancak, bizzat alacaklının kendisinin ödemeyi almadığını ispat edemiyorsanız, ödemenin iade edildiği tarihe kadar varsa işlemiş yasal faiziyle birlikte asıl alacak (vekil varsa, vekalet ücreti de dahil olmak üzere), ödenmelidir. Fazlaya dair kısımla ilgili borca itiraz edilmelidir.Diye düşünüyorum.

Kolaylıklar dilerim.
Old 13-03-2010, 17:34   #6
avfatih

Bu can sıkıcı durum için meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.

Gelen evrak icra emri olduğundan takibin iptali münkün müdür?

Konutta ödemenin iade edildiğini ifade ederek icranın geri bıraklıması istenebilir mi? Teşekkürler.
Old 13-03-2010, 20:40   #7
Av.Hükümdar H.

Alıntı:
Yazan avfatih
Bu can sıkıcı durum için meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.

Gelen evrak icra emri olduğundan takibin iptali münkün müdür?

Konutta ödemenin iade edildiğini ifade ederek icranın geri bıraklıması istenebilir mi? Teşekkürler.

Daha önceki beyanlarımı aynen tekrar ederim.
Old 13-03-2010, 22:26   #8
avukatlutfi

Varsayılan ilanlı icrayı durduramazsınız

İlamlı icra sözkonusu olduğunda borçlunun borcu olmadığı şeklinde itiraz hakkı yoktur. Bu şekilde itiraz etse de icra takibi durmaz.
Old 13-03-2010, 23:00   #9
üye14072

sayın hükümdar a katılıyorum ve izni ile ekliyorum

o parayı almayıp ayrıca icra vekalet ücreti peşine düşen meslektaşımızı baroya şikayet edin

ben aramızda hiç de iyi şeyler geçmeyen meslektaşıma karşı kaybetiğim şahsi davam da vekalet ücretini aynı yolla gönderdim
ve aldı
saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi