Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanan Kadının Başka Bir Kişi İle İlişkisi Varsa Veya Bu ihtimalin Velayete Etkisi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-06-2009, 09:39   #1
Hanife A

Varsayılan Boşanan Kadının Başka Bir Kişi İle İlişkisi Varsa Veya Bu ihtimalin Velayete Etkisi

Merhabalar
Biz eşimle boşanalı 1 yıl oldu ve 4 yaşında oğlumuz var.
1yıl önce ben boşanma ve velayet için mahkemeye avukatım ile katıldım eski eşim ise avukatsız katıldı.
Dava tarihinden önce Avukatımın hazırladığu protokolü ben ve eski eşim imzaladık. Protokolde oğlumun velayetinin bende kalacağı ve haftada bir gün baba ile görüşecekleri yazmasına karşılık Hakim babaya velayeti verip vermeyeceğini isterse babada alabileceğini söyledi.
O günün şartlarında hayır velayeti veriyorum demişti şimdi ise tekrar velayet davası açacağını benim hayatımda beraber olduğum kimse olmadığı halde bir ilişkimin olduğunu ve oğlumu bana bırakmayacağını söylüyor.
Bugüne kadar oğlum için 1 lira para harcamadı. Mahkeme nafaka bağladığı halde ödemedi.
Bir anne olarak benim istrediğim tek şey oğlumun sağlıklı ve mutlu büyümesi bunun içinde imkanlarım çok iyi olmamasına rağmen elimden geleni yapıyorum.
Her ay hasta olmasa bile muayene için doktoruna götürüyorum.
İhtiyaçlarını A'dan Z'ye karşılıyorum.
Başka yerlerden kısarak oğlumun ihtiyaçlarını yerine getiriyorum.
En önemli olan ise Sevgimiz.
Tüm aile bireyleri oğlumu çok seviyor onun mutluluğu için elimizden geleni yapıyor ve yapmaya çalışıyoruz.
Benim size soracağım bunları mahkemede nasıl ispat ederim ve mahkemede hayatında bir ilişki var diye iftira atarsa durumum nasıl olur oğlumun velayetini kaybedermiyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Saygılarımla
Old 25-06-2009, 15:49   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Hanife A
Bugüne kadar oğlum için 1 lira para harcamadı. Mahkeme nafaka bağladığı halde ödemedi.
Bir anne olarak benim istrediğim tek şey oğlumun sağlıklı ve mutlu büyümesi bunun içinde imkanlarım çok iyi olmamasına rağmen elimden geleni yapıyorum.
Her ay hasta olmasa bile muayene için doktoruna götürüyorum.
İhtiyaçlarını A'dan Z'ye karşılıyorum.
Başka yerlerden kısarak oğlumun ihtiyaçlarını yerine getiriyorum.
En önemli olan ise Sevgimiz.
Tüm aile bireyleri oğlumu çok seviyor onun mutluluğu için elimizden geleni yapıyor ve yapmaya çalışıyoruz.
Benim size soracağım bunları mahkemede nasıl ispat ederim ve mahkemede hayatında bir ilişki var diye iftira atarsa durumum nasıl olur oğlumun velayetini kaybedermiyim?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Saygılarımla

Sayın Katılımcı,

Velayetin el değiştirmesi davalarının araştırdığı tek husus, çocuğun maddi, manevi, beden ve akıl sağlığına ilişkin tüm ihtiyaçlarının en iyi şekilde nasıl ve kimin yanında sağlanacağıdır.

Hayatınızda birinin olduğu iddiası tek başına velayetin sizden alınmasına neden değildir.

Çocuğunuzla ortak kurduğunuz hayatın çocuğun gelişimine zarar verip vermediği, zarar verme olasılığının bulunup bulunmadığı, mahkemece araştırılacaktır.

Hakim, tanık delilerinden ve uzman pedagog raporlarında da yararlanacaktır.

Sayın Katılımcı;

Böyle bir dava ile karşı karşıya kaldığınızda, mutlaka doğrudan avukat yardımı alınız. Bundan kaçınmayınız.

Hukuki her olay profesyonellik gerektirir.

Saygılarımızla.
Old 25-06-2009, 16:46   #3
Hanife A

Rahatsiz Velayet değişikliği

Sayın Avukat Ufuk Bey
Verdiğiniz cevap için öncelikle çok teşekkür ederim.
Ben çalışıyorum ve sigortam asgari ücret üzerinden ödeniyor gerçek maaşımdan değil.
4 yaşındaki çocuk anne şefkat ve bakımına muhtaç olarak adlandırılırmı?
Oğlum için bugüne kadar yapmış olduğum gıda ve bez hariç tüm harcamaların fatura veya fişlerini sakladım bunları mahkemede delil olarak kullanabilirmiyim?
Babasının nafaka ödemediğinide sunarsak bugüne kadar İcra takibi yaptırmadığım için sorun olurmu?
Dava süreci belli olduğunda mutlaka Avukat desteği alacağım sizlere sormamın tek sebebi nasıl bir hazırlık yapmalıyım ve beni nelerin beklediğini bilmek istiyorum.

Saygılarımla
Old 25-06-2009, 16:58   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

4 yaşında bir çocuk elbette anne sefkat ve desteğine muhtaçtır.

Şunu söyleyebiliriz, babanın çocuğun ihtiyaçları ile hiç bir şekilde ilgilenmediği dava içinde ileri sürülebilir. Yararınızadır.

İcra takibi hususunda ise, bugüne kadar birikmiş nafakalar için icra takibine geçmeniz, babanın görevini yerine getirmediğine delil olabilir.

Yapılan icra takibine rağmen, nafaka ödememenin ayrıca suç olduğunu da hatırlatalım.

Saygılar.
Old 29-06-2009, 11:41   #5
Hanife A

İyi Velayet değişikliği

Merhabalar

Öncelikle daha önce sorduğum soruların yanıtları için çok teşekkür ederim.

Size şimdi sormak istediğim konu:
Daha önceki boşanma davamda Aile Hukuku Avukatı yerine Şirket avukatını tutmamdan kaynaklı hak kayıbı yaşadığımı düşünüyorum.
1 Aya kadar eski eşim velayet için yeniden dava açacak.
Bu sefer Aile Hukuk ve Velayet davalarında uzman bir Avukata ihtiyacım var bu konudaki yardımlarınızı rica ediyorum.
Daha önceki Avukatımız Şirket avukatımız olduğu için çok cüzzi rakamlarla çalışmıştık.
Velayet davası Avukatlık ücretlerini ve hangi Avukattan destek alabileceğimi öğrenmek istiyorum.

Teşekkür eder , iyi çalışmalar dilerim.
Old 29-06-2009, 11:46   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

THS ve KAHDEM'de bir avukat adı önerilmemektedir.

Bulunduğunuz ildeki avukatların listesine ,bulunduğunuz ilin baro web sayfalarından ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz.

Yine avukatlık asgari ücret tarifeleri her baro tarafından belirlendiğinden bu listeye de ilgili baro web sayfasından ulaşabilirsiniz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi