Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

19 yaşında ve 9 aylık evliyim eşimle devamlı olarak geçimsizlik halindeyiz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2008, 11:11   #1
Konuk

Mutlu 19 yaşında ve 9 aylık evliyim eşimle devamlı olarak geçimsizlik halindeyiz

merhaba ben 19 yaşında 9 aylık evli bir bayanım benim sorunum eşimle evlendiğimizden beri benimle ilgilenmedi beraber hiçbirşey paylaşamadık,vakit geçiremedik.biz daha iki aylıkken altınlarımın bazılarını ve içinde annemin ve babamın taktığı takıları bile eritti üstelik benim haberim olmadan.eşim işi gereği hep seyahatlere çıkar ve bende annemlerin veya kayınvalidemin evine kalmaya giderim fakat bu son yaşadığımız olayda beni annesinin evine gidip de orada kalmadım diye evden kovdu daha sonra annesiyle konuştuğum zaman bana oğlum seni istemiyor dedi bunu ona sorduğum zaman evet doğrudur dedi fakat zamanında evlenmeyi benden çok o istemişti benim sorum bu ailenin geçimleri ortak bizim boşanmamız durumunda ondan ne şekilde hak talep edebilirim?Cevabnız için şimdiden teşekkürler,iyi günler dilerim.
Old 11-04-2008, 11:48   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Merhaba;

Eğer boşanma davası açarsanız ve ya size karşı açılısa, öncelikle, müşterek konutun sizin barınmanıza tahsis edilmesini mahkeme yargıcından isteyebilirsiniz.

Maddi anlamda ilk etapta tedbir nafakası bağlanmasını talep edebilirsiniz.Boşanma gerçekleşir ise, yoksulluk nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Ayrıca maddi ve manevi tazminat talepleriniz olabilir.Bu ödencelere hükmedilebilmesi için karşı tarafın kusurlu olduğunu ispatlamanız gerekecektir.

Edinilmiş mallara katılma rejimine tabi olmakla, eşinizin şahsi malları dışındaki evlilik birliğinin kurulmasından sonraki kazanç ve edinimleri üzerinde katılma katkı payı ve değer artış payı alacağınız bulunmaktadır.

Ziynet eşyalarınızdan kalanlarını korumaya almanızı tavsiye etmekteyiz.İradeniz dışı elinizden çıkanlarla ilgili mülkiyet hakkına dayalı alacak davası açabilirsiniz.Yalnız bu davanın boşanma davası dışında ayrı bir dava olarak açılmasında yarar vardır.İspatı ve seyri, boşanmanın gecikmesine neden olabilmektedir.

Haklarınıza eksiksiz ve zamanında ulaşmak için mutlaka bir avukattan hukuki yardım almanızı, ekonomik durumunuzun elverişsiz olması halinde bulunduğunuz il Baro'sundan avukat telep edebileceğinizi veya ilçede iseniz adliye binası içinde yardım temsilciliklerinin bulunduğunu önemle hatırlatırız.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi