Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Miras Kaçırma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2010, 22:29   #1
Konuk

Varsayılan Miras Kaçırma

Merhaba;

Ben altı çocuklu (üç erkek ve üç kız kardeş),Adanalı bir ailenin ikinci evladıyım.Üniversite eğitimim için geldiğim İstanbul'da evlendim.Annem guatr hastasıydı ve durumu çok ağırdı.Eşimin desteğiyle annemi İstanbul'a getirdik ve geçirdiği bir dizi ameliyat sonrası kanser olduğunu öğrendik.Gereken tedavileri yaptırırken de babamdan maddi manevi hiçbir destek görmedık.Çünkü babam duruma,kanser olan bir insan nasılsa ölecektir dolayısıyla para harcamaya gerek yoktur zihniyetiyle bakıyordu.

Annemin tedavisi yıllarca sürdü ve bu süreçte dul olan ablam,bekar kız kardeşim ve dul erkek kardeşim İstanbul'a geldiler.Onlara kalmaları için ev kiraladım.Maalesef annemi 1990 yılında kaybettik.Akabinde babam çocuklarının meshuliyetini anında üstünden silkeledi.Kalan üç kardeşim benim desteğimle hayatlarına devam ettiler ki ben de 1994'te eşimi kaybettim (dul kaldım) ve kızım eşimi kaybettiğimde 9 yaşındaydı.Babam annemin ölümünde başsağlığı dahi dilemediği gibi biricik torununa da sırtını döndü.

Babam bir gün İstanbul'a geldiğinde ona şunları dedim 'Bak Baba,hiçbir evladına doğu düzgün babalık yapmadın.Kendimi saymasam bile bir dul,bir bekar kızların var.Ben çalışarak bir evlat yetiştirmeye çalışıyorum.Hiç olmazsa onlara burada bir ev al en azından kirada oturmasınlar.Hem sen de gel,annem öldü,çocuklarının başında olursun,onlar sana sen onlara sahip çıkarsın.'Bunlar üzerine bana ev bulmamı,Adana'ya gidip döneceğini ve evi satın alacağını söyledi.Ama hiç geri dönmedi,aramadı,sormadı.Hatta karın tokluğuna razı bir kadınla evlendiğini duyduk.Hiçbir evladını aramadığı gibi arayanları da istemiyordu.

Şubat 2010'da babamızı kaybettiğimizi öğrendik.Adana'ya evlatlık vazifesi için gittiğimizde babamızın iki ev ve iki arsa satarak,evlendiği kadının oğlunu 2 defa evlendirdiğini ve evlendiği kadının torununu evlat olarak nüfusuna geçirdiğini,şu an oturdukları evi de kadının üstüne yaptığını öğrendik.Annem öldüğünde babam 67 yaşındaydı ve 87 yaşında da öldü.

Burada yaşamaya çalışan üç kardeşim perişan haldeler.Erkek kardeşim 15 senedir eve kapandı,yokluk içinde kaldı.Doktora gitmeyi reddediyor ama etrafına saldırabilen bir ruh hastası (şizofren görüntüsü veriyor).Bekar olan kızkardeşim şeker,guatr ve akdeniz anemisi (talasemili) hastası.Muhtarlık ve kaymakamlık bu durumlarına vakıflar ve bazen cüz'i yardımlar alıyorlar.

Sizlere soracaklarım;

1) Babamın sattıkları mülklerden,evlendiği kadının üstüne yaptığı evden (kaçırılan mirası) nasıl kazanırız?

2) Evlendiği kadının torununu evlat edinmesini nasıl red edebiliriz?

Yardım ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum...
Old 01-03-2010, 11:04   #2
Themis99

Sayın konuk,
İşlemlerin mirasçılardan mal kaçırmak gayesi ile ve muvazaalı yapıldığını ileri sürerek tapu iptali ve tescil , Medeni Kanun madde 557-565 ve devamı maddelerine dayanak tenkis davaları açma hakkınız bulunmaktadır.

Medeni kanun madde 317(rızanın olmadığı) ve 318(evlat edinme diğer noksanlar sebebiyle sakatsa) hükümlerine dayanarak evlatlık ilişkisinin kaldırılmasını talep edebilirsiniz. Bu sebebin öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıllık hak düşürücü süreye tabidir.
Sayın konuk ,
Olasılıklar oldukça fazladır.
Bu nedenle bir avukatın bire bir hukuki yardımından faydalanmanız hak kaybına uğramamanız için önemlidir.
Mali durumunuz uygun değilse bulunduğunuz ilin baro adli yardım bürosuna müracaatla bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep edebilirsiniz. Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi