Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İsteğe Bağlı Sigorta Primlerinin İadesi-Ölüm Hali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-05-2012, 01:50   #1
therisingsun

Varsayılan İsteğe Bağlı Sigorta Primlerinin İadesi-Ölüm Hali

Değerli arkadaşlar,

Ödenmiş olan isteğe bağlı sigorta primlerinin sigortalının ölümü halinde hak sahiplerince talebi mümkün müdür?

Eğer mümkünse prosedür ne şekilde işlemektedir? (tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi vs.)

Bilgi ve yardımlarınızı rica ediyorum.

Saygılarımla.
Old 24-05-2012, 07:52   #2
Av. İlknur Sezgin Temel

Bildiğim kadarıyla aylık bağlanmadıysa "mirasçıların" talebi mümkündür.
Prosedüre ilişkin bilgileri SGK'dan almanız daha sağlıklı olacaktır.
"Tahsis talep" niye? Primleri değil de, hak sahiplerine aylık bağlanmasını mı talep ediyorsunuz?
Old 24-05-2012, 10:43   #3
therisingsun

Alıntı:
Yazan Av. İlknur Sezgin Temel
"Tahsis talep" niye? Primleri değil de, hak sahiplerine aylık bağlanmasını mı talep ediyorsunuz?

Sayın Temel öncelikle çok teşekkür ederim.

Hak sahiplerine yapılacak prim toptan ödemesi için SGK'ca hazırlanan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesi ile başvurunun gerekli olduğunu okumuştum bir yerde. Ona istinaden sordum.Aynı prosedür isteğe bağlı sigortalılıkta da yürür mü diye ?

İyi Çalışmalar dilerim.
Old 24-05-2012, 11:05   #4
Av. İlknur Sezgin Temel

Sayın therisingsun,

"toptan ödeme" primlerin topluca iadesi değildir.
Sigortalı veya hak sahibine topluca yapılacak emekli ödemesidir.
Bu sebeple sizin olayınızda "tahsis talebi" söz konusu görünmüyor.

Siz sadece miras bırakanın yaptığı prim ödemelerinin mirasçılara iadesini istiyorsunuz.

Mirasçılık belgesi ekleyerek, tüm mirasçıların da kimlik fotokopilerini ekleyip, dilekçe altına imzalarını alarak böyle bir talepte bulunabileceğinizi düşünüyorum.

Burada "hak sahipleri"nin değil, "mirasçıların" bunu talep edebileceğini düşünüyorum.

Ancak vefat eden kişinin emekliliği dolmuşsa yahut bir miktar prim borçlandırılarak dolması muhtemelse, ve böyle durumda kendisine aylık bağlanabilecekse, hak sahipleri bu aylıktan yararlanabileceklerinden primlerin iadesi yerine (ki genellikle çok düşük miktarlar oluyor) böyle bir yol da izlenebilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi