Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Banka Ekstreleri Veya Faturalar Posta Tekelinde Midir

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2002, 04:20   #1
KURYE

Varsayılan Banka Ekstreleri Veya Faturalar Posta Tekelinde Midir

Sayın Hukukçu arkadaşlar,
Bildiğiniz gibi ülkemizde Mektup ve diğer gönderilerin çoğunun özel kuryelerle gönderildiğini biliyoruz.Ancak PTT bu tip firmalara dava açmaktadır.(5584 Sayılı 1950 Yılında çıkan Posta Kanununa dayanarak)
Bu kurye ve kargo şirketleri sizce yasalmıdır.Yasal diğilse 10 yıldır bu tip şirketler HANGİ YASAYA DAYANARAK Bu hizmetleri yapmaktadırlar.
Ayrıca Posta Kanununun istisna maddelerinden olan 3.maddenin 2.bendine göre göndericinin kendi iş ve ihtiyacıyla ilgili olarak beraberinde taşıdığı veya bir adamıyla gönderdiği maddeler (mektuplar ve kartlar) tekel dışındadır denilmektedir.Buna göre benim bir şirketim var şirketime ait gönderileri sadece bana hizmet vermek amacıyla başka bir şirket kurulsa ve bu şirket sadece benim şirketime ait gönderileri müşterilerime ulaştırsa bu şirket başkaca bir şirketlerin gönderilerini dağıtmasa ve aramızda yapacağımız mukaveledede bunların belirtilmesi durumunda , sadece benim şirketime ait gönderileri dağıtmak üzere kurulan bu şirket benim adamım durumundamıdır.Bunu kanun maddelerine veya emsal yargı kararlarından örneklendirme yapabilirmsiniz.
ayrıca fatura sizce mektupmudur.ptt nın dışında bir kuruluşla fatura göndermek posta kanununu ihlal edermi.?
Old 27-02-2002, 04:20   #2
Bahri

Sayın Kurye,
Sadece sizin posta iletilerinizi götürmek için
kurulacak bir şirketin ayrı bir tüzel kişiliği
olacaktır ve bu tüzel kişilik sizin 'adamınız'
olarak düşünülemez. Bu tür uygulamalar kanuna
karşı hile olarak tanımlanır.

Mektup içeriği belirlenmemiş bir iletidir.
Zarfa koyup göderdiğiniz fatura da olsa,
şiir de olsa mektup olarak nitelendirilir.Ve
PTT dışında bir kuruluşla gönderilmesi yasaktır.

Çağdışı kalmış bir kanunu uygulamak adalete
uygun görülmeyebilir. Ama yargının görevi
kanunların çağdışı kalıp kalmadığını düşünmeksizin uygulamaktır. Yasamanın gerekli
yasal düzenlemeyi bir an önce yapmasıyla
sıkıntı aşılacaktır.

Saygılarımla.
Old 27-02-2002, 04:21   #3
Kurye

Sayın Bahri Bey
Verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim ancak istediğim cevabı alamadım.Eğer kanun hukuk varsa bütün ülkeye uygulanması gerektişğine inananlardanım.KANUN BANA AYRI SANA AYRI UYGUKANırsa bir gün toplum olarak birbirimize girersek şaşma derim.Zarfın içine ne koyarsan koy mektup sayılır mantığına sende inandın anlaşılan.Ancak peki 800 adet kurye şirketi zarfın içinde ne taşıyorlar acaba çok merak ediyorum.Hemde PTT nın yan taraflarında hemde meclisin içinde bile mektup dağıtan kuryelere ne demek lazım .Onlar için kanunda muafliklar filan varsa sizde eger av sanız banada bilgi verirseniz sevinirim.
Sayın Bahri hukukun herkese eşit uygulanacağı günlere hep özlemle bekleyeceğim.Teşekkür ederim.
Old 27-02-2002, 04:21   #4
Bahri

Sayın Kurye,
Her halde bütün özel posta dağıtım şirketlerine karşı dava açılacaktır.

Yoksa sizin de mesajınızda belirttiğiniz
eşitlik ilkesi zedelenmiş olur.

Saygılarımla.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi