Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

stajyer avukatların sorunları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2013, 17:47   #1
av.sercan35

Varsayılan stajyer avukatların sorunları

Son bir kaç hafta içinde bir kaç arkadaşım stajyerlik yaptığı avukatlarının yanından ayrıldılar.Bir kaçı da en kısa zamanda ayrılacaklarını söylüyor.Gerekçeleri biraz tanıdık; yanında staj yaptıkları avukatların kendilerini icra takip elemanlarından farklı olmayacak şekilde çalıştırılmaları.Kalemdeki hukuki bilgiye gerek olmayan işlerin görülmesi vs..Bunun dışında onlara mesleki olarak hiç bir katkıda bulunmamaları ,aksine meslekte gelişmeleri gerekn en verimli zamanlarında daha da körelmeleri vs..Halen bu durumdan muzdarip olup da çalışmaya devam eden arkadaşlar da var. Onlar da kendi ayakları üzerinde durmak ailelerine yük olmamak için bu duruma katlanıyor.
Burdaki avukatlarıma sormak istiyorum varsa yanınızda bir stajyer onlara mesleki açıdan ne katabildiniz veya neler yapmaya çalıştınız.Yoksa stajyer sizin gözünüzde kendi ayak işlerinizi yaptırabileceğiniz ucuz bir ücretle işgüçlerinden en iyi şekilde faydalanabilceğiniz meslektaşlarınız mıdır.
Mesleğe gerçekten hevesle atılmış olan biz avukatların meslekten soğumasına bu dönemin çok etkisi oluyor.
Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
Old 15-02-2013, 11:52   #2
Av.Hatice Sarıbardak

[quote=av.sercan35]Son bir kaç hafta içinde bir kaç arkadaşım stajyerlik yaptığı avukatlarının yanından ayrıldılar.Bir kaçı da en kısa zamanda ayrılacaklarını söylüyor.Gerekçeleri biraz tanıdık; yanında staj yaptıkları avukatların kendilerini icra takip elemanlarından farklı olmayacak şekilde çalıştırılmaları.Kalemdeki hukuki bilgiye gerek olmayan işlerin görülmesi vs..Bunun dışında onlara mesleki olarak hiç bir katkıda bulunmamaları ,aksine meslekte gelişmeleri gerekn en verimli zamanlarında daha da körelmeleri vs..Halen bu durumdan muzdarip olup da çalışmaya devam eden arkadaşlar da var. Onlar da kendi ayakları üzerinde durmak ailelerine yük olmamak için bu duruma katlanıyor.
Burdaki avukatlarıma sormak istiyorum varsa yanınızda bir stajyer onlara mesleki açıdan ne katabildiniz veya neler yapmaya çalıştınız.Yoksa stajyer sizin gözünüzde kendi ayak işlerinizi yaptırabileceğiniz ucuz bir ücretle işgüçlerinden en iyi şekilde faydalanabilceğiniz meslektaşlarınız mıdır.
Mesleğe gerçekten hevesle atılmış olan biz avukatların meslekten soğumasına bu dönemin çok etkisi oluyor.
Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.[/quote

Avukatlık mesleğini icra eden tüm meslektaşlarım benim gözümde eşit derecede saygınlığa sahiptir.Stajyer arkadaşlarımız da meslektaşlarımızdır.On yıllık meslek hayatımda yanımda çalıştırdığım icra takip elemanlarıma bir kez dahi emri vaki konuşmadım,saygısızca davranmadım,vazifeleri olmayan işler yaptırmadım.Yapılan her iş kutsaldır.İstihdam ettiğimiz kişiler işleri ne olursa olsun gerek çaycı,gerek temizlikçi,gerek se stajyer avukat emeklerine ve kişiliklerine saygı duymalıyız.Bu saygı kendi saygınlığımızın göstergesidir...
Old 15-02-2013, 14:27   #3
Av. YILDIRIM

Alıntı:
Avukatlık mesleğini icra eden tüm meslektaşlarım benim gözümde eşit derecede saygınlığa sahiptir.Stajyer arkadaşlarımız da meslektaşlarımızdır.On yıllık meslek hayatımda yanımda çalıştırdığım icra takip elemanlarıma bir kez dahi emri vaki konuşmadım,saygısızca davranmadım,vazifeleri olmayan işler yaptırmadım.Yapılan her iş kutsaldır.İstihdam ettiğimiz kişiler işleri ne olursa olsun gerek çaycı,gerek temizlikçi,gerek se stajyer avukat emeklerine ve kişiliklerine saygı duymalıyız.Bu saygı kendi saygınlığımızın göstergesidir...

Keşke bütün meslektaşlarımız sizin gibi düşünebilse. O zaman bu sorunların hiç birisi olmayacak zaten. Ve inanıyorum ki avukatlık mesleğinin saygınlığının hak ettiği yere ulaşabilmesi açısından belki de bir başlangıç olacak.

Saygılar.
Old 15-02-2013, 15:24   #4
Av. Erdem Akçay

Baro ilan sayfasında, "icra hukukunda bilgili stajyer avukat arıyoruz" diye ilan bile görmüş birisi olarak, bu konularda söyleyecek pek sözüm kalmadı. Hem stajyer hem genç avukatların sorunlarını düzeltmek çok da zor değil ancak bunun, eski-yeni avukat çatışmasına yol açmadan yapılması ihtimal dışı.
Old 15-02-2013, 16:20   #5
Av. Fatih KOCATÜRK

Sayın av.sercan35 öncelikle şunu belirtmek gerekir ki sitemlerinizin büyük bir bölümünde haklısınız. Fakat ben de bir stajyer olarak söyleyebilirim ki bahsettiğiniz sorunlar biz stajyerlerin kendisinden de kaynaklanabiliyor. Ben birçok arkadaşımla konuştuğumda genelde "nasıl daha fazla rahat edebilirim"i düşündüklerini görüyorum, "nasıl yaparım da daha fazla şey öğrenebilirim" diye düşünen çok azınlıkta.
Şunu kabul etmek gerek bir kere; yanında çalıştığımız avukatlar öyle sabahtan akşama kadar boş boş oturan insanlar değiller. Sürekli olarak bir işleri var ve sürekli olarak kafaları birşeylerle meşgul. Dolayısıyla onların bize, biz istediğimizi göstermeden öğretmenlik yapmasını beklemek çok makul değil. Biz ne kadar soru sorarsak, ne kadar çok sorumluluk ve iş almak istersek onlar bize o kadar öğretmeye çalışırlar diye düşünüyorum. Bunları bu durumu bizzat yaşadığım için bu kadar rahat söyleyebiliyorum.
Ama tabi şu da var, biz stajyerler ne kadar öğrenmeye iştiyaklı olursak olalım karşılığını alamayabiliyoruz bazen. İşte bu durumda bizden daha tecrübeli meslektaşlarımızı eleştirmeye hakkımız olduğunu düşünüyorum. Ancak biz iştiyaklı olmazsak, ne istediğimizi bilmezsek, bu istediğimizi de bize öğretecek olan tecrübeli meslektaşlarımıza bildirmezsek pek de eleştiri hakkımız kalmıyor maalesef.
Old 15-02-2013, 18:12   #6
av.sercan35

Sayın Stj.Av.Fatih Kocatürk
Öncelikle haklı olduğumuzu düşünmeniz beni sevindirdi. Burda asıl sorun stajyerlerin öğrenme istekleri veya avukatların onlarla ilgilenmemesi değil, zaten çoğu stajyer arkadaşlarımız bunların bilincindedir.Asıl belirtmek istediğim kendilerini geliştirmelerine fırsat verilmeyişi ve angarya işlerde çalıştırılmaları.
Yada biz mi çok abartıyoruz bu durumu gerçekten böyle mi olması gerekiyor önce ezilip sonra bi şekilde avukat olmayı öğrenmemiz mi gerekiyor.Gerçekten avukatlar bu duruma çok karşı çok ilgisiz.Site de bile bu konuyu önemseyip yanıt veren sadece 4 kişi var.Onlara da ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum.
Tek çare stajyerleri en iyi şekilde örgütleyip sesimizi duyurmak mıdır ? ne dersiniz?
Old 15-02-2013, 18:30   #7
Av. Fatih KOCATÜRK

Sayın av.sercan35, angarya işler yaptırıldığını kabul ediyorum, o konuda haklısınız. Ama bir de şöyle düşünsenize; ileride siz misalen 5 yıl sonra büronuzu açtığınızda diyelim ki bir dosyanız için beyan dilekçesi yazdınız, onu götürüp kendiniz mi verebilecek misiniz ya da icra dosyalarınızın tebligatları kontrol edilip araç, gayrimenkul vs sorgular yapılacak veya müzekkere yazdırılacak vs bunları siz yapabilecek misiniz dikkat edin yapacak mısınız, verecek misiniz demedim. Yapa'bilecek' misiniz dedim. Çünkü siz o dilekçenin verilmesi veya o dosyaya bakılması sırasından geçen vaktinizi müvekkillerinizle görüşmekle, yeni dilekçeler yazmakla, eğitimlere katılmakla vs geçirmek zorundasınız.
Kaldı ki bence avukatlığı bize öğreten yaptığımız angarya işler oluyor. En azından staj evresinde bence bol bol adliye koridorlarını, haciz-keşif arabalarını kullanmak gerek. Emin olun bankaya, tapuya vs götürdüğümüz müzekkereler bile bize çok ayrı tecrübeler katıyor her seferinde. Bilmiyorum ben mi çok şanslıyım her seferinde farklı birşey çıkıyor karşıma
Ama elbette ki yaptığımız angarya işler bizim bir yandan da bir avukat gibi gelişmemize engel olmamalı. Mesela artık stajın 3. ayına gelindikten sonra dava, cevap dilekçeleri yazılabilmeli. Biraz daha geçtikten sonra temyiz dilekçeleri yazılabilmeli. Az da olsa müvekkillerle iletişim sağlanarak müvekkillerle nasıl konuşulacağı öğrenilmeli. Angarya işler bunlara engel oluyorsa eğer işte o zaman sıkıntı var demektir. Yoksa angarya işler bence başlı başına bir sıkıntı değil
Old 20-02-2013, 17:49   #8
av.sercan35

Sayın Stj.Av.FatihKocatürk;
İlginiz beni gayet mutlu etti.Aslında bir bakıma görüşlerime tercüman oldunuz.Bu ilgi aynı dönemde var olan sorunları , maceraları paylaşmamızdan kaynaklı olabilir mi Bizde ilerde stajyer avukatlarımızın sorunlarına bu kadar duyarsız mı oluruz bilemiyorum
Old 12-04-2014, 18:28   #9
esraünsal

Merhaba,

Ben Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne 1990'da girdim ancak çeşitli sebeplerden ötürü okulu seneler sonra yani Ağustos 2013'te bitirdim. Şu an adliye stajını yapıyorum ve bir yandan da stajın ikinci ayağına devam edeceğim bir hukuk bürosu arayışı içindeyim. Aylardır başvurmadığım yer kalmadı diyebilirim ancak gelen cevaplar, özgeçmişimin aranılan özellikleri karşılamasına rağmen diğer adaylar arasından seçim yapıldığını bildirir nitelikte. İngilizce bilgim ileri düzeyde ve 15 senelik bir iş hayatı geçmişim olmasına rağmen sanırım belli bir yaşın üzerindeki yeni meslektaşlara da fırsat eşitliği sunulmadığını söylemek yanlış olmaz. Bunu da genç stajyer avukatlara mesleğin inceliklerini öğretmek yerine onları bedava işgücü olarak algılayıp ayak işlerine koşturmayı tercih eden anlayışın sonucu olarak değerlendiriyorum.
Old 22-04-2014, 17:00   #10
kubrick

ben de bir stajyer avukat olarak av.Fatih Kocatürk'ün söylemlerine kesinlikle katılıyorum. sanırım ben bu konuda şanslıyım ki, stajımın ilk gününde avukatım bana bir icra dosyası vererek "bu aşamada ne yapılabilir?" diyerek beni çalışmaya teşvik etti. çok abartmamak şartıyla angarya gibi görülen ancak kesinlikle angarya olmayan işlerin de yapılması gerekiyor. olayın sadece bir dilekçeyi ilgili makama vermekten ibaret olmadığını düşünüyorum. mezun olduktan sonra avukatlığa sıcak bakmayan biri olarak stajımı yanında yaptığım avukat sayesinde avukatlık yapmayı düşünüyorum ancak şurası da önemli, kesinlikle öğrenme isteğini karşı tarafa bildirmek gerekiyor. yoksa kimse "stajyerime şunu da öğreteyim" mantığıyla hareket etmiyor.
Old 15-07-2014, 08:21   #11
recotto

yanında staj yapılan avukatın stajyerinin geleceğini olumlu ya da olumsuz etkilediğine ben de bizzat şahit oldum.
Sadece angaryaları yaptırıp ayakçı gözüyle bakılan arkadaşlarım bir süre sonra meslekten soğudular.
Aksine sürece dahil olup işin her aşamasında bulunan arkadaşlarım ise mesleğe daha da çok bağlandılar.
Old 08-12-2014, 21:33   #12
stj.av.sibell

Şu an stajımın 3. ayını bitirmek üzereyim ve adliye stajından artan zamanlarda bir hukuk bürosunda bir şeyleri öğrenmek adına 3 ay kadar çalıştım ancak sürekli angarya işlerle uğraşmak zorunda kaldığım ve öğrenme açısından bir yol kat edemediğim için ayrıldım. Sitede yazan diğer arkadaşların da söylediği gibi staj dönemi ve yanında çalıştığınız avukat mesleğe bakış açınızı önemli derece etkiliyor
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi