Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hizmet tespit davası-vekalet ücreti-yargıtay kararı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2010, 15:04   #1
S.Taşkıran

Varsayılan hizmet tespit davası-vekalet ücreti-yargıtay kararı

Sayın meslektaşlarım; Hizmet tespit davalarında dava kabul edilse dahi Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı(SSK) aleyhine vekalet ücretine hükmedilemeyeceğine dair Yargıtay kararları elinizde mevcut ise paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden herkese teşekkür ediyorum...
Old 23-11-2010, 16:51   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan S.Taşkıran
Sayın meslektaşlarım; Hizmet tespit davalarında dava kabul edilse dahi Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı(SSK) aleyhine vekalet ücretine hükmedilemeyeceğine dair Yargıtay kararları elinizde mevcut ise paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden herkese teşekkür ediyorum...

Bu yönde bir karar olabileceğine dair düşünceniz varsa, gerekçesini bizimle paylaşır mısınız?
Old 23-11-2010, 17:24   #3
AV.SEDAT

Tam tersi yönde bir yargıtay kararı...
T. C. YARGITAY
10. Hukuk Dairesi 2007/8210 E., 2008/3515 K.
VERASET İLAMI
YASAL MİRASÇILAR
"İçtihat Metni"
Davacı, davalılardan işverene ait işyerinde 15.02.1979 tarihinden itibaren 2 yıl süreyle geçen çalışmalarının tespitine karar verilmesini istemiştir.
Mahkeme, ilâmında belirtildiği şekilde isteğin kısmen kabulüne karar vermiştir.
Hükmün, davalılar Avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine, temyiz isteğinin süresinde olduğu anlaşıldıktan ve Tetkik Hâkimi E.... T.... tarafından düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tespit edildi.
İşverenin mirasçı bırakmadan öldüğünün belirlenmesi nedeniyle, veraset ilamı içeriği ve Türk Medeni Kanunu'nun 501. maddesi hükmü uyarınca son mirasçı sıfatıyla davanın Hazineye yöneltilmesi doğru ise de; yasa uyarınca miras intikali nedeniyle husumet yöneltilen Maliye Hazinesi'nin vekalet ücreti ve yargılama gideriyle sorumlu tutulması usul ve yasaya aykırı olup bozma nedenidir.
Ne var ki, bu aykırılığın düzeltilmesi yeniden yargılama yapılmasını gerektirmediğinden hüküm bozulmamalı, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 438. maddesi gereğince düzeltilerek onanmalıdır.
SONUÇ:Hüküm fıkrasının (3) numaralı bendinin ikinci satırı ile (4) numaralı bendinin ikinci satırında yer alan "davalılardan" sözcüğünün silinmesine, yerlerine "davalı Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'ndan" ibaresinin yazılmasına ve kararın bu şekliyle DÜZELTİLEREK ONANMASINA,18.03.2008 gününde oybirliğiyle karar verildi.
Old 24-11-2010, 10:02   #4
S.Taşkıran

Sayın meslektaşlarım bundan önceki görev yerimde bir çok bu konuda elimde mahkeme kararı vardı.(Hepsi yargıtay tarafından onandı) ancak yeni görev yerimde mahkemenin kurum aleyhine vekalet ücreti tayin etmesinden dolayı sıkıntı yaşıyorum bende bu yüzden burdan yardım istedim.Eğer olurda bulursam ya da vekalet ücreti yönünde kararlar bozulursa burdan paylaşırım...
Old 24-11-2010, 12:27   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan S.Taşkıran
Sayın meslektaşlarım bundan önceki görev yerimde bir çok bu konuda elimde mahkeme kararı vardı.(Hepsi yargıtay tarafından onandı) ancak yeni görev yerimde mahkemenin kurum aleyhine vekalet ücreti tayin etmesinden dolayı sıkıntı yaşıyorum bende bu yüzden burdan yardım istedim.Eğer olurda bulursam ya da vekalet ücreti yönünde kararlar bozulursa burdan paylaşırım...

Bir davalı aleyhine, dava vekalet ücretine karar verilmemesi için, o davalının "dava açılmasına sebebiyet vermemesi" gerekir. Biri çıkıp, SGK "dava açılmasına sebebiyet vermemiştir" diyebilir mi? Derse, SGK'nın sigortasız işçi çalıştıran işverenleri denetleme zorunluğunun olmadığını da savunmuş olmayacak mıdır?

Bu nedenle, aksine Yargıtay kararı bulmanız mümkün değildir.
Old 24-11-2010, 13:02   #6
AV.SEDAT

Vekalet ücreti konusu davacı tarafından temyiz edilmemiş ise; dosya da SGK' nın aleyhe sonuçlanan her dosyayı temyiz ettiği gibi temyiz edilmişse doğal olarak o haliyle kesinleşmiştir. Ancak buna "Yargıtay SGK aleyhine vekalet ücretine hükmedilemeyeceğine karar verdi" denemez, temyiz incelemesi davalı için yapılıyor zira..

Yine de yargıtay tarafından onama kararına, "davalı kurum aleyhine vekalet ücretine hükmedilmemiş olması doğru görülmemiş olsa da hüküm davacı tarafından temyiz edilmediğinden inceleme konusu yapılmamıştır" şeklinde bir uyarı (mahkeme hakimine) yazılsa iyi olurmuş...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi