Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tutukluluk süresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2010, 01:01   #1
lawyer_2009

Varsayılan tutukluluk süresi

5739 Sayılı Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 6.maddesi uyarınca

"Ceza Muhakemesi Kanununun 102 nci maddesi, aynı Kanunun 250 nci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendinde yazılı suçlar ile ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren suçlar bakımından, 31 Aralık 2010 tarihinde yürürlüğe girer. Bu süre zarfında 1412 sayılı Ceza Muhakemeleri Usulü Kanununun 110 uncu maddesinin uygulanmasına devam olunur."

yukardaki hükümden anlayacağımız üzere 31 aralık 2010 kadar agır ceza mah. görevine giren suçlar bakımından eski ceza muhakemeleri yasasında öngörülen tutukluluk süreleri yani m. 110 uygulanacaktır.şimdi ceza muhakemelri usulu kanunu 110. maddeye baktığımızda

"Hazırlık soruşturmasında tutukluluk süresi azami altı aydır. Kamu davasının açılması halinde bu süre hazırlık soruşturmasında tutuklukta geçen süre dahil iki yılı geçemez.

Soruşturmanın veya yargılamanın özel zorluğu veya geniş kapsamlı olması sebebiyle yukarıda belirtilen sürelerin sonunda kamu davası açılamamış veya hüküm tesis edilememiş ise, soruşturma konusu fiilin kanunda belirtilen cezasının alt sınırı yedi seneye kadar hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren suçlarda tutuklama kararı kaldırılır.

Yedi sene ve daha fazla hürriyeti bağlayıcı cezaları gerektiren suçlarda tutuklama sebebine, delillerin durumuna ve sanığın şahsi hallerine göre tutukluluk halinin devamına veya sona erdirilmesine veya uygun görülecek nakdi kefaleti vermesi şartıyla sanığın tahliyesine karar verilebilir."

bu kanun maddesine baktığımızda alt sınırı yedi seneye kadar olan suçlarda 2 yılı tutuklukta geçirmiş ise salıverilmesi gerektiğini anlıyorum ama bir sonraki fıkrada ise yedi yıl ve üzeri suçlarda tutukluluk halinin devamına karar verilebilir denilmektedir.

soruma gelirsem müvekkilim ağır ceza mahkemesinde kanunen 5-15 yıl mahkumiyet gerektiren bir suç ile yargılanmakta yaklaşık 3 yıldırda tutuklu bu durumda müvekkilim açısından bu kanun hükmü nasıl yorumlanmalı. alt sınıra baktığımızda 7 yıldan az ama genel olarakta 7 yıldan fazla bir cezayı öngörebilen bir suç. benim biraz kafam karıştı yardım edebilirseniz sevinirim.
Old 01-03-2010, 01:32   #2
Av.Erkan Şenses

CMK 252/(2) 250 nci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde öngörülen suçlar bakımından, Kanunda öngörülen tutuklama süresi iki kat olarak uygulanır.
CMUK 110'daki süreyi iki kat olarak düşünün.
Bunun yanında suç örgüt suçuysa TMK m.5 gereği arttırımın bu hesaba etki edip etmediği de ayrı bir tartışma konusu olabilir.
Old 01-03-2010, 01:57   #3
lawyer_2009

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Şenses
CMK 252/(2) 250 nci maddenin birinci fıkrasının (c) bendinde öngörülen suçlar bakımından, Kanunda öngörülen tutuklama süresi iki kat olarak uygulanır.
CMUK 110'daki süreyi iki kat olarak düşünün.
Bunun yanında suç örgüt suçuysa TMK m.5 gereği arttırımın bu hesaba etki edip etmediği de ayrı bir tartışma konusu olabilir.

Erkan bey cevabınız için tesekkürler müvekkil örgüt kapsamında uyuşturucu madde ticareti suçundan yargılanmakta fakat 250. maddenin c bendindeki suçlara baktığımızda bu suçu içermediğini sanıyorum yoksa yanlışmıyım?
Old 01-03-2010, 11:48   #4
Av.Erkan Şenses

Böyle bir durumda arttırma uygulanmaz, ben sadece uygulanırsa acaba CMUK 110'daki alt sınır hesabına katılır mı katılmaz mı tartışması yapmak istedim.
Old 01-03-2010, 12:58   #5
lawyer_2009

peki şuanda CMUK 110 daki hükme açıklık getirebilecek varmı acaba. yani kanundaki alt sınır olarak 7 yıl olan suçlarda tutukluk süresini maksimum 2 yıl olarak öngörmüşken bir alt fıkrasında yedi yıldan fazla mahkumiyeti gerektiren suçlarda tutuklamanın devamına ilişkin karar verilebilinir demiştir. şimdi kanunda 5-15 yıl arası mahkumiyet öngörmüş bir suç için hangi fıkra uygulanacaktır?
Old 01-03-2010, 13:08   #6
AV ŞEYDA

Sayın Meslektaşım, Madde metninde de görüleceği üzere 7 yıl ve üzeri ceza gerektiren suçlarda tutukluluk süresinin sınırını hakim takdirine bırakmıştır. bu nedenle deliller toplanmış, sanığın tutukluluk süresi içerisindeki tutum ve davranışları değerlendirilerek karar veriliyor. Hakime sürekli itiraz dilekçesi vererek durumu belirlemelisiniz.
Old 01-03-2010, 13:30   #7
lawyer_2009

Şeyda hanım öncelikle bende öyle anladım fakat şu şekilde düşünemezmiyiz
,
"fiilin kanunda belirtilen cezasının alt sınırı yedi seneye kadar hürriyeti bağlayıcı cezayı gerektiren suçlarda tutuklama kararı kaldırılır." demektedir peki kanunen 5-15 yıl arasında bir mahkumiyeti öngörmüş bir suçu niye bu kapsamda değerlendiremiyoruz sonuç olarak alt sınırı yedi yıldan az.

ayrıca birinci fıkrada alt sınırdan bir belilrleme gereksimi duyan kanun koyucu ikinci fıkradada yedi yılın üzerinde suçlarda demesiyle ilk fıkradaki yine alt sınırı kastetmediğini nasıl anlıyoruz. yeni ben daha detaylı düşündüğümde bu maddeden anladığım suçlarda alt sınır esas alınarak alt sınırı 7 yılın altında ve üstünde olanlar için bir ayrım yapıldığı düşüncesi içine girdim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi