Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Maden Kanunu İle İlgili Yardım

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-12-2007, 15:42   #1
v. Aynur

Merhaba arkadaşlar Maden Hukukuna ilişkin bilgisi olan arkadaşların e-mail adresinden bana ulaşmasını rica ediyorum.Maden Hukukuna ilişkin her türlü konu ile ilgili bilgiye ihtiyacım var .Şimdiden hepinize teşekkürler.
Old 07-12-2007, 19:34   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan v. Aynur
Merhaba arkadaşlar Maden Hukukuna ilişkin bilgisi olan arkadaşların e-mail adresinden bana ulaşmasını rica ediyorum.Maden Hukukuna ilişkin her türlü konu ile ilgili bilgiye ihtiyacım var .Şimdiden hepinize teşekkürler.

Sayın v. Aynur,

Bu mesajınızı 'Hukuk Soruları' alanında, ilgisiz bir konuya eklenmiş olarak buldum. Yeni üyemiz olduğunuz belli; hoşgeldiniz. Öncelikle THS kurallarını okumanızı öneririm. Böylece doğru alanda, doğru soru sorarak yanıt alma şansınızı artıracaksınız.

Sorunuz çok genel, somut bir konu sormalısınız. Yine üyelerimizden e-mail adresinize değil bu alanda yanıt istemelisiniz.

Saygılarımla
Old 08-12-2007, 22:50   #3
dadaş

Sayın Aynur maden kanunu(5177 sayılı kanun) ile ilgili nasıl bir bilgi istiyorsunuz.Size yardımcı olabilirim.
Old 16-04-2008, 17:18   #4
Themis99

Sayın dadaş,
Yapmış olduğum araştırmada Maden Hukukunu tüm yönleri inceleyen bir eser bulunmadığını fark ettim. Acaba elinizde özellikle cezai boyuta yönelik Yargıtay kararları var mı? Maden ruhsatı alınması, iptali ve satımı...Şartları...
Ayrıca tavsiye edebileceğiniz herhangi bir kaynak var mı?
Yardımlarınız için teşekkürler.
Old 16-04-2008, 17:24   #5
Sinerji Hukuk Yazılımları

T.C. YARGITAY
7.Ceza Dairesi

Esas: 2002/8720
Karar: 2002/10157
Karar Tarihi: 27.06.2002

ÖZET : Sanığın aracına yüklediği kömürü teslim aldığı deponun kantarı bulunmadığından, en yakın başka şirket kantarında da dışarıdan gelen kömürün tartılmadığı düşüncesiyle en yakın kantar yerine, bu kantardan sonraki ve yakında bulunan kantardan fiş almış olduğu ve böylece belgelerini tamamladıktan sonra yola devam ettiği cihetle, suç işleme kastı bulunmadığı anlaşılan sanığın beraatine ve ele geçen kömürün iadesine karar verilmesi gerekir.

(3213 S. K. m. 12)

Dava: 3213 sayılı Kanuna muhalefetten sanık Ömür hakkında yapılan duruşma sonunda: Hükümlülüğüne, zoralıma ve iadeye dair ( Tavşanlı Sulh Ceza Mahkemesi ) nden verilen 24.1.2001 tarihli hükmün Yargıtayca incelenmesi Yerel Cumhuriyet Başsavcısı ve sanık tarafından süresinde istenilerek dava evrakı Cumhuriyet Başsavcılığının red ve bozma isteyen 1.5.2002 tarihli tebliğnamesiyle daireye verilmekle dosyadaki kağıtlar okunduktan sonra gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: 3213 sayılı Maden Yasasının 12/2. maddesi uyarınca verilen para cezası nisbi kamu para cezası olup tazmini nitelik taşımadığı cihetle Cumhuriyet Savcılarının hükmü temyize yetkileri bulunduğundan tebliğnamede yer alan ( 1 ) numaralı düşünceye iştirak edilmemiştir.

Sanığın aracına yüklediği kömürü teslim aldığı Ö... Kömür Deposunun kantarı bulunmadığından güzergahına göre en yakın kantarın D... Madencilikte bulunmakta ise de, sanığın kömürü tarttırarak kantar fişi aldığı T... Madenciliğe ait kantarın D... kantarına çok yakın ve aynı güzergahta bulunması, D... Madencilik Şirketine ait kantarda dışarıdan gelen kömürün tartılmaması düşüncesiyle en yakın kantar yerine bu kantardan sonraki ve yakında bulunan kantardan fiş almış olması ve böylece belgelerini tamamladıktan sonra yola devam ettiği cihetle suç işleme kastı bulunmadığı anlaşılan sanığın beraatine ve ele geçen kömürün iadesine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm tesisi,

Sonuç: Yasaya aykırı, Yerel Cumhuriyet Başsavcısının ve sanığın temyiz itirazları bu itibarla yerinde görüldüğünden hükmün kısmen isteme uygun olarak BOZULMASINA, 27.6.2002 günü oybirliği ile karar verildi. (¤¤)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi