Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

miting alanından geçerken arama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2008, 13:35   #1
Av.Mehmet_Ali

Varsayılan miting alanından geçerken arama

Merhaba Arkadaşlar;
Miting alanindan geçerken kontrol noktasında polisin avukatlari arama yetkisi var mı? Varsa yasal dayanağını ekleyebilecek arkadaşlara şimdiden tşk. ederim.
Old 21-12-2008, 13:48   #2
gurhankoc

Konu aşağıdaki linkte tartışılan konu ile paralellik gösteriyor.
Ancak benim kanaatimce hakkaniyete uygun olan "görevin ifası sırasında ve görev ifa edilen zaman dilimlerinde Avukatın üstünün aranamayacağı, diğer durumlarda, mesela uçağa binerken üstünün aranması gerektiği" yönündedir.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=31813
Old 21-12-2008, 14:11   #3
Av.Mehmet_Ali

Bugun miting alanından geçerken avukatlık kimliğini gösterdim arama yapilmadan geçtim.Ancak geçen yaz yine bir miting alanından geçerken arama noktasında avukatlık kimliğimi göstermeme rağmen arama yapılmadan geçemezsiniz dendi. Yasal dayanağı sordum biraz bekleyin getirelim dediler??İşim acele olduğundan tamam buyrun arayın dedim.Avukatlık kanun 58.mad. Ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren bir suçtan dolayı suçüstü hali dışında avukatın üzeri aranamaz hükmü amir olduğundan avukatın üzerinin aranamayacağını biliyorum.Bu hükme göre sadece miting alanları değil her durumda arama yapılamayacağı sonucu çıkmaz mı?
Old 21-12-2008, 14:44   #5
gurhankoc

Mehmet Ali bey yasaya göre evet tamamıyle haklısınız. Hatta yasa hükmü emredici mahiyettedir ve TCK da aksine davranışı cezalandırmaktadır. Benimki sadece kendi yorumum.
Verdiğim linke göz atarken Admin'in 37 numaralı mesajındaki görüşlerine "olması gereken" temelinde katılıyorum.
Old 21-12-2008, 15:16   #6
Av.Mehmet_Ali

Görevi ile ilintili bir iş yaptığına inanan avukatın, avukat olduğunu belirtmesi durumunda, zaman ve mekan ayrımı gözetilmeksizin önleme aramasından muaf olmalıdır.Avukatın beyanı ile görüntü arasında önemli bir çelişki varsa; bu durumda avukatın mesleğini yapmadığının kabulü gerekmektedir. Miting alanı çevresinde elinde pankartla gezen, stadyum önünde bir spor takımına ait elbise ile bekleyen, şortla uçağa binen, tenis raketi ile spor alanına giden, mayo ile plajda gezen avukatın, o an mesleğini yaptığının kabulü hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu durumdaki bir avukatın, önleme aramasını kabul etmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
İlgili yazıda alıntıladığım bu görüşe katılmaktayım.Dolaysıyla görev gereği miting alanından geçmeyen avukatın üzerinin aranması gerekiyor.Ancak vazife başındayken Av. kanunu 58. maddeye dayanarak aramaya müsade etmemek gerekiyor.Tabi yine uçağa binerken haricinde..
Old 21-12-2008, 15:27   #7
gurhankoc

Aslında Avukat uçağa da görevini ifa sırasında biniyor olabilir ama burada ülkemizin gelişmişlik-gelişmemişlik seviyesi önem kazanıyor sanırım. Yasaları tam olarak uygulamadan gelişmişlik düzeyinin nasıl yükseleceği ise bir paradoks olarak karşımıza çıkıyor tabi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi