Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yanlış Davacı ile açılan dava

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2014, 20:24   #1
oguzhand0

Varsayılan Yanlış Davacı ile açılan dava

İyi çalışmalar değerli meslektaşlarım;
Bugün gün içinde iki dava açtım. Aslında birinde davacı A, davalı C kişisi, diğerinde ise davacı B davalı D kişisi olacaktı. Dikkatsizliğim neticesinde her iki davada da davacıyı A olarak göstermişim. Yani müvekkilim B olmalı iken A oldu. İş saati bittikten sonra farkettim.
Yarın yanlış davamdan feragat mı edeyim yoksa mahkeme kalemi ile görüşmem neticesinde dilekçemi paraflatmam kabul görür mü?
Düşüncelerini merak ediyorum.
İyi çalışmalar
Old 30-06-2014, 23:32   #2
Yücel Kocabaş

Hukuk Muhakesi Kanunu Yönetmeliği 36/5: Dava, dava dilekçesinin tevzi edilerek kaydedildiği tarihte açılmış sayılır.Tevzi formu düzenlendikten sonra kaleme gidip parafe etmek suretiyle davacının değiştirilmesi imkanı bulunmamaktadır.

HMK.madde 124/1'e göre taraf değişikliği karşı tarafın rızası ile yapılabilir.124/1,2'ye göre de maddi bir hata veya kabul edilebilir bir yanılgı olması halinde hakim tarafından değişiklik izni verilebilir.

Bu imkanın kabulünün olaya göre zayıf olduğunu düşünüyorum. Bunun dışında delillerin toplanmasına dair ara kararının yerine getirilmesinden önce feragat etmekle 1/2 oranında vekalet ücreti ile durumdan kurtulmanız en iyi çare gibi gözüküyor.
Old 01-07-2014, 00:02   #3
oguzhand0

Cevabınız için teşekkür ederim sayın meslektaşım. Ben de o şekilde düşünmüştüm. Kaldı ki dava harca tabi olmayan bir dava, ve henüz açıldığı için karşı tarafın vekili de bulunmamakta, yatırdığım gider avansını geri çekmek için davanın kesinleşmesini bekleyeceğim. Bunun dışında bir kaybım olmayacak gibi gözüküyor.

İyi çalışmalar dilerim.
Old 01-07-2014, 06:55   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Oğuzhan Dayar
İyi çalışmalar değerli meslektaşlarım;
Bugün gün içinde iki dava açtım. Aslında birinde davacı A, davalı C kişisi, diğerinde ise davacı B davalı D kişisi olacaktı. Dikkatsizliğim neticesinde her iki davada da davacıyı A olarak göstermişim. Yani müvekkilim B olmalı iken A oldu. İş saati bittikten sonra farkettim.
Yarın yanlış davamdan feragat mı edeyim yoksa mahkeme kalemi ile görüşmem neticesinde dilekçemi paraflatmam kabul görür mü?
Düşüncelerini merak ediyorum.
İyi çalışmalar

Davacısı hataen A olarak gösterilen dava dilekçenize B'nin vekaletnamesini eklediyseniz, ortada kabul edilebilir bir maddi hata vardır.
Old 01-07-2014, 06:57   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Yanlışlıkla davacının A olarak yazıldığı dosyadaki belge, olgu ve bilgiler, davanın A ile hiçbir ilgisinin olmadığını gösteriyorsa bunun bir hatadan kaynaklandığı kolaylıkla anlaşılabilir. Bu nedenle böyle bir durum varsa HMK. 124'e göre düzeltme talep etmeniz bence daha uygun olabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi