Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

karşılıksız çek, sanık adresi, yetki

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2007, 14:50   #1
Av.Nazlı Yolaç

Varsayılan karşılıksız çek, sanık adresi, yetki

Merhaba arkadaşlar,
karşılıksız çek için açılacak ceza davasında yetkili ve görevli mahkeme, çekin ibraz edildiği veya şikayetçinin yerleşim yerinin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesi olarak belirtiliyor yasada. Yasanın bu özel yetki belirlediği durumda dahi, genel yetkiye dayanarak sanığın (şikayet edilenin) adresinde suç duyurusunda bulunulması mümkün müdür? özel yasada belirtilen yetki, genel yetkinin ortadan kalkmasına neden olur mu? Sanık adresinde suç duyurusunda
bulunursak savcılık tarafından ne gibi bir işlem yapılır? Bu konularda görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim. Ben istanbuldayım, takip için gelen bir karşılıksız çekin ibraz yeri de şikayetçinin adresi de adana, borçlu da burada. Şimdi şikayet için adanaya mı yönlenmeliyim yoksa burada şikayetçi olabilir miyim? tereddütte kaldım. Aydınlatıcı aktarımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 27-02-2007, 15:28   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Katkı

Yasa Koyucunun iradesi

Sayın Av.Nazlı Yolaç,

4814 s.yasanın 16. maddesiyle yapılan değişiklikte “Bu suçlara çekin ibraz edildiği ya da keşide edildiği veya şikayetçinin yerleşim yerinin bulunduğu yer asliye ceza mahkemesinde bakılır” denilmiş iken (Kabul Tarihi: 26 Şubat 2003 Resmi Gazete ile Neşir ve İlânı: 8 Mart 2003 - Sayı: 25042);

Madde 16/b de yer alan "ya da keşide edildiği" ibaresi, 18.5.2005 tarih ve 25819 sayılı R.G.'de yayımlanan, 11.5.2005 tarih ve 5348 sayılı Kanunun 2. maddesi hükmü gereğince madde metninden çıkarılmıştır.

Yasa Koyucunun iradesi bu...
Saygılar
Old 27-02-2007, 15:45   #3
Av.Nazlı Yolaç

Varsayılan katkıya teşekkür

Sayın meslekdaşım,
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyorum. ancak belirttiğiniz hususları biliyordum.zaten sorumda da yasanın yetki tarifine kısaca değinmiştim. ancak, "bu yasa ile genel yetkinin karşılaştırılması" yönünü sormak istemiştim, daha çok. ama anladığım kadarıyla yasa koyucunun iradesinin bu şekilde olduğunu belirterek genel yetkiye gidilemeyeceğini düşünüyorsunuz. ben de yasada belirtilen yetkinin, alacaklının şikayetçi olmak için borçlunun bulunduğu yere gitmek zorunda bırakılmaması için konulduğunu düşünüyorum. bu durumda alacaklı tercih ederse borçlu adresinde şikayetçi olabilir gibi geliyor. bu nedenle tereddütte kaldım.

saygılarımla,
Old 27-02-2007, 23:17   #4
gursan

Sayın Av.Nazlı Yolaç;
3167 sayılı yasanın 4814 ve 5348 sayılı yasa ile değiştirilen hükümleri gereğince karşılıksız çek ceza davasını bakmakla yetkilendirilen mahkeme;
Çek hamili şikayetçinin yerleşim yeri mahkemesi veya çekin bankaya ibraz edildiği yer mahkemesidir. Bilindiği gibi ceza hukukunda GENEL YETKİ söz konusu değildir.Bu nedenle eğer şikayetçi müvekkiliniz için İstanbul'da gösterebileceğiniz bir adres mevcut değilse yetkili yer ADANA ASLİYE CEZA MAHKEMESİDİR. İstanbul C.Savcılığından Adana C.Savcılığına gönderilmek üzere şikayette bulunabilirsiniz. Saygılarımla.
Old 01-03-2007, 00:04   #5
Av.K.P

Sayın Av.Nazlı Yolaç, ben de Sayın Gürsan'a katılıyorum. Bu bir hukuk davası olmadığı için HUMK'daki genel yetki kuralı yani davalının(şikayet edilenin) ikametgahı mahkemesi geçerli değildir.Bildiğiniz üzere CMK gereği suçun işlendiği yer yetkiyi belirleyeceği için çekin ibraz yeri ve ayrıca 4814 sayılı Kanun gereği müştekinin yerleşim yeri yetkili olacaktır.
Sayın Gursan'nın belirttiği gibi müvekkiliniz İstanbul'da bir adres göstermeli.Ancak müvekkiliniz şirket olup da çekteki kaşede adresi var ise problem teşkil edebilir. Bu hususa da dikkat etmenizi öneririm. Aksi takdirde C. Savcılığı dosyayı Adana'ya gönderecektir. İyi çalışmalr.
Old 02-03-2007, 16:35   #6
av.buraak

Varsayılan Sayın Av.Nazlı Koçak

Şikayetiniz İstanbul da yaparsanız eğer,Savcılık yetkisizlik kararı verip,dosyayı Adana'ya göndercektir.Tabi bu sırada uzun bir zaman kaybı sözkonusu olacaktır.Ancak şikayetçinin size verdiği vekalette İstanbul adresi mevcutsa,o zaman sıkıntı yok diyebiliriz
3167 sayılı yasanın 4814 ve 5348 sayılı yasa ile değiştirilen hükümleri gereğince karşılıksız çek ceza davasını bakmakla yetkilendirilen mahkeme;
Çek hamili şikayetçinin yerleşim yeri mahkemesi veya çekin bankaya ibraz edildiği yer mahkemesidir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi