Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yabancı mahkeme kararlarının tanınması-mal paylaşımı sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-08-2012, 09:52   #1
Mesut AVCI

Varsayılan yabancı mahkeme kararlarının tanınması-mal paylaşımı sorunu

Müvekkil, yurtdışında boşanıyor çocukların velayeti müvekkil anneye, malvarlığı ise yarı yarıya belirlenerek boşanma karar veriliyor , daha sonra tanıma tenfiz davası açılıyor fakat mahkeme mal paylaşımı beni ingilendirmez diyerek o konuda karar vermiyor,yurt dışında verilen bu mal paylaşımı protokolünü ayrı bir dava ile mi açmak gerekir? Not bu arada tanıma tenfiz davasını müvekkil tek başına açıyor ve devam ediyordu...
Old 30-08-2012, 10:46   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Müvekkil, yurtdışında boşanıyor çocukların velayeti müvekkil anneye, malvarlığı ise yarı yarıya belirlenerek boşanma karar veriliyor , daha sonra tanıma tenfiz davası açılıyor fakat mahkeme mal paylaşımı beni ingilendirmez diyerek o konuda karar vermiyor,yurt dışında verilen bu mal paylaşımı protokolünü ayrı bir dava ile mi açmak gerekir? Not bu arada tanıma tenfiz davasını müvekkil tek başına açıyor ve devam ediyordu...
Sayın Mesut AVCI;

Yanılıyor olabilirim ancak mahkemenin belirttiğiniz şekildeki kararının hatalı olduğu kanaatindeyim. Mal paylaşımı, yargı sistemimize göre boşanma kararının kesinleşmesinin ardından karara bağlanacak bir husustur ancak gerek boşanma gerekse mal paylaşımına ilişkin yurt dışında verilmiş bir kararın tanınması ve tenfizi yönünde karar verilmesi gerekirken adeta mahkeme, "mal paylaşımı konusunda ayrıca Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinden karar alınması gerekir" anlamına gelebilecek bir tavır sergilemiş.

Saygılarımla..
Old 30-08-2012, 11:00   #3
Av. Merve DERELİ

Merhabalar ;

Sayın Av. Engin EKİCİ'ye katılıyorum.Bu konuda yerel mahkemenin "tanıma" kararını vermesi gerekiyordu. Mal paylaşımı davasının ayrı bir dava olarak açılmasında bir fayda göremiyorum. Emin olmamakla birlikte açılan dava sonucunda davanın reddedilme ihtimalinin olduğu kanaatindeyim.
Old 30-08-2012, 12:26   #4
umutlaw

Mahkeme karari hangi ülkede verilmis?
Taraflarin dava esnasindaki milliyetleri enymis?
O yabanci ülkenin mahkemesi karari Türk Hukukuna göre mi yoksa kendi hukukuna göre mi vermistir?
Old 31-08-2012, 10:24   #5
Hassas Terazi

Varsayılan Yurtdışı Mal Rejimi Tasfiyesi Tanıma Kararı

Bizim Mahkememizin sadece yurtdışında sonuçlanmış boşanma davasının burada tanınması ile ilgili görevi olduğunu, mal rejimi tasfiyesini ise tanıma yoluyla değil, ancak taraflardan birinin talebi ve ancak mal rejimi davası ile olabilir diye düşünüyorum.
Old 20-03-2013, 10:00   #6
avademisli

Varsayılan MÖHUK ta bu konuda açık hüküm var

merhaba arkadaşlar; öncelikle MÖHUK gereği ilamın kısmen veyahut tamamına ilişkin tanıma-tenfiz kararı verilebilir. MÖHUK madde 56 gereği ayrıca yine aynı yasanın 15. maddesinde evlilik malları hakkında yabancı mahkemenin ne şekilde karar vereceği de açıkça belirtilmiş ancak Türk mahkemelerinin münhasır yetkisine giren konularda açıkça kamu düzenine aykırılık olacağından (örneğin gayrimenkule ilişkin davalarda gayrimenkulün bulunduğu yer mahkemesinin münhasır yetkisi gibi)bu gibi durumlarda yabancı mahkeme kararının kısmen tanınması ve mal paylaşımına ilişkin gayrimenkulün bulunduğu yerde dava açılabileceğinin mahkemece belirtilmesinde kanaatimce bir isabetsizlik bulunmamaktadır. saygılarımla...
Old 20-03-2013, 11:17   #7
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Mesut AVCI

Meslektaşım,

Yabancı ülkedeki mal paylaşımına ilişkin karar burda tanınabilir fakat tenfizini talep etseniz dahi burada icrasını gerektiren bir karar olmadıkça mantıklı olmayacaktır.

Benim bir tanıma davamda hakim yabancı mahkeme ilamının tanınmasında diye karar verdi; hasım vekil ise kararı temyiz etti. Temyiz gerekçesinde ise yabancı mahkeme kararında dahi olmayan " tüm mal varlıklarına yönelik " ibaresi konmaması idi.

Bu temyiz talebi benim de kafamı karıştırdı açıkçası
Old 20-03-2013, 11:17   #8
Av. Feyza Altun

Alıntı:
Yazan Mesut AVCI

Meslektaşım,

Yabancı ülkedeki mal paylaşımına ilişkin karar burda tanınabilir fakat tenfizini talep etseniz dahi burada icrasını gerektiren bir karar olmadıkça mantıklı olmayacaktır.

Benim bir tanıma davamda hakim yabancı mahkeme ilamının tanınmasında diye karar verdi; hasım vekil ise kararı temyiz etti. Temyiz gerekçesinde ise yabancı mahkeme kararında dahi olmayan " tüm mal varlıklarına yönelik " ibaresi konmaması idi.

Bu temyiz talebi benim de kafamı karıştırdı açıkçası
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi