Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

site yöneticisi ve yönetim kurulunun-maliklerin sorumluluğu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-08-2010, 15:11   #1
albayrak_omer

Varsayılan site yöneticisi ve yönetim kurulunun-maliklerin sorumluluğu

Sevgili arkadaşlar, yardımcı olmanızı istediğim olay şu;

A Site Yönetimi ile, B şirketi site içerisinde yer alan ortak kullanım alanları (havuz,park v.s) yapımı konusunda anlaşıyorlar ve B şirketi işin %98 kısmını tamamlıyor. Ödeme konusu ise sözleşmenin imzası ile bir kısmı, 2 ay sonra bir kısmı ve son asıl kısımda iş tamamlanınca ödencek şeklinde.

Ancak Asite yönetimi sözleşmenin imza anında peşinatı ödemiş ise de 2. taksidi ödememiş ve ödemeye yanaşmamakta bu sebeplede kalan %2 işi B şirketi yapmamakta...

Sorularım şunlar;
1) İcra takibinde site yönetiminde yer alan maliklere veya diğer kat maliklerine husumet yöneltilebilirmi?

2) site yönetiminde yer alan malikler veya diğer kat maliklerinin şahsi mal varlıklarına yönelik işlem yapılabilirmi?
Old 28-08-2010, 14:40   #2
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan albayrak_omer
Sevgili arkadaşlar, yardımcı olmanızı istediğim olay şu;

A Site Yönetimi ile, B şirketi site içerisinde yer alan ortak kullanım alanları (havuz,park v.s) yapımı konusunda anlaşıyorlar ve B şirketi işin %98 kısmını tamamlıyor. Ödeme konusu ise sözleşmenin imzası ile bir kısmı, 2 ay sonra bir kısmı ve son asıl kısımda iş tamamlanınca ödencek şeklinde.

Ancak Asite yönetimi sözleşmenin imza anında peşinatı ödemiş ise de 2. taksidi ödememiş ve ödemeye yanaşmamakta bu sebeplede kalan %2 işi B şirketi yapmamakta...

Sorularım şunlar;
1) İcra takibinde site yönetiminde yer alan maliklere veya diğer kat maliklerine husumet yöneltilebilirmi?

2) site yönetiminde yer alan malikler veya diğer kat maliklerinin şahsi mal varlıklarına yönelik işlem yapılabilirmi?

Sayın albayrak omer,

A Site Yönetimi, kat maliklerinden aldığı temsil yetkisine istinaden B Şirketi ile istisna akdini imzalamıştır. Buradaki temsil ilişkisi yasadan kaynaklanmayan bir temsil ilişkisi olmakla kat malikleri kurulu kararı ile verilmiş iradi bir temsil yetkisine ihtiyaç duyar. Bildiğiniz üzere temsil ilişkisinde, temsilcinin imzaladığı sözleşmenin temsil olunanın hukuki alanında hüküm ve sonuçlar doğurabilmesi; temsil olunanın, temsilciye yetki ve/veya sonradan icazet vermesi ile mümkündür.

Andığınız şekilde havuz ve park yapımı 634 S.K. m.43 kapsamında(şartlarının oluşup oluşmadığını yapılan yerlerin yer ve özelliği sebebiyle incelemenizi öneririm) masraflı ve lüks yenilik ve ilaveler olarak değerlendirilebilecektir. Bu ahvalde site içerisindeki kat maliklerinden bir kısmının B Şirketinin yapımını üstlendiği imalata katılmamış, olur vermemiş olması da muhtemeldir.

Kat malikleri tarafından havuz ve park yapımı konusunda alınan karara katılmayan, katılıp da yönetime bu konuda temsil yetkisi veya sonradan icazet vermeyen kat maliklerinin B Şirketi ile yapılan sözleşmede borçlu kılınamayacağı kanaatindeyim.

Tabiidir ki; B Şirketi ile sözleşme akdeden kat maliki site yönetimi ve bu işlerin site yönetimi tarafından yaptırılması konusunda sözleşmeyi imzalayanlara temsil yetkisi/icazet veren kat malikleri, sözleşmeden doğan alacak ve borçlardan sorumludur (diye düşünüyorum )

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi