Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ceza davası ve tanık

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2008, 07:41   #1
Konuk

Varsayılan ceza davası ve tanık

öncelikle herkese merhaba.yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler.ben eşimden bana şiddet uyguladığı için şikayetçi oldum ve savcıda eşime karşı kamu davası açmış.bunun için karakola gidip ifade verdik.ifade verirken kardeşim ve arkadaşımda vardı onlarda ifade verdiler.tanıkların dinlenmesine karar verdi ve duruşma salı günü.arkadaşım ailesinden korktuğu için gelmek istemedi,şimdi arkadaşım tanık olarak dinlenmek istemiyor davayada gelmek istemiyorum diyor.eğer ben oraya gelirsem senin aleyhine tanıklık yaparım diye beni tehdit ediyor.ne yapmalıyım.arkadaşımın tanıklığını nasıl iptal edebilirim.bana yol gösterebilirmisiniz.
Old 11-04-2008, 09:46   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın konuk; ceza yargılaması hukuk yargılamasına benzemez.

Hukuk davalarında gösterdiğiniz tanığın dinlenmesinden feragat edebilirsiniz.Ama ceza yargılamasında siz, ben dinlenilmesini istemiyorum artık arkadaşım olan tanığın deseniz bile gerek mahkeme yargıcı, gerekse savcı bu tanığın dinlenmesini gerekli gördüğü taktirde dinleyecektir.

Tanık kendi rızası ile gelmez ise, kolluk zoruyla getirilir. Ama mahkeme olayın aydınlatılmasında tanık ifadesini gerekli görürse mutlaka dinleyecektir.

Sizin "ben bu tanığın dinlenilmesini istemiyorum" şeklindeki beyanınızın BAĞLAYICILIĞI yoktur.

Hazırlık soruşturmasında lehinize ifade vermiş olan kişinin, daha sonra sizin aleyhinize ifade vereceğim demesi sadece sizi sıkıntıya sokmaz, ayrıca tanığı da sıkıntıya sokacaktır diye bir dip not da ekleyelim.
İfadesindeki tezat yalan yere tanıklık, mahkemeyi yanıltmak, yanlış bilgi vermek gibi çeşitli suç öğeleri de taşıyabilir.Tanık kendisine zarar da verebilir.

Bir diğer hususta yine, tanığın bu şekilde sizi tehdit etmesi ayrıca bir suç oluşturmaktadır.Konu ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunabilirsiniz. İddianızın ispatı açısından ayrıca tanığınızın bulunması iyi olur.

Ayrıca bir küçük hatırlatma; bu ceza davası ileride açmak zorunda kalacağınız ya da açabileceğiniz ya da aleyhinize açılacak boşanma davasına da delil oluşturacaktır.

Mevcut durumunuzun ve hareket ihtimallerinizin değerlendirmesini mutlaka bir meslektaşımızdan hukuki yardım alarak yapmanızda fayda vardır.

Maddi sıkıntı yaşıyor iseniz bulunduğunuz ilin Barosunca size avukat tayin edilecektir.

Saygılarımla.
Old 11-04-2008, 11:51   #3
Konuk

Varsayılan ceza davası

teşekkür ederim ufuk bey bilgileriniz için.yalnız arkadaşım şuan benimle konuşmuyor,polis zoruyla gelirse orda ben karakolda zorla ifade verdim diyeceğim diyor bana.ne olduğunu bilmiyorum ailesinin etkisindenmi eşimin etkisindenmi bu hale geldik,şimdi ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.
Old 11-04-2008, 12:14   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Vakanın hukuki çerçevesi yukarıda yazdıklarımızdan ibarettir.

bir meslektaşımızın birebir yardımını almanızda yarar vardır.

Geçmiş olsun der saygılar sunarız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi