Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

adli yardım talepli mal paylaşımı davasında ihtiyati tedbir talebinin hiç değerlendirilmemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-01-2015, 14:03   #1
avukat1422

Varsayılan adli yardım talepli mal paylaşımı davasında ihtiyati tedbir talebinin hiç değerlendirilmemesi

Merhabalar,

Öncelikle herkese iyi çalışmalar dilerim.

Baro tarafından Adli yardım kapsamında bir mal paylaşımı davasında görevlendirildim. Dava dilekçemi mahkemeye adli yardım talepli ve ihtiyati tedbir talepli bir şekilde sundum.
Bir kaç gün öncesinde tensip zaptı elime ulaştı. Bu hususta siz değerli meslektaşlarıma bir kaç sorum olacak:

1. Mahkeme tensip zaptında ihtiyati tedbir talebimiz hakkında herhangi bir karar vermemiştir yani ne red ne de kabul kararı belirtilmiştir. Bununla ilgili ne yapmam gerekiyor?

2. Adli yardım talebimiz ise müvekkil kasım 2014 tarihi itibariyle işten ayrıldığı halde ve SGK sorgusunda da bu durum yazılı olarak göründüğü halde sorgu sırasında AKTİF gözüktüğü için reddedilmiştir. Bu nedenle de kesin süre vererek harçların yatırılmasına karar vermiştir. Bununla ilgili yapabileceğim herhangi bir husus var mıdır?

3. Mal paylaşımı davasında etkili olabilecek deliller nelerdir?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 09-01-2015, 22:31   #2
av.gokcen

Merhabalar,

Mal paylaşımı davası olarak nitelendirdiğinize göre, elinizde katılma alacağı talepli bir dava var.

Adli yardım talebiniz reddedilmiş ve size harçları tamamlamanız için süre verilmiş olduğunu yazmışsınız. Bu nedenle ihtiyati tedbir talebinizin değerlendirilmediğini düşünüyorum.

Müvekkiliniz adli yardım için gerekli kriterlere sahip ise bu hususta mahkemeye açıklayıcı bir dilekçe yazarak, tevsik edici belgeri de ekleyerek (işsiz olduğuna dair sigorta kaydı, fakirlik ilmühhaberi gibi) adli yardım talebinin reddi kararına itiraz ederek, bu karardan rücu edilmesini ve adli yardım talebinizin kabulünü talep edebilirsiniz. Bu hususta yargıtay kararları ve AİHM kararları var. Gereğinde dilekçeyi verirken hakim ile de görüşebilirsiniz bu husus ile ilgili. Sonuçta dosya size bir de adli yardım dan gelmiş. Bu da tevsik edici bir belgedir diye düşünüyorum.

Ayrıca,dilekçenizde tedbir talebinizden de tekrar bahsederek talepte bulunun. Katılma alacağı dosyalarında tedbir kararı çoğunlukla veriliyor.

Etkili olacak deliller ise, eğer dava edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında bir katılma alacağı talebiyle açılmış ve halen mallar davalı adına kayıtlı ise, bu husustaki karine gereği, edinilmiş mal olmadığına yönelik ispat külfeti davalı yanda olacak.

İyi çalışmalar...
Old 10-01-2015, 13:55   #3
avukat1422

Merhabalar,

Öncelikle sayın av.gökçen soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Verdiğiniz bilgilerle çok yardımcı oldunuz.
Adli yardımla ilgili bahsettiğiniz tüm belgeleri ve hatta baronun görevlendirme yazısını dahi dava dilekçeme ekledim. Buna rağmen adli yardım talebimin reddedilmesini anlayamadım. Bu hususta bir soru daha sormak istiyorum. Adli yardım Kararına itiraz sürem henüz geçmedi ama tensipte belirtilen harçları yatırdık. Bu aşamada yine adli yardımın reddi kararına itiraz ettiğimizde harcı yatırmış olmamız bizim için olumsuz bir netice yaratır mı?

İyi Çalışmalar dilerim.

Saygılarımla...
Old 12-01-2015, 22:57   #4
av.gokcen

Merhaba,

Sanırım müvekkilinizin işsiz olduğunu ve maddi imkanınızın olmadığını beyan ettiğiniz için bu halde harcın ödenmesi için gerekli paranın temin edilmiş olmasının olumsuz kanaat oluşturacağını düşündünüz.

Harçları yatırmış olmanızın olumsuz bir etkisi olacağını zannetmiyorum.

Sonuçta davanın devamında önce taşınmazın değerinin tespiti için keşif ve bilirkişi incelemesi yapılacak. Akabinde de katılma alacağının hesaplanması bakımından dosya hesap uzmanı bir bilirkişiye verilecek. Bunlar dava harcından çok daha yüksek meblağlar olacaktır. Bu nedenle davanın devam eden safahatında adli yardım talebinizi yenilemek durumunda kalacağınız kanaatindeyim.

Nacizane tavsiyem, harcı zorlukla yatırdığınızı, ancak devam eden safahatta ki bilirkişi ücretlerini müvekkilinizin karşılamasının mümkün olmadığını ve bu nedenle adli yardım kararı verilmesini tekrar talep edin.

Tüm ilgili belgeleri eklememe rağmen, adli yardım talebinizin nasıl reddedildiğini anlayamadığınızı beyan etmişsiniz ama ne yazık ki, İstanbul Barosu adli yardımda görev alan meslektaşlarımızın da bu hususta yakınmaları olduğunu, bir hakiminde bize adli yardım talep ettiğimiz bir dosyada, daha önce hiç adli yardım kararı vermedim şeklinde şifahi beyanda bulunduğunu paylaşmak isterim.

İyi çalışmalar, kolaylıklar dilerim.
Old 13-01-2015, 14:39   #5
avukat1422

Değerli meslektaşım,

Tavsiyeleriniz doğrultusunda itiraz dilekçemizi ilgili mahkemeye sunduk. Şuan beklemekteyiz. Umarım adli yardım talebimiz kabul edilir. Çünkü müvekkilim gerçekten maddi olarak çok zor durumda. Sonucu burada siz değerli meslektaşlarımla paylaşmak isterim.

Yardımlarınız için teşekkür eder, herkese iyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi