Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Oğlumu nasıl bulacağım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2008, 15:49   #1
eKim_

Varsayılan Oğlumu nasıl bulacağım?

Merhaba şiddetli geçimsizlik gerekçesiyle birbirimizden davacı olarak boşandık. Boşanma davasının başlamasıyla babası oğlumu (22 aylıktı ozaman) ailesiyle birlikte kaçırdı. Tedbir velayetini alıp icra başlattım. İcra memurları evde bulamadı oğlumun babası dedesi aynı işyerlerinde çalışıyorlar ama babannesi ile oğlumu saklıyorlar. Savcılığa iki kez dilekçe verdim savcı zorla aldı dilekçemi icra çıkarıcaksın bizim yapacağımız bişey yok icra yolu ile adresi sen tespit ediceksin dedi ama ben icra çıkarıp bir sonuç alamamıştım. Bu arada avukatım sadece boşanma davamın duruşmalarına geliyor onun dışında ilgilenmiyordu. Adresi sen tespit ediceksin gerekirse peşlerine birilerini takıcaksın diyordu. Tedbir velayetiylede pek bişey yapamıyacağımı söylüyordu. Zaten ilgilenmediği için bir avukat değişikliği yapmıştım. Böyle olunca yasalara güvenim iyice sarsıldı. Her icra, her dilekçe, avukat değişikliği hemen herşey ayrı birer masraftı maddi manevi iyice çıkmaza girdim yardım edicek kimsemde yok. Savcılık burada yetkisizlik kararı verip başka yere yollamış dosyamı bu şekilde dava süresince (8 ay) oğlumu hiç göremedim. Şahitlerim ve delillerimle bana karşı uyguladığı şiddet ve hertürlü sahtekarlığını ispatladım benim davamın kabulune oğlumun velayetinin bana verilmesine karar verildi. Şimdi kesin karar elimde ama bu kezde temyize çıkarıcağını yani zaman kazanmaya çalıştığını öğrendim. Hastalandım büyük acılar çektim biz kadınlara bu konularda yardım edicek kuruluş kimseler yokmudur? Evladım beni unutmuştur belkide. Bir adres bulsam bile elimde param olmadığı için icraya başvurmak yerine cam çerçeve kırıp olay çıkarıcak haldeyim artık ama malesef yurdun hangi ilinde hiç bir fikrim yok. Mahkemeye karakola savcılığa verdikleri adresler hep uydurma adres çıkıyor. Bir kadın olarak ne tarafa gidicem bilmiyorum elimdeki bu karar temyizden dönene kadar geçersizmi??? Bu adam ve ailesi ceza almıcakmı??? Oğlumu bana kimse teslim etmicekmi??? Ne olucak böyle bilemiyorum bir anne olarak yorulmadım yorulmamda ama maddiyat elimi kolumu bağlıyor karşı tarafta bunun farkında atlatıp duruyor. Artık dayanamıyorum oğlumu istiyorum. Lütfen hertürlü fikre tavsiyeye muhtacım. Mevcut yasal haklarımı kullanmak bukadar meşakkatli ve zormu? Nasıl bulunur kaçırılan konuşmayı bilemeyen (artık 2 buçuk yaşında olan) bir çocuk ???
Uzun tuttum özürdilerim.. Teşekürler.
Old 15-04-2008, 18:17   #2
ebrus

Bulunduğunuz ilin Barosunun Adli Yardım yada Kadın Hakları merkezi var ise o birime başvurmalısınız. Mutlaka yardımcı olacaklardır. Dilerim yavrunuza kavuşursunuz.
Old 15-04-2008, 19:25   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Yargılama devam ederken ,tedbiren velayet hakkının size verilmesine rağmen babanın bu arakararının gereğini yerine getirmemesi suçtur.

Alıntı:
İcra İflas Kanunu MADDE 341.- (Değişik: 5358 - 31.5.2005 / m.12) Çocuk teslimi hakkındaki ilamın veya ara kararının gereğini yerine getirmeyen veya yerine getirilmesini engelleyen kişinin, lehine hüküm verilmiş kimsenin şikayeti üzerine, altı aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra ilamın veya ara kararının gereği yerine getirilirse, kişi tahliye edilir.

Yasanın bu olanağından yararlanmak için İcra Mahkemesine başvurarak, şikayet hakkınızı kullanmanız gerekmektedir.

2-Yine hakim tarafından tedbiren verilen karar gereğini yerine getirmeyen kişi/kişiler hakim kararına uymama nedeniyle cezalandırılacaktır.

Alıntı:
Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu;MADDE 113/A - (Ek: 1711 - 30.04.1973) İhtiyatî tedbir kararının uygulanması dolayısiyle verilen emre uymayan veya o yolda alınmış tedbire aykırı davranışta bulunan kimse eylemi T.C.K.'na göre daha ağır bir cezayı gerektirmediği takdirde, aidolduğu ceza mahkemesince bir aydan altı aya kadar hapisle cezalandırılır.

3-Yine çocuğun kaçırılması veya alıkonması nedeniyle Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmak da düşünülmelidir.

Alıntı:
Çocuğun kaçırılması ve alıkonulması

Türk Ceza Kanunu MADDE 234 - (1) Velayet yetkisi elinden alınmış olan ana veya babanın ya da üçüncü derece dahil kan hısmının, onaltı yaşını bitirmemiş bir çocuğu veli, vasi veya bakım ve gözetimi altında bulunan kimsenin yanından cebir veya tehdit kullanmaksızın kaçırması veya alıkoyması halinde, üç aydan bir yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

(2) Fiil cebir veya tehdit kullanılarak işlenmiş ya da çocuk henüz oniki yaşını bitirmemiş ise ceza bir katı oranında artırılır.

4-Yine babanın çocuğu kaçırması ;maddi ve manevi özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan bir nitelik taşıdığından aile hukukundan kaynaklanan yükümlülük ihlali nedeniyle savcılığa suç duyurusu düşünülebilir.

Alıntı:
Aile hukukundan kaynaklanan yükümlülüğün ihlali

Türk Ceza Kanunu MADDE 233 /3
Velayet hakları kaldırılmış olsa da, itiyadi sarhoşluk, uyuşturucu veya uyarıcı maddelerin kullanılması ya da onur kırıcı tavır ve hareketlerin sonucu maddi ve manevi özen noksanlığı nedeniyle çocuklarının ahlak, güvenlik ve sağlığını ağır şekilde tehlikeye sokan ana veya baba, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

5-Son olarak 4320 sayılı yasa gereği babanın eylemi bir şiddet olarak değerlendilerek tedbir kararı verilmesi için Aile Mahkemesi Hakimine başvurmak,başvurulacak hukuksal olanaklardandır.Kararın icrası için harç ödemek gerekmez.
Alıntı:
4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun;
MADDE 1- Türk Medeni Kanunu'nda öngörülen tedbirlerden ayrı olarak, eşlerden birinin veya çocukların veya aynı çatı altında yaşayan diğer aile bireylerinden birinin veya mahkemece ayrılık kararı verilen veya yasal olarak ayrı yaşama hakkı olan veya evli olmalarına rağmen fiilen ayrı yaşayan aile bireylerinden birinin aile içi şiddete maruz kaldığını kendilerinin veya Cumhuriyet Başsavcılığının bildirmesi üzerine Aile Mahkemesi Hakimi meselenin mahiyetini göz önünde bulundurarak re'sen aşağıda sayılan tedbirlerden bir ya da birkaçına birlikte veya uygun göreceği benzeri başka tedbirlere de hükmedebilir

a) Aile bireylerine karşı şiddete veya korkuya yönelik söz ve davranışlarda bulunmaması,

Yukarıdaki hükümlerin uygulanması amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez ve kararda hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması halinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği hususu şiddet uygulayan eş veya diğer aile bireyine ihtar olunur.

SONUÇ: ilk akla gelen yasal olanaklar böyle.Bu hakların kullanılabilmesi için bulunduğunuz veya kararın icra edileceği yer barosu adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.İlk başvurduğunuz barodan,diğer baro ile ilişkiye geçmeleri ve atamada kolaylık sağlanmasını isteyebilirsiniz.

Görüşmenizde her bir hukuk yolu için ayrı bir görevlendirme istemeyi ihmal etmemek gerekir.Çünkü adli yardımdan yapılan görevlendirme,sadece atama yapılan konu ile sınırlıdır.
Old 15-04-2008, 23:00   #4
eKim_

Teşekürler. Bir avukata danıştım. Yargıtaydan kesin karar gelince oğlumu getirmezse ceza alırmış. Ben zaten tedbir velayeti kararına uymadıklarından 8 ay görmedim oğlumu şimdi birde en az 6 ay yargıtaydan gelicek cevabı beklersem 1 yılı geçicek oğlumu görmediğim. Temyizden dönene kadar o ceza almıyor ve boşanmış bile sayılmıyormuşuz. Gidip savcılığa tekrar dilekçe versem sonuç alamıcakmıyım? Son olarak merak ettiğim yargıtaydan kesin karar gelipte oğlumu bana kendi teslim ederse ki hiç sanmam bunca zaman kaçırmış olmasıyla ilgili ceza almıcakmı?
Old 16-04-2008, 16:15   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Karar kesinleşmeden ve kesinleştikten sonra başvurulabilecek yasal yollar ve yaptırımlar önceki mesajda bulunmaktadır.

Konuyu,dosyanızı takip edecek bir avukatla değerlendirmekte yarar bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi