Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

şiddet ve boşanma davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-02-2010, 17:37   #1
Konuk

Varsayılan şiddet ve boşanma davası

Merhaba,
13 yıldır evli olan bir çift erkeğin karısını boşamak istemesi üzerine sona ermekte. Evilikte kontrolsüz şiddet var fakat belgelenmiş değil ( bir kere kol kırılması gibi bir durum olmuş). Adam nafaka vermemek ve mallarını paylaşmamak için zorbalık yapıyor. Böyle bir durumda dava kimin tarafından acılmalıdır? adamın mallarına tedbir konulmalı mıdır? Olayda baskı ve bunun sonucun da da kadın tarafında oldukça bir korku mevcut. Kadın anlaşmaya zorlanmakta. böyle bir durumda ne yapılabilir? Kimden yardım istenebilir? Ben yardımcı olmaya çalışıyorum. Teşekkür ederim.
Old 20-02-2010, 19:02   #2
üye8180

Öncelikle doğrudan, yüzyüze hukuki destek almak için bir avukata başvurmanın çok gerekli olduğu aşikardır.

Yerleşim yeri veya eşlerin davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer aile mahkemesinde boşanma davası açılmalıdır. Kadının şiddet görmesi, bu davayı açmak için haklı ve yeterli sebeptir. Boşanma davası açılmakla, davalıya ait taşınmazların ve varsa araçların üçüncü kişilere devir ve temlikinin önlenmesi için aile mahkemesinden tedbir talep edilmelidir.

Erkeğin şiddet uygulaması karşısında, en yakın aile mahkemesine müracaatla, şiddet uygulayan eş hakkında, 4320 sayılı Ailenin Korunması Hakkında Kanun gereği, koruma kararı verilmesi talep edilmelidir. Bu kararın alınması için, şiddetin belgelenmesi aranmaz. Duruşma yapılmaksızın, dosya üzerinden, acele olarak verilir. Harca, masrafa tabi değildir. Aile mahkemesi vereceği koruma kararıyla, şiddet uygulayan eşin, diğer eşte korku ve sindirme yaratmaya yönelik, şiddet içeren söz ve eylemlerine derhal son vermesini, müşterek konuttan uzaklaştırılmasını, konutun şiddet mağduru eşe tahsis edilmesini, şiddet uygulayan eşin, mağduru iletişim araçlarıyla rahatsız etmemesini, nafaka ödemesini ve dosya kapsamına göre takdir edilecek diğer tedbirlere hükmeder. Tedbir kararına uymamak hapis cezasını gerektirir.

Kadın anlaşmaya zorlanamaz. Anlaşmalı boşanma davasının kabul edilmesi, eşlerin boşanma ve boşanmanın sonuçları konusunda, kendi hür iradeleriyle mutabakata varmış olmalarını gerektirir. Kimse boşanmaya zorlanamaz.

Kadının darp edilmesi, Türk Ceza Kanunu hükümleri gereği, kasten yaralama suçunu oluşturur. Şiddet uygulayan erkek bakımından, kasten yaralamanın yanı sıra, tehdit ve kötü muamele suçlarının işlendiği de düşünülmelidir. Suçun işlendiği yer Cumhuriyet başsavcılığına şikayette bulunulmalıdır.

Tüm bu yasal olanaklardan en verimli şekilde yararlanmak için avukat yardımı alınmalıdır. Yoksulluk halinde, bulunduğu yer baro adli yardım servisine başvurarak, bu hukuki süreçte, kendisine ücretsiz avukat atanmasını talep etme hakkı bulunmaktadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi