Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TaŞiyici Zarardan Sorumlu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-08-2006, 12:36   #1
umutlaw

Varsayılan TaŞiyici Zarardan Sorumlu

Sayin meslektaslarim,

Yargitay HGK nun sonuc olarak Ankara 8. Asliye Hukuk Mahkemesinde gorulen bir davayi ucak ile yolcu tasiyici sirketlerin TAŞIYICI ZARARDAN SORUMLU dur İDDİA ARAŞTIRILMALI icerikli (kaynak yazidan anlasildigi gibi) seklinde bir kararla yerel mahkemenin verdigi muceddet kararin usul ve yasaya aykiri oldugunu belirtmistir. ( kaynak Hurriyet Gazetesidir ) http://www.hurriyet.com.tr/gundem/48...rid=3041&oid=1 Bu hususu Yargitay. gov.tr de arastirdim bulamadim. Nitekim yurt disinda oldugumdan elimdeki arastirma imkanlarim sinirlidir. Kararin tam metni hakkinda bilgisi olan ve ya esas numaralarini bilen degerli dostlarimdan konuya iliskin bilgi vermelerini istirham ederim.
Old 09-08-2006, 12:56   #2
Av.Suat Ergin

.C.
YARGITAY
11. HUKUK DAİRESİ
E. 2004/6062
K. 2005/4235
T. 26.4.2005
• MANEVİ TAZMİNAT ( Uçak Gecikmesi Nedeniyle - Gecikilen Dönem ve Aktarmalarda Davalı Havayolları Elemanlarının Davacıya Gereken Yardımı Yapıp Yapmadığı Yönünden İnceleme Yapılması Gereği )
• UÇAK GECİKMESİ NEDENİYLE MANEVİ TAZMİNAT ( Havayolları Elemanlarının Davacıya Gereken Yardımı Yapıp Yapmadığı Yönünden İnceleme Yapılması Gereği - Konunun Havayolu İle Gerçekleştirilen Seyahat Sırasındaki Gecikme Olmadığı )
• MANEVİ TAZMİNAT KOŞULU ( Davacının Manevi Haklarına Bir Saldırı Olması Gereği - Uçağın Geciktiği Dönem ve Aktarmalarda Havayolları Elemanlarının Gereken Yardımı Yapmamalarının Bu Kapsamda Olduğu )
• HAVAYOLU ELEMANLARININ YOLCUYA GEREKEN YARDIMI YAPMAMALARI ( Uçağın Geciktiği Dönem ve Aktarmalarda - Manevi Tazminat İçin Neden Oluşturacağı )
• YOLCUYA GEREKEN YARDIMIN YAPILMAMASI ( Havayolları Elemanlarınca Uçağın Geciktiği Dönem ve Aktarmalarda - Manevi Tazminat Talebi/İnceleme Yapılması Gereği )
6762/m.24
818/m.49
ÖZET : Davacı, davalı havayolu şirketine ait uçak ile gerçekleştirilen seyahat sırasında gecikme meydana geldiğini, aktarmalar sırasında yabancı ülkede bulunması ve yabancı dil bilmemesi nedeniyle kendisini ve ailesinin bu dönem içerisinde büyük zorluklar yaşadığını, davalı elemanlarının ise kendileriyle ilgilenmediğini ileri sürerek, manevi tazminatın tahsilini istemiştir.

Manevi tazminat istenebilmesi için davalı tarafından davacının manevi haklarına bir saldırı olması gerekir.

Her ne kadar, havayolu ile gerçekleştirilen seyahat sırasında bu tür gecikmelerin mümkün olduğu gerekçesiyle dava reddedilmişse de, davanın konusu, "havayolu ile gerçekleştirilen seyahat sırasındaki gecikme" değil, "gecikilen dönemde ve aktarmalar sırasında davalı havayolları elemanlarının davacıya gereken yardımı yapıp yapmadığı" olduğundan, buna göre inceleme yapılması gerekir.

DAVA : Taraflar arasında görülen davada Ankara Asliye 8. Hukuk Mahkemesi'nce verilen 02.12.2003 tarih ve 2002/354 - 2003/1011 sayılı kararın Yargıtay'ca duruşmalı olarak incelenmesi davacı vekili tarafından istenmiş olmakla, duruşma günü için belirlenen 26.04.2005 gününde davacı avukatı Ayhan T. ile davalı avukatı Demet U. gelip, temyiz dilekçesinin de süresinde verildiği anlaşıldıktan ve duruşmada hazır bulunan taraflar avukatları dinlenildikten sonra, duruşmalı işlerin yoğunluğu ve süre darlığından ötürü işin incelenerek karar bağlanması ileriye bırakılmıştı. Dava dosyası için Tetkik Hakimi Ayşe Altun tarafından düzenlenen rapor dinlenildikten ve yine dosya içerisindeki dilekçe, lahiyalar, duruşma tutanakları ve tüm belgeler okunup, incelendikten sonra işin gereği görüşülüp düşünüldü:

KARAR : Davacı vekili, müvekkili ile ailesinin birlikte turistik amaçlı olarak Kanada'nın Montreal şehrine gitmek için davalı şirketten uçak bileti satın aldığını, dönüş tarihinde Montreal-Darvalulaf'tan Paris'e yapacakları seyahati gerçekleştirecek olan uçağın hareket saatinin 21:30 olarak yeniden düzenlenmesi ile 09.07.2001 tarihi saat 10:00'da Paris-İstanbul seferini yapacak uçağın kaçırılacağının anlaşıldığını, davalının Montreal temsilcisinin yönlendirmesi ile seyahatin Paris-İstanbul ayağının Avusturya Havayolları ile gerçekleştirilmesine karar verildiğini, vize sorunu ve gecikmeler nedeniyle tekrar davalının başka uçağının ayarlandığını, ancak 7-8 saatlik gecikmeler ve olumsuzluklar nedeniyle müvekkili ve ailesinin büyük üzüntü yaşadığını, zorlukların İstanbul-Ankara seferi sırasında da yaşandığı ileri sürerek, 5.000.000.000.- TL manevi tazminatın faiziyle birlikte davalıdan tahsilini talep ve dava etmiştir.

Davalı vekili, havayolu ulaşımının dünya çapındaki yoğunluğu ve teknik özellikleri sebebiyle yaşanan bu doğal gecikmelerden dolayı havayolu şirketlerinin sorumlu tutulamayacağını, buna ilişkin hükmün uçak biletinde de yazılı olduğunu savunarak, davanın reddini istemiştir.

Mahkemece, iddia, savunma ve dosya kapsamına göre, TTK'nın 24. maddesi ve BK'nın 49. maddesinde koruma altına alınan manevi tazminat istenebilmesi için davalı tarafından davacının manevi haklarına bir saldırı olması gerektiği, şahsi menfaatlerinin haleldar olası hata vukuunda zarar, ziyan ve hatanın hususi ağırlığının icap ettiği surette zarar namıyla nakdi bir meblağın itası için dava açılabileceği, oysa davalı tarafından davacının haklarına saldırı olmadığı gibi bu tür seyahatlerde bazı gecikmelerin olabileceği ve davacının bunu bilmesi gerektiği, bu yönüyle davacının şahsi haklarına herhangi bir halel gelmediği gerekçesiyle, davanın reddine karar verilmiştir.

Karar, davacı vekilince temyiz edilmiştir.

Davacı vekili, davalı havayolu şirketine ait uçak ile gerçekleştirilen seyahat sırasında gecikme meydana geldiğini, aktarmalar sırasında yabancı ülkede bulunan ve yabancı dil bilmeyen davacı ve ailesinin bu dönem içerisinde büyük zorluklar yaşadığını, davalı elemanlarının ise davacı ve ailesi ile ilgilenmediğini ileri sürerek, manevi tazminatın tahsilini istemiştir. Mahkemece, havayolu ile gerçekleştirilen seyahat sırasında bu tür gecikmelerin mümkün olduğu gerekçesiyle dava reddedilmiş, davacının iddiası üzerinde durulmamıştır. Mahkemece, davanın konusunun, "havayolu ile gerçekleştirilen seyahat sırasındaki gecikme" değil, "gecikilen dönemde ve aktarmalar sırasında davalı havayolları elemanlarının davacıya gereken yardımı yapıp yapmadığı" olduğu gözetilerek, buna göre inceleme yapılması gerekirken, yazılı gerekçeyle davanın reddedilmesi doğru görülmemiş, hükmün bu nedenle davacı yararına bozulması gerekmiştir.

SONUÇ : Yukarıda açıklanan nedenlerle, davacı vekilinin temyiz itirazlarının kabulüyle kararın davacı yararına BOZULMASINA, takdir edilen 400,00 YTL duruşma vekillik ücretinin davlıdan alınarak davacıya verilmesine, ödediği temyiz peşin harcın isteği halinde temyiz edene iadesine, 26.04.2005 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

Sayın umutlaw, Kazancı'da bunu bulabildim. Sanırım bozulan karar bu. Ancak HGK yı bulamadım

Saygılarımla
Old 11-08-2006, 10:53   #3
Av.Selim Balku

Sayın Ergin'in sunduğu kararına yerel mahkemenin direnmesi üzerine Hukuk Genel Kurulunun, Sayın Umutlaw işaret ettiği, kararı bende dört gözle bekliyorum, Bu anlamda kararı bi şekilde elde edenler burdan yayınlarlarsa çok memnun oluruz.
Old 20-09-2006, 17:55   #4
Av.Selim Balku

Duruşma günü yaklaşmakta ve ben hukuk genel hukuk kararınıı hala bulamadım, en azından bu kararı bulmam için bana yol gösterecek biri var mı?
Old 21-09-2006, 19:02   #5
ISIL YILMAZ

Varsayılan Direnme ?

Kararı Yargıtay'dan sorguladım.Önce 4 HD'ye gitmiş, 4 HD, 11 HD'ye aidiyetine karar vermiş. 11 HD, 24.06.2005 tarihinde yukarıda verilen kararı vermiş. Sonra dosya 19.10.2005'te tekrar 11 HD'ye gelmiş ( 11 HD esası :2005/12404) ve 11 HD 05.12.2005 " Dilekçenin Reddine" karar vermiş. Herhangi bir metne ulaşamadım.
Bir direnme kararı olduğuna emin misiniz?
Saygılar.
Old 08-10-2006, 02:26   #6
Av.Selim Balku

Teşekkür ediyorum emeğiniz için Sayın Yılmaz, emin değilim gazetennin yalancısıyım, zaten cevap dilekçemin ekinde gazete küpürünü sundum varsa böyle bir karar hakim yargıtaydan talep edecektir sanıyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi