Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Nikaksiz Birlikteligimden Hamile Kaldim Bu Konu Hakkinda Yasal Hakalrim Nelerdİr

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-06-2009, 16:44   #1
Konuk

Mutsuz Nikaksiz Birlikteligimden Hamile Kaldim Bu Konu Hakkinda Yasal Hakalrim Nelerdİr

Iyi Gunler Nikahim Yok Fakat Hamile Kaldim Bunla Ilgili Ne Yapabilirim Yasim 22 Resitim Ayrica Kendisinin Birde Evli Oldunu Ogrendim Bu Durumda Nerelere Basvurabilirim Yasal Olarak Ne Talep Edebilirim Durum Benim Lehime Mi Yoksa Aleyhime Mi Isler Bunalari En Yakin Zamanda Ogrenmek Istiyorum Cok Caresizim Cevabinizi Bekliyor Olacagim Saygilar
Old 22-06-2009, 21:51   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Eğer gebeliğinize son vermeyip çocuğu doğurmak istiyorsanız ve çocuğun babası tanımak istemiyorsa çocuk doğmadan önce veya doğumdan itibaren bir yıl içinde babaya karşı babalık davası açabilirsiniz. Ayrıca babalık davasıyla birlikte veya bundan ayrı olarak babadan doğum giderlerinin, doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderlerinin, gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderlerin karşılanmasını isteyebilirsiniz. Fakat üçüncü kişilerce veya sosyal güvenlik kuruluşlarınca yapılacak ödemeler tazminattan hakkaniyet ölçüsünde indirilir.

Babalık davası için doğumdan itibaren öngörülen süre sizin dava hakkınıza ilişkindir, çocuğun dava hakkı ise ergin olmasından itibaren bir yılın bitimine dek sürer.

Bunun dışında çocuğunuz doğduktan sonra ve babanın babalığına hükmedildikten sonra çocuğun bakım ve korunma giderlerine katılması için babaya çocuk adına nafaka davası açabilirsiniz.

Haklarınızı kullanırken hak kaybına uğramamak için bir avukattan destek almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 23-06-2009, 15:35   #3
Av. Fatma Hoşgör

Merhaba,

Çocuğunuzun babası eğer sizi hamile olduğunuz için terk eder ve çocuğun bakımını üstlenmez ise onun hakkında savcılığa suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

TCK. M.233/2
Hamile olduğunu bildiği eşini veya sürekli birlikte yaşadığı ve kendisinden gebe kalmış bulunduğunu bildiği evli olmayan bir kadını çaresiz durumda terk eden kimseye, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.

şeklindedir.

Tüm bu işlemler için bir avukattan yardım almanızı maddi durumunuzun elverişli olmaması halinde baroya başvurmanızı da öneririz.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi