Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye tahhhutnamesi ile tahliye - Ör.14

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-09-2010, 16:00   #1
umutlaw

Varsayılan Tahliye tahhhutnamesi ile tahliye - Ör.14

Sayin Meslektaslarim,
Kiracinin eve giris tarihi 06.09.2009. Matbu kagit uzerinde, kiraci 06.09.2010 (bir yil sonra) tarihinde tahliye edecegi taahhutunde bulunmustur. Kiraci israrla cikmak istememekte ve kira bedelide odememektedir. Örnek 14 e göre tahliye talebi nasil yapilacaktir? ne kadar bir surede sonuclanir? Mesken isgal edildigi icin baska bir mercie de basvurmak mumkun mu? (Eskiden kaymakamliga mesken isgal altinda oldugu hakkinda bir dilekce verdigimi ve onlarinda bu dilekceyi kolluk gorevlileri yardimiyla sonuclandirdigini ve kiraciyi evden cikarttigini hatirliyorum ancak yonetmenligi bir turlu bulamiyorum lutfen bu konudada bilgisi olan sayin meslektaslarim bilgilerini paylassinlar)
Saygilarimla
Old 26-09-2010, 16:36   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Sayin Meslektaslarim,
Kiracinin eve giris tarihi 06.09.2009. Matbu kagit uzerinde, kiraci 06.09.2010 (bir yil sonra) tarihinde tahliye edecegi taahhutunde bulunmustur. Kiraci israrla cikmak istememekte ve kira bedelide odememektedir. Örnek 14 e göre tahliye talebi nasil yapilacaktir? ne kadar bir surede sonuclanir? Mesken isgal edildigi icin baska bir mercie de basvurmak mumkun mu? )
Saygilarimla

"Matbu kağıt üzerine" derken, matbu kira kontratı üzerine yazılıysa, müzayaka nedeniyle geçersidir. Bu değil de, kiracı mecurda oturuyorken başka matbu tahliye taahhüdü verildiyse ve usulüne uygunsa geçerlidir.

Yapılacak icra takibinin diğer icra takiplerinden bir farkı yoktur. Elinizdeki örneğe göre dolduracaksınız. Kiracı taahhüdü ve imzayı inkar etmezse, icra müdürlüğünü ikna etmenize bağlı olarak 30-40 günde tahliyeyi sağlarsınız. İtiraz olursa yargılamayı gerektirir.

Alıntı:
(Eskiden kaymakamliga mesken isgal altinda oldugu hakkinda bir dilekce verdigimi ve onlarinda bu dilekceyi kolluk gorevlileri yardimiyla sonuclandirdigini ve kiraciyi evden cikarttigini hatirliyorum ancak yonetmenligi bir turlu bulamiyorum lutfen bu konudada bilgisi olan sayin meslektaslarim bilgilerini paylassinlar

Bahsettiğiniz kanun/yönetmelik 3091 Sayılı Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesine Dair Kanundur. Ancak, kiracı sözleşmeyle mecurda oturduğu için, bu kanundan yararlanamazsınız.
Old 26-09-2010, 16:59   #3
umutlaw

Ayri bir kagit uzerinde ustunde ve asagidaki gibi, kira sozlesmesinden yaklasik bir ay sonra duzenlenmistir.
Alıntı:

Tahliye Taahhütnamesi
Tarih: / .... / .......
Yer : .... / ...
.... adresinde kiraladığım gayrimenkulu kendi isteğimle ...../ ...... / ...... tarihinden itibaren terk ediyor ve yaptığım kira sözleşmesini bu tarihten itibaren tek taraflı olarak fesh ediyorum.
Bu itibarla,
1- Kendi isteğimle depozito bedelini almaktan ve buna ait tüm hak, itiraz, defi ve iddialarımdan feragat ediyorum.
Ve yine;
2- Su, Elektrik, Doğal Gaz ve kira sözleşmesinden doğan diğer tüm borçları/sorumlulukları kabul ettiğimi ve bana ait olan kullanım borçlarının tümünü ödeyeceğimi ve tüm hak, itiraz, defi ve iddialarımdan feragat ettiğimi beyan ile taahhüt ederim.
Ve yine;
3- Elimdeki kira sözleşmesinin hükümsüz olduğunu kabul ederim.
Yukarıda beyan ettiğim tüm hususları kabul ile taahhüt ederim.
Kiraci:
T.C. Kilmil No:
El yazısızla: Adı, Soyadı:
............................................
Kiracinin, İmzasi:
...........................................

Peki malumunuz birde su, elektrik faturalari vardir, bu iki sayacin kaydini uzerine almasi icin kiraciya kira sozlesmesinde kulfet yuklendigi halde kiraci bunu yerine getirmemis ve hala eski kiraci uzerinde kayitli olarak kullanmaya devam etmistir nitekim son faturalari odememis ve odememekte bunlardan kurtulma sansi nedir? Ben konuyu ihbar olarak elektrik kurumu ve iskiye bildirdim tabi ancak bu sadece bir uyari mahiyeti tasimaktadir, baska bir tavsiyeniz var mi?
Saygilarimla
Old 26-09-2010, 17:06   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Ayri bir kagit uzerinde ustunde ve asagidaki gibi, kira sozlesmesinden yaklasik bir ay sonra duzenlenmistir.

Peki malumunuz birde su, elektrik faturalari vardir, bu iki sayacin kaydini uzerine almasi icin kiraciya kira sozlesmesinde kulfet yuklendigi halde kiraci bunu yerine getirmemis ve hala eski kiraci uzerinde kayitli olarak kullanmaya devam etmistir nitekim son faturalari odememis ve odememekte bunlardan kurtulma sansi nedir? Ben konuyu ihbar olarak elektrik kurumu ve iskiye bildirdim tabi ancak bu sadece bir uyari mahiyeti tasimaktadir, baska bir tavsiyeniz var mi?
Saygilarimla

Taahhüt şeklen geçerli gibi. Su ve elektrik için yaptığınız ihbarlar ileride işinize yarayacaktır. Bunun dışında yapacağınız bir şey yoktur.
Old 26-09-2010, 18:34   #5
umutlaw

Tahliye tahhüdü verilen tarihten 30 gün icinde mi takip baslatmak gerek? Birde hocam bir teredut his ettim sizde:
Alıntı:
Taahhüt şeklen geçerli gibi.
Lutfen bu hususu aciklamaniz mumkun mu?
Saygilarimla
Old 27-09-2010, 10:36   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan umutlaw
Tahliye tahhüdü verilen tarihten 30 gün icinde mi takip baslatmak gerek? Birde hocam bir teredut his ettim sizde:

Lutfen bu hususu aciklamaniz mumkun mu?
Saygilarimla

Tahliye edileceği taahhüt edilen tarihten itibaren 1 ay içinde (30 gün değil) icra takibi yapmalısınız(ya da dava açmalısınız).

Taahhüt şeklen geçerli dedim. Çünkü kiracının argümanlarını bilmem mümkün değil. Çünkü,

Alıntı:
Yazan umutlaw
kira sozlesmesinden yaklasik bir ay sonra duzenlenmistir

demişsiniz. Bir kiracı henüz taşınmışken neden 1 ay sonra bir taahhüt versin? Malum sözleşmeyle birlikte tanzim edilen taaühhütler, müzayaka altında verildiği kabul edildiği için, geçerli değildir. Benim başımdan geçen 2 olayı anlatayım. Ne demek istediğimi anlarsınız. Birincisinde kiralayan sözleşmeyle birlikte taahhüt alıp, tanzim tarihini ileri bir tarih koymak istemişti. Ben de müvekkile 2 nüsha yaptırmasını söyledim. Öyle de yapıldı. Müvekkili eldeki nüsha ile notere gönderip, oanylattırdım. Böylece sözkonusu belgenin, kontratla birlikte tanzim edildiği noter vasıtasıyla tevsik edildi.

İkinci olayda da yine aynı gün taahhüt alınmıştı. Yine müvekkili notere gönderip, "şu tanzim tarihli, şu tarihte tahliye edeceğimi belirten tahliye taahhüdünü kontratla beraber imzalamak zorunda kaldım" şeklinde bir ihtarname keşide ettirmiştim.

Bu ve benzeri hallerin sizin olayınızda olup olmayacağını bilmediğim için, "şeklen geçerli" dedim.
Old 27-09-2010, 14:52   #7
umutlaw

Ben her zaman su durustluk kurali aklima gelirken Prof. Dr. AKYOL hocami animsarim, hocam her derse girisinde durustluk derdi baska bir sey demezdi, hocam durustluk diyorsunuz da biz hukuku uygulamaya calisiyoruz bazi meslektaslar oyun bozanlik yapiyor birakin bunu hukuku bilmeryenler bile kendilerine gore yillar bulup hukuku arkadan dolanmaya calisiyor. Ben yine durustluk kuralindan caymayacagim hocama soz verdim ama zorluyorlar

Hocam simdi olay soyle, kisi 06.06.2009 tarihinde kira sozlesmesine imzalamis, bir guvendi devam ediyordu sonra agzindan kacti bir gun ya ben bir yil sonra cekip giderim dedi sicagi sicagina cay icme faslindayken dedim ki ya bizahmet o zaman sen bir tahliye taahhutnamesi ver bize o da seve seve kabul etti ve verdi ve duzenleme tarihi : 10.07.2009 tarihli ve tahliye tarihi olarakta 06.06.2010 diye bir sozlesme (yukarida belirttigimin aynisini) imzalayip verdi.

Simdi kirani ode diyorum cunku sozlu olarak biz sozlesmeyi uzattik nuh diyor peygember demiyor ben param yok odemem istedigini yap diyor tabi verdigi tahliye taahhutnamesini unutmus kis gunu beni mecbur bir hale getirmis AKYOL hocam beni af etsin gunah benden gecti Ha hakli ihtar cekin odesin diyorsaniz hic fayda etmez cunku ugrasip duracagiz bu adam odemeyecek saglam yerden haber almisim
Durum bundan ibaret, baskaca degerli goruslerinizi memnuniyetle beklerim.
Saygilarimla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi