Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ilamsız takipte senet fotokopisinin eklenmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-12-2009, 15:58   #1
ilyasgöbelek

Varsayılan ilamsız takipte senet fotokopisinin eklenmemesi

iyi günler sevgili meslektaşlarım.bir bankaya karşı, 5 adet çekin garanti bedeli için genel haciz yolu ile takip başlattım.ancak dosyaya çeklerin fotokopilerini sunmadım.bankanın avukatı gelip icrada, bu eksikliği içeren bir tutanak tutup müdüre imzalatmış.aynı zamanda da borca itiraz etmiş.çeklerin fotokopisi eklenmesi gerekiyor,ancak bu eksiklik bizim alacak hakkımızı ortadan kaldırırmı, şu an ben ne yapabilirim.şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar
Old 22-12-2009, 16:25   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan ilyasgöbelek
iyi günler sevgili meslektaşlarım.bir bankaya karşı, 5 adet çekin garanti bedeli için genel haciz yolu ile takip başlattım.ancak dosyaya çeklerin fotokopilerini sunmadım.bankanın avukatı gelip icrada, bu eksikliği içeren bir tutanak tutup müdüre imzalatmış.aynı zamanda da borca itiraz etmiş.çeklerin fotokopisi eklenmesi gerekiyor,ancak bu eksiklik bizim alacak hakkımızı ortadan kaldırırmı, şu an ben ne yapabilirim.şimdiden teşekkür ederim.iyi çalışmalar

İlyas Bey;

Takibe dayanak yapılan belgelerin onaylı suretinin ödeme emrine eklenmemesi İİK md. 61'e aykırılık teşkil etse de

Alıntı:
Madde 61-Ödeme emri borçluya takip talebinden itibaren nihayet 3 gün içinde tebliğe gönderilir. Takip belgeye dayanıyorsa, belgenin tasdikli bir örneği ödeme emrine bağlanır.

bu eksiklik takibin tümden iptalini gerektirmez, yalnızca ödeme emrinin iptali için bir sebeptir. Muhtemelen ödeme emri iptal edilecektir. Yeniden ödeme emri gönderilmesi konusunda talep açabilirsiniz.

Saygılarımla.
Old 22-12-2009, 16:34   #3
Av.Özgür KARABULUT

Mesajınızda belirttiğiniz hususu yanlış anlamışım. Tekrar okurken farkettim.

Takip dayanağı belgenin icra dosyasına sunulmaması ile ilgili hüküm İİK md. 58/3'dür:

Alıntı:
Alacak belgeye dayanmakta ise, belgenin aslının veya alacaklı yahut mümessili tarafından tasdik edilmiş, borçlu sayısından bir fazla örneğinin takip talebi anında icra dairesine tevdii mecburidir.

Şahsen sonradan tamamlattırılabilecek bir eksiklik olduğunu düşünmekle takibin iptali sonucu doğurmaması gerektiği kanaatindeyim.

Saygılarımla...
Old 23-12-2009, 13:10   #4
selcukcete

Varsayılan Borca itiraz

Genel haciz yolu ile yapılan icra takiplerinde İİK.58/3 maddesi uyarınca takibe dayanak yapılan belgenin borçlu sayısından tastikli bir örneğinin icra takibi açılırken icra müdürlüğüne ibraz edilmesi zorunludur.Ödeme emri ekinde dayanak belgenin eklenmemesi takibin iptalini değil aynı kanun 16 maddesi uyarınca ödeme emrinin iptalini gerektirir borçlu icra takibindeki borca itiraz ettiğine göre ve hakkındaki icra takibi durdurulmuş ise ayrıca ödeme emrinin iptali için İcra Hukuk mahkemesine şikayette bulunmasında hukuki yararı olmadığından şikayetin reddine karar verilir bu nedenle itirazın iptali ya da kaldırılması için başvuruda bulunmanız gerekir sayğılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi