Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tartışmalı bir cinsel istismar kararı ...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-06-2013, 15:39   #1
Av. Hakan ÜSTÜN

Rahatsiz Tartışmalı bir cinsel istismar kararı ...

Sevgili meslektaşlarım; bir dosyamızda cinsel istismar suçu ile ilgili şöyle bir karar çıktı:

Sanığın eşi, bir dilekçe ile başvurarak şikayetçi olmuştur. Mağdur kız, sanığın üvey kızıdır. Eşinden 2 çocuğu daha vardır. Sanık ile eşi arasında daha önceden husumet mevcuttur. Dosyadaki deliller:

1- Sanığın eşinin (Katılan) ifadesi ( çelişkilidir ) ( İlk ifadesinde olayı bizzat gördüğünü beyan etmiştir. 2. duruşmada "cinsel içerikli bir olaya şahit olmadım" demiştir. Son duruşmada ise gördüğünü beyan etmiştir.)

2- Çocuğun ifadesi

3- Tanık ifadesi (Olayı görmediğini ve katılanında "ben onu mahkemede süründereceğim" diye böyle birşey yaptığını beyan ettiği ifadesi )

4- Çocuğun ruh sağlığının bozulduğuna dair doktor raporu.

5- Hukuk dışı elde edilen delil: ( Tanığın çektiği bir kamera görüntüleri) ( Görüntülerde; çocuk, böyle bir olay yaşanmadığını söylemektedir) (Not: Tabi ki bu delil yargılamaya esas tutulmamıştır.)

Bu deliller doğrultusunda sanık 12 yıl 6 ay hapis cezasına hükmedilmiştir. Sizce bu karar ne kadar doğrudur? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler...
Old 10-06-2013, 10:32   #2
ilhan13

Gerekçe ile karar birbiriyle çelişiyor sanki. Mahkeme kanaate göre karar vermiş bence yada çok önemli bir delil daha var dosyada... Ama şu çok önemli, şayet suçlama bir iftira ise, katılanın iftira atması için haklı bir gerekçenin ileri sürülmesi gerekir. Ortada böylesine iftira atmaya sebep olacak bir gerekçe yoksa, amiyane tabirle şunu ifade etmek gerekir : ateş olmayan yerden duman çıkmaz...
Old 10-06-2013, 12:27   #4
Av.Müjde Moroğlu

Çocuğun ruh sağlığı neye göre bozulmuştur? Ruh sağlığının bozulma sebebinin sanık olduğuna neye göre karar veriliyor?
Old 10-06-2013, 23:42   #5
Av.Bülent AKÇADAĞ

Yasal olmayan yolla kisinin goruntu ve sesini kaydetmek her ne kadar suc olarak gorunsede ben tanığın beyani yerine bu kayda itibar ederim. Bu cumle bana ait degil. Gecenlerde mudafisi oldugum sorusturma dosyasını yuruten cumhuriyet savcisina ait.

Bu baglamda izinsiz kaydedilen video her ne kadar hukme esas alinmasi mumkun gorunmese dahi vicdani kanaatin oluşmasında etki etmeliydi diye dusunuyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi