Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Imza "herşey" Demek Mi??

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-06-2009, 20:48   #1
hacettepeliii

Varsayılan Imza "herşey" Demek Mi??

mrb lar.. ben eşime şiddetli geçimsizlik, fiziksel, psikolojik, şiddet gibi sebeplerden dolayı şubat ayında boşanma davası actım. 4 duruşma oldu ancak hala sonuçlanmadı. hakim bu süre zarfında hiç nafakadan bahsetmedi. ben söylemeye çalışltığımda da yazılı beyan la deyip beni susturdu.1.5 yaşında bi oğlum var ve ben calışmıyorum nafakaya okadar çok ihtiyacım var ki.

asıl sorum; davayı açmadan önce kayınbabam bana bir kağıt getirmişti bir dilekçe yani..boşanmamıza dair işte anlaşamadığımız için boşandığımız filan yazıyordu. ben de imzaladım. ancak orda "nafaka ve tazminat istemiyorum sadece cocuğumun velayetini istiyorum" diye bir ifade de varmış ve ben doğal olarak ona da imza atmışım o anki sinirimle... son duruşmada karşı tarafın avukatı, bu dilekçeyi göstererek, nafaka vermeyi davacı da istemediğini belirtmiştir, biz de vermek istemiyoruz,ayrıca cocuğun velayetini de istiyoruz dedi.

benim nafakaya gercekten çok ihtiyacım var, ayrıca fiziksel şiddet de var yani ben orda o imzayı attım diye dava süresince nafaka ve tazminat isteme hakkım yok mu? hakim o ilk dilekçeyi mi göz önünde bulundurur?

bir çok avukat, bu konuyu danıştığımda o kağıda imza attığım için kendime nafaka ve tazminat almamın mümkün olmadığını söyledi. belki o an bakabileceğimi düşündüm ancak bakamadım, maddi durumum iyice kötüye gitti, yani hakimin bunları düşünerek bir daha sorması gerekmez mi?

bir de ben boşanma nedenimi, eşimin yaptıklarını ve nafaka istediğimi dilekçeye yazıp dava dosyama eklettirmek istiyorum. bunun için elinizde bir dilekçe örneği var mı? ve bunu dava dosyama eklettirmem için ne gibi bir proseddür gerekiyor yani nerelere onaylattırmam lazım?

yardımlarınız için çok teşekkürler.....
Old 20-06-2009, 23:39   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Boşanma davası,dava dilekçesinde bildirilen olay ve taleplerle sınırlıdır.Fakat boşanma davasında -açıkça feragat olmadıgı surece - nafaka ve tazminat taleplerinizi dava sonuçlanıncaya kadar talep edebilirsiniz.

Dava açılmakla yargılamayı yürüten hakim gerekli önlemleri kendiliğinden almak zorundadır.Çocuğun kimin yanında kalacağı,ailenin geçimini nasıl sağlayacağı ve eşlerin katkıları konusunda hakim karar vermelidir.

Yapılacak iş maddi taleplerinizi açıklayan bir dilekçeyi hakimden imza alarak dosyaya sunmanızdır.

Dava dışı hazırlanan yazı hakim karşısında kabul edilmedikçe geçerli sayılmayacaktır.

KAHDEM'de bir dilekçe örneği verilmemektedir.

Hayatınız için önemli bir dönemi kendi kişisel girişimleriniz ile sürdürmeniz ise bazı sonuçları riskli hale getirebilir.

Bir avukattan hukuki destek almanızı denemenizi öneriyoruz.Mali durumunuz elverişli değilse baro adli yardım servisine tarafınıza avukat atanması için başvurabilirsiniz.

.
Old 20-06-2009, 23:39   #3
Av.H.Sancar KARACA

Sayın hacettepeliii,
"davayı açmadan önce kayınbabam bana bir kağıt getirmişti bir dilekçe yani" diyorsunuz. Bu belgenin niteliği nedir. Önceden bir taahhütname ise geçerliliği ve bağlayıcılığı çokça tartışılır. Serbest irade ile tanzim edilmiş bir belgeye benzemiyor. Dava dilekçenizde nafaka istemeyeceğinizi açıkça belirtip belirtmediğiniz de belli değil. Şu kadarını söyleyebilirim; nafaka istemenin belli bir formatı yoktur. Duruşmada sözlü dahi istersiniz ama, yargıç "yaz da getir" demişse, mahkemeye hitaben dosya numarasını da belirterek dileğinizi yazılı olarak iletebilirsiniz. Ancak, somut olayda dilekçe herşeye yetmeyecek gibi. Bir meslektaşımızdan profesyonel yardım alınız, ya da maddi gücünüz elvermiyorsa bulunduğunuz ilin barosundan avukat yardımı talebinde bulununuz.
Kolay gelsin.
Old 21-06-2009, 00:17   #4
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

Meslektaşlarımın yanıtlarına katılıyorum. Daha sade bir dille ekleme yapmak istiyorum. Nafaka talebinden feragat geçerli değildir. Yani ilk duruşmaya girip "nafaka istemiyorum" deseniz bile ikinci duruşmada nafaka talep edebilirsiniz.

Alıntı:
bir çok avukat, bu konuyu danıştığımda o kağıda imza attığım için kendime nafaka ve tazminat almamın mümkün olmadığını söyledi

Tarafların hazırladığı bir "protokol" olsa bile hakimin onayı olmadan geçerli olmaz. Siz de böyle bir durum da yoktur. O nedenle imzaladığınız yazının hukuki değeri bulunmamaktadır.

Ama en önemlisi, davanızı bir avukat yardımıyla takip etmenizdir.
Old 22-06-2009, 12:20   #5
hacettepeliii

Varsayılan fakirlik belgesi

yanıtlarınız için çok teşekkürelr.. fakirlik belgesi için hangi belgeler gerekli bu konuda da bana bilgi verebilirmisiniz bir de adli yardıma başvurduğumda avukatın çıkması çok mu uzun sürer? mahkememe 1 ay var..
Old 22-06-2009, 12:31   #6
hacettepeliii

bir de ben çalışmadığım için hiç bir sosyal güvencem yok ve bir de oğlum var.. babam devlet memuru babamın sosyal güvencesinden ,yani sağlık alanında, yararlanabiliyormuyum? mahkemem devam ederken bunun için başvurabilir miyim yoksa hukuki olarak ayrılmam mı gerekiyor?
Old 22-06-2009, 14:26   #7
uye8490

Sayın konuk,

Baronun adli yardım servisinden hukuki yardım alabilmeniz için gerekli olan belgeler baro tarafından size bildirilecektir.

Bunların başlıcaları : tapu müdürlüğünden ,trafik şube müdürlüğünden ve bankalardan alınacak belgelerle ,kirada iseniz kira kontratı gibi belgelerdir.

Baroya başvurunuzu bir an önce yapıp süreci başlatmak sizin lehinizedir.

Avukatın hangi sürede atanacağı, ilgili baronun iş yüküyle yakından alakalı olduğu için bu konuda tahmini bir süre vermek mümkün değildir.

Ancak barolar adli yardım başvurularını mümkün olan en kısa sürede karara bağlamaktadır.

Duruşma gününe kadar size bir avukat atanmamışsa mahkemeye, barodan adli yadım talebinde bulunduğunuzu ve duruşmayı bir avukat aracılığıyla takip edeceğinizi belirtir ve bunun için tarafınıza süre verilmesini talep edebilirsiniz.

Babanıza Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sağlanan güvenceden yararlanmanız ise mümkün değildir.
Old 22-06-2009, 14:31   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Merhaba

İstanbul Barosu :

1-Muhtardan alınacak ikametgah
2-Muhtardan alınacak fakirlik belgesi
3-Nüfus kayıt örneği

istemektedir.

Bu belgeleri hazırlayıp baro adli yardım servisini arayarak randevu almanız uygun olacaktır.

Bu görüşmede dava ile ilgili evrakları da yanınızda götürmeniz gereklidir.

Baro gerek duyduğu takdirde diğer mali araştırmaları yapabilir.

Atamaar yaklaşık 1 hafta 10 gun zaman alabilmektedir.Acil durum olduğunda destek olunabilir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi