Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-09-2009, 14:14   #1
figen ay

Varsayılan boşanma

merhaba eşimden boşanmak istiyorum 1 oğlum var ve onunla bana şantaj yapmakta ben çocuğumu alarak evi terkettim boşanmak istememin nedeni ise aşırı derecede herşeyi bahane ederek şiddet uygulaması hafta da 2-3 kere şiddet uyguluyor eve kilitliyor raporum yok ama 4 yaşında oğlum herşeye şahit onu bu olaylara karıştırmak istemiyorum ama zorunlu kalırsam oğlum şahit olabilirmi birde eşim şu anda işsiz ben davayı henüz açmadım ama velayeti kime verirler şu anda ailemin yanındayım babam kredi kartı borçlusu bu velayeti almam da sıkıntı olur mu? avukat tutmadan boşanmak istiyorum ücretini öğrenmek istiyorum ne kadara dava açabilirim?
Old 01-09-2009, 17:12   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Şiddet görmekte iseniz, bunu kanıtlama zorunluluğunuz olmadan aile mahkemesi yargıcından koruma tedbirleri alması için dava ile talepte bulunabilirsiniz.

Kusurlu eşin veya diğer aile bireyinin;

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

b) Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer aile bireylerine tahsisi ile bu bireylerin
birlikte ya da ayrı oturmakta olduğu eve veya işyerlerine yaklaşmaması,

c) Aile bireylerinin eşyalarına zarar vermemesi,

ç) Aile bireylerini iletişim araçları ile rahatsız etmemesi,

d) Varsa silah veya benzeri araçlarını genel kolluk kuvvetlerine teslim etmesi,

e) Alkollü veya uyuşturucu herhangi bir madde kullanılmış olarak şiddet mağdurunun yaşamakta olduğu konuta veya işyerine gelmemesi veya bu yerlerde bu maddeleri kullanmaması,

f) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması.

Bunlar örnek tedbirlerdir. Masraf yapmadan bunları en yakın aile mahkemesinden talep edebilirsiniz.

Bunun haricinde boşanma davası açabilirsiniz. Ve davanın içinde şiddet gördüğünüzü de her tür delil ile ispat edebilirsiniz. En yakın akrabalırınızın tanık beyanlarından yararlanabilirsiniz. Uzun süreli eziyet kişide kalıcı hasarlara yol açar bunun psikolojik olarak tespiti mümkündür. Araştırma hastanelerinden bu yönde rapor da alabilisiniz. Çocuğunuz tanıklık edebilecek yaş ve bilinçte değildir.

Velayet hususunda ise, 4 yaşındaki çocuğunuz anne bakım ve şefkatine muhtaçtır. Babanızın kredi kartı borçlusu olması velayette esas alınacak bir ölçü değildir.

Velayette, küçükğün yararı gözetilecektir. Bunun için pedagog raporuna da baş vurulacaktır.

Çocuğun yaşadığı ve boşanma sonrası yaşayacağı ortamın ona zarar vermeyecek olması değerlendirilecek, çocuğun aklen, fikren ve bedenen sağlıklı gelişebileceği, sevildiği ve güven içinde olduğu bir ortamda olması elbette önemli olacaktır.

Tüm bunların sonucunda velayetin kimde kalması gerektiği hususunda karar verilecektir.

Davanızın içinde maddi ve manevi tazminat isteyebilirsiniz. Ve çocuğunuz ve kendiniz için nafaka taleplerinde bulunabilirsiniz.

Davanızı 40,00.-TL civarında bir masrafla açabilirsiniz.

Neden avukat yardımı almak istemiyorsunuz??

Bu sizin en doğal hakkınızdır. Maddi durumunuz iyi olmasa bile, bunu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ olarak avukat tayin edilmesi talebinde bulunabilirsiniz.

Hukuki yardım alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi