Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karayolları tarafik kanunu madde 41

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-03-2010, 15:44   #1
Av.Ender Sezer

Varsayılan karayolları tarafik kanunu madde 41

Arkadaşlar herekese Selam ederim,
Benim sorunum şöyle, bir sabıkalı müvekkilim sürücü kursundan sertifikasını aldıktan sonra, trafik şubeden ehliyet için başvuruda bulunmuş fakat başvurusu, KTK 41.maddesinin (e) fıkrası gerekçe gösterilerek, rededilmiş. KTK madde 41 Sürücü adaylarında aranacak şartlar düzenlenmekte. Maddenin HÜKÜMLÜ OLMAMA bendini düzenleyen (e) fıkrası aynen şöyle ; Türk Ceza Kanunu’nun; 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun’un 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’un 12 nci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları,

Benim müvekkilim sabıka kaydında TCK madde 403'ten bir kez hüküm giydiği ve hükmünü infaz ettiği yazılı. Hatta ilgili Savcılıktan hükmün infaz edildiğine ilişkin belgede alınmıştır. Bu Maddeyi ben mi yanlış anlıyorum anlamadım TCK nın 403 ve 404 .maddeleri ile 7572/2-3 maddelerinden ikiden fazla hüküm giyilirse ehliyet alınamaz. Benim müvekkilim sadece bir kez TCK madde 403 ten hüküm giymiş. Sonuç olarak engel teşkil etmemesi gerekmez mi? Ehliyet alması için? Teşekkürler
Old 24-03-2010, 12:56   #2
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Meslektaşım,
Madde 41'deki hükmü ben de sizin gibi anlıyorum. "Türk Ceza Kanunu’nun; 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla...."şeklinde düzenlenen madde aslında tartışmaya yer vermeyecek kadar açık. Sanıyorum idareye önce başvurup red halinde dava açmanız gerekecek.
İyi çalışmalar
Old 25-03-2010, 15:07   #3
Av.Ender Sezer

Teşekkür ederim Hülya hanım,
İlgili trafik şubeyle yaptığım görüşmede, İKİDEN FAZLA HÜKÜM GİYMEMİŞ OLMAK ŞARTININ, sadece 572/2-3 maddesini kapsadığını,cümlenin ikiden fazla kısmının 572/2-3 maddesine bağlandığını belirttiler.
Türk Ceza Kanunu’nun; 403 ve 404 üncü maddeleri ile 572/2-3 maddelerinden ikiden fazla ve 1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun’un 28 ve 29 uncu maddeleri, 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun’un 12 nci maddesinin 3 üncü ve takip eden fıkralarındaki suçlardan hüküm giymemiş olmaları, Saygılar
Old 25-03-2010, 15:41   #4
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Ender Bey,
Bence maddenin yazılışında hata var. Her iki şekilde de anlamaya müsait. Ben ilk okuduğumda "ikiden fazla" ibaresinin tüm maddeleri kapsadığını düşünmüştüm. Sizin mesajınızdan sonra tekrar okudum, hala her 2 şekilde de yorumlanabileceğini düşünüyorum. Yasa maddesinin hiç bir tereddüte yer vermeyecek şekilde açık ve anlaşılır olması gerekmez mi !!
"TCK 403 ve 404 maddelerinden hüküm giymemiş olmak..." demek bu kadar mı zor

İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi