Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ödenmeyen kasko bedeli

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2011, 12:09   #1
yahya kemal yılmaz

Varsayılan ödenmeyen kasko bedeli

sayın meslektaşlarım herkese iyi çalışmalar. benim bir sorum olacak. şimdi ahmedin 2005 model x şirketinden kaskoladığı bir aracı var aracı arkadaşı serkana işi olduğu için vermiştir. sonra serkan direksiyon hakimiyetini kaybederek tek taraflı maddi hasarlı trafik kazası yapmıştır. sonra kasko şirketinden yetkililer gelerek araştırma yapmışlardır. aracın sahibine sen bu aracı serkana kiraladığını yaz paran daha hızlı yatar şeklinde söylemiştir. müvekkli tam kandırırlarken müvekkilim hemen birisini arayarak olayı anlatırken sakın imzalamaması gerektiği söylenmişitir. sonra yazdığı kağdı imzalamamıştır. yetkililerde imzalamadığı kağıdıda olarak oradan ayrılmışlardır. daha sonra ahmet kasko şirketini aracın durumunu sormak için aradığında araç kiraya verildiği için ödeme yapılamamaktadır cevabı alınmıştır. şimdi müvekkilim burada aracı kiralamamıştır. bununla ilgili hiçbir tanıkları yada yazı belgeleride yoktur. burada ne yapmamız gerekir. verilen karara karşı ihtarname çekmek istiyorum.nelere dayandırabilirim. bununla ilgili yargıtay kararı yada örnek dilekçe elinizde mevcutmu? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
Old 01-03-2011, 21:02   #2
Malik Eskişehirli

İspat yükü sigortacının üzerinde. İspatlansa dahi ( yaklaşık tazminatın yarısı gider )alması gereken ile aldığı prime göre ( proporsiyon ) tazminatı tediye ile yükümlüdür.
Old 02-03-2011, 14:36   #3
yahya kemal yılmaz

Alıntı:
Yazan Malik Eskişehirli
İspat yükü sigortacının üzerinde. İspatlansa dahi ( yaklaşık tazminatın yarısı gider )alması gereken ile aldığı prime göre ( proporsiyon ) tazminatı tediye ile yükümlüdür.
TEŞEKKÜR EDİYORUM ÜSTADIM. NE YAPMAM LAĞZIM BANA AÇIKLACIYICI BİR YOL GÖSTERİRSENİZ ÇOK YARDIMLARINIZ OLUR TEŞEKKÜR EDİYORUM
Old 02-03-2011, 20:45   #4
Malik Eskişehirli

Sn.Yılmaz.
Öncelikle, muhtemelen gelenler sigorta şirketinin personeli değil, taşeron araştırmacılardır. Bu da sigortanın genel prensipleri içinde yeri olan bir durum değildir. Ben Raporlarımda " Araştırmacı Raporları ve İçeriği Beyanlar Adli Makamlar Önünde Alınmamış Olması Nedeninden " değerlendirmeye alınamadığını belirtirim ve bu gerekçe münhasıran bu belgeler için sonuca etkili olur.
Bununla beraber, birtakım tereddütler sigortalının sigorta güvencesinden yoksun kalma sonucunu da doğurmaz. O nedenle, hasar tazminat tesdiyesinin reddine ilişkin, kara taşıt araçları kasko sigorta genel şartlar teminat haricinde kalan haller birini ortaya koyamayan sigortacı, tazminatı tediye ile yükümlüdür. Yine genel şart gereği sigortacı, belgelerin kendisine tevdiinden itibaren 15 gün içinde tazminatın akibetini yazılı olarak sigortalısına bildirmeli idi. Bu ihlalin nedeni temerrüdün başlatılmamasına yönelik olmakla birlikte, konunun uzmanı bir BK Raporunda atıfla temerrüdün Ekspertiz tarihinden başlaması gerekeceğini belirtmesi halinde yargılamada ( Temyizde ) dikkate alınabilecektir.
Temerrüd başlangıcı sigorta hukukunda farklılık göstermektedir. Ancak,yol kazası olabilir derseniz, ticari faiz talepli ihtar çekebilirsiniz. Bir ihtimal, temerrüd düşme bakımından cevap da verilmeyecektir.
İyi Çalışmalar.
Old 03-03-2011, 15:46   #5
yahya kemal yılmaz

''Bununla beraber, birtakım tereddütler sigortalının sigorta güvencesinden yoksun kalma sonucunu da doğurmaz. O nedenle, hasar tazminat tesdiyesinin reddine ilişkin, kara taşıt araçları kasko sigorta genel şartlar teminat haricinde kalan haller birini ortaya koyamayan sigortacı, tazminatı tediye ile yükümlüdür.'' kısmını anlayamadım üstadım birazdaha açıklarsanız dava açıldığında bana yardımcı olur. sigorta acentesine ve sigorta şirketine ödemeleri için bir ihtarname yolladım. bunun sonucunda büyük ihtamal dava açacağım olay anlattığım gibi. bundan bir sonuç çıkartabilirmiyiz üstadım bir de davayı kaza yapılan yerde değilde. sigorta acentesinin ve araç sahibinin ikametgahında açabilirmiyiz. yetki yönünden ne gibi sonuçlar olur çok teşekkür ediyorum yardımlarınınz için
Old 03-03-2011, 21:11   #6
Malik Eskişehirli

Merhaba.
Genel Şartlar'a tsrb.org ( Mevzuat / Genel Şartlar / Kara Taşıtları Kasko...) dan ulaşabilirsiniz. Görüleceği üzere, sayılan " Teminat Dışında Kalan Haller " den birini ispatlayamayan sigortacı hasarı tazminle yükümlü olur. Diğer iddia (lar) duraksama sayılır ki, bu da sigorta güvencesinden yoksun kalma sonucunu doğurmaz. Diğer taraftan, aslı varken acenteye ihtar ( hatta aslına da )lüzumsuz olmuş. Bulunduğunuz yere bağlı olarak BK Raporunda beklenilen sonuca ulaşılamaz ( durum kötüye gider )ise, konunun uzmanından alacağınız bir Mütalaa davayı ( Yargıtay dahil ) çevirebilir.
İyi Çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi