Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatın tahsil ettiği parayı müvekkilin kardeşine teslim etmesi!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-04-2013, 10:47   #1
tangela

Önemli avukatın tahsil ettiği parayı müvekkilin kardeşine teslim etmesi!

Müvekkilim 2009 yılında tarafıma vekalet verdi . Yanlız bu vekaleti ve senetleri müvekkilin öz kardeşi getirip bana teslim ediyor.(bu doğrultuda ilgili evrak var)Ben bu güne kadar müvekkil ile sadece birkaç kez telefonla konuştum. Onun dışında ne o beni nede ben onu hiç görmedim. Müvekkilin diğer öz kardeşlerinin de vekilliğini yapılyorum ve müvekkilin işleri ile diğer öz kardeşleri ilgilenmektedir.
Bu sebepten de tahsil ettiğim paraları da diğer öz kardeşlerine teslim ediyorum.

Gelinen son aşamada kardeşleri ile kavga eden müvekkil beni şikayet ediyor.

Tahsil edilen paraları kendisine teslim etmediğini ve bilgisi dışında dosya kapatıldığını iddia ediyor.

KApandığı iddia edilen dosyanın tahsil harcı müvekkil tarafından yatırılmış .Yani makbuz onun adına kesilmiş .Onun dışında dosya kayıp

Diğer tahsil edilen dosyada da en son 1.5 sene önce para çekip 2 öz kardeşine çift imza ile teslim etmişim. Son 1.5 senedir de dosyadan kendisi para çekmektedir.

Baro ve savcılık aşamasında parayı kardeşine teslim etmem sıkıntı çıkarır mı ?
Bu doğrultuda karar arıyorum

Yardımcı olursanız ve tecrübe ve bilginizi paylaşırsanız sevinirim
Old 18-04-2013, 14:08   #2
avgubse

Üzerinden 1,5 yıla yakın zaman geçmesi ve bu süreçte aynı dosyadan para çekmesi bence yapılan tahsilattan haberi olduğuna işaret eder ve bugüne kadar herhangi bir şikayetinin olmaması da zımni de olsa kardeşlerine ödeme yapılmasının kabulü sayılabilir.Bu tür olaylar çok can sıkıyor gerçekten,meslekten soğutuyor insanı..
Old 18-04-2013, 14:12   #3
tangela

Dosyadan fotokobi almış zaten 1.5 sene önce .bilmiyorum deme şansı yok ama sorumluluklar tabi...

herseyden korkar olduk. Tahsil harcını kendisinin yatırdığı dosyadan da sıkıntı çıkmaz herhalde
Old 18-04-2013, 14:15   #4
avgubse

Durum çokta vahim değil,sonuçta müvekkiliniz adına para verdiğiniz kişiler herhangi bir 3. şahıs değil onun öz kardeşleri kaldı ki senetleri de onlar teslim etmiş size bu göz önünde bulundurulacaktır merak etmeyin,benim bir dosyamda adalet bakanlığından savcılığa soruşturma için gönderilmedi yani söylendiği gibi soruşturma için her zaman izin verilmiyor.
Old 18-04-2013, 14:16   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan tangela
Müvekkilim 2009 yılında tarafıma vekalet verdi . Yanlız bu vekaleti ve senetleri müvekkilin öz kardeşi getirip bana teslim ediyor.(bu doğrultuda ilgili evrak var)Ben bu güne kadar müvekkil ile sadece birkaç kez telefonla konuştum. Onun dışında ne o beni nede ben onu hiç görmedim. Müvekkilin diğer öz kardeşlerinin de vekilliğini yapılyorum ve müvekkilin işleri ile diğer öz kardeşleri ilgilenmektedir.
Bu sebepten de tahsil ettiğim paraları da diğer öz kardeşlerine teslim ediyorum.

Gelinen son aşamada kardeşleri ile kavga eden müvekkil beni şikayet ediyor.

Tahsil edilen paraları kendisine teslim etmediğini ve bilgisi dışında dosya kapatıldığını iddia ediyor.

KApandığı iddia edilen dosyanın tahsil harcı müvekkil tarafından yatırılmış .Yani makbuz onun adına kesilmiş .Onun dışında dosya kayıp

Diğer tahsil edilen dosyada da en son 1.5 sene önce para çekip 2 öz kardeşine çift imza ile teslim etmişim. Son 1.5 senedir de dosyadan kendisi para çekmektedir.

Baro ve savcılık aşamasında parayı kardeşine teslim etmem sıkıntı çıkarır mı ?
Bu doğrultuda karar arıyorum

Yardımcı olursanız ve tecrübe ve bilginizi paylaşırsanız sevinirim

Avukat, müvekkilinin yazılı talimatı olmadan, onun adına tahsil ettiği paraları başkasına veremez.
THS Şerhi'nde bulunan Avukatlık Meslek Kuralları'nın 43. maddesi ve maddeye şerh olarak Av.Armağan Konyalı tarafından eklenen TBB Disiplin Kurulu kararını okumanız yararlı olabilir.
http://www.turkhukuksitesi.com/mevzuat.php?mid=330
Old 18-04-2013, 16:33   #6
tangela

Cengiz Bey öncelikle tesekkur ederim.

Tahsilat tarihi ile müvekkilin öz kardeşine (2 kardeşine çift imza ile) paraları teslim ettiğim tarihler aynıdır. Yani parayı uhdemde 1 gün bile durdurmadım. Sizce bunun bi faydası olmaz mı ?

Birde vekaletnameyi bile kardeşi bana teslim etti.Buna dair tutanak var. Birde aradan geçen yaklaşık 1.5 yıl. Bu arada müvekkile bende bir alacağının kalmadığını, eğer bir talebi varsa bunu tarafıma yazılı olarak beyan etmesine dair cevap vermediği bir ihtarım mevcut .

Açıkcası barodan ziyade ceza soruşturmasından endişeliyim
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi