Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Müsadereli aracın satışı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 08-02-2010, 16:12   #1
avcerensenatelli

Varsayılan Müsadereli aracın satışı

Sayın meslektaşlarım,
Savcılık tarafından sigara kaçakçılığı soruşturmasında tedbir konulan araç üzerinde rehnimiz var.Rehin için işlem başlattık ve araç yakalandı.Savcılıkça konulan tedbir satışa engel midir? Değilse buna ilişkin bilgilerinizi ve varsa yargıtay kararlarını paylaşmanızı rica ederim.Rehnimiz tedbirden önce.Şimdiden teşekkür ederim
Old 08-02-2010, 22:08   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Ceza Muhakemeleri Kanunu m. 128/4; Kara, deniz ve hava ulaşım araçları hakkında verilen elkoyma kararı, bu araçların kayıtlı bulunduğu sicile şerh verilmek suretiyle icra olunur.
Savcılık tarafından konulan tedbir bu madde hükmüne göre olup, satılamaz devredilemez şerhidir.
Olaya cezai açıdan değil de hukuki açıdan bakıldığında, söz konusu şerh, suça konu aracın müsadere olma ve dolayısıyla mülkiyetinin kamuya geçirilmesi ihtimaline binaen konulan bir tedbir niteliğindedir. Yani hazinenin, alacaklı olma ihtimali bulunmaktadır. Hazineyi alacaklı olarak düşünecek olursak, bu tedbir bir anlamda hazinenin alacağını teminen koydurmuş olduğu haciz niteliğindedir. Bunu haciz olarak düşündüğümüzde ve rehnin de hem önce hem de öncelikli alacak olduğu düşünüldüğünde, aracın satışını istemeniz de herhangi bir engel olmadığı kanaatindeyim.
Tabii burada, rehin kredi sözleşmesinden kaynaklanıyor ve kredi taksitleri muntazaman ödeniyorsa, satış talep edilemeyeceğini de belirtmrk gerekir.
Bunun dışında, Savcılıktan ya da ilgili mahkemesinden tedbir baki kalmak kaydıyla satışa izin verilmesi konusunda bir muvafakatname alabilirsiniz. Ben bir defasında bunu uygulamıştım . Ama bu uygulamanın, sizin olayınızz açısından pratşk bir önemi yok gibi görünüyor.
Old 27-09-2010, 09:49   #3
locksmith

Sayın Aavcerensenatelli sorununuza nasıl bir çözüm buldunuz paylaşırsanız sevinirim. Aynı nitelikte sorunla ben de karşı karşıyayım fakat benim dosyamda araç üzerinde savcılığın değil trafik kazası sebebiyle hukuk mahkemesince konulan tedbir kararı mevcut. Rehin daha önce konulmuş lakin kaza nedeniyle açılan tazminat davasında mahkeme tedbir koymuş. Konu ile alakalı yargıtay kararına ulaşabilen arkadaşların da yardımlarını bekliyorum. Şimdiden teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi