Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

uzun süreli ayrılık ve boşanma davası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-03-2009, 16:36   #1
av. Duygu

Varsayılan uzun süreli ayrılık ve boşanma davası

Sayın meslektaşlarım, bir konuyu sizlere danışmak istiyorum.
Müvekkilim 2003 yılında evlenmiş ancak eşi 15 gün sonra evden ayrılmış, hala kendisinden bir haber alınmıyor. 2004 yılında şiddetli geçimsizlik nedeniyle bir boşanma davası açılmış, ancak yine evi terk eden eşe ulaşılamamış, tebligatlar ilanen yapılmış. Mahkeme, 2006 yılında davanın terk nedeniyle açılması gerekirken, şiddetli geçimsizlik nedeniyle açıldığı gerekçesiyle davayı reddetmiş. Bu karar, taraflara tebliğ edilmediği için kesinleşmemiştir.
Şimdi müvekkilime yeniden boşanma davası açacağım. Fiili ayrılık maddesini kullanamıyorum, çünkü daha önce açılan boşanma davasında verilen red kararı kesinleşmemiş.

Geriye terk nedeniyle boşanma davası açmak kalıyor. Ancak bu davada yapılacak ihtarda karşı tarafa eve dönme hakkı tanınıyor, ortak yaşamın yeniden tesisi ihtimaliyle. Fakat müvekkilim bu kişiyle hiçbir şekilde bir araya gelmek istemiyor. Ayrılık da 6 yıldır devam ediyor. Yani olay bakımından terk nedeniyle boşanma davasının usuli zorunluluklarından amaçlanan durumu kabul etmek mümkün değil.
Bir yandan da benim bu gerekçeyle dava açmak içime sinmiyor. 6 yıldır bir araya gelmemiş kişileri, birlikte yaşamaya davet etmek, birlikte yaşam mümkün olamayacağı için ve zaten müvekkil de bunu istemediği için samimi de gelmiyor.
Ne yapmamı önerirsiniz?
Old 09-03-2009, 17:59   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av. Duygu
Sayın meslektaşlarım, bir konuyu sizlere danışmak istiyorum.
Müvekkilim 2003 yılında evlenmiş ancak eşi 15 gün sonra evden ayrılmış, hala kendisinden bir haber alınmıyor. 2004 yılında şiddetli geçimsizlik nedeniyle bir boşanma davası açılmış, ancak yine evi terk eden eşe ulaşılamamış, tebligatlar ilanen yapılmış. Mahkeme, 2006 yılında davanın terk nedeniyle açılması gerekirken, şiddetli geçimsizlik nedeniyle açıldığı gerekçesiyle davayı reddetmiş. Bu karar, taraflara tebliğ edilmediği için kesinleşmemiştir.
Şimdi müvekkilime yeniden boşanma davası açacağım. Fiili ayrılık maddesini kullanamıyorum, çünkü daha önce açılan boşanma davasında verilen red kararı kesinleşmemiş.

Geriye terk nedeniyle boşanma davası açmak kalıyor. Ancak bu davada yapılacak ihtarda karşı tarafa eve dönme hakkı tanınıyor, ortak yaşamın yeniden tesisi ihtimaliyle. Fakat müvekkilim bu kişiyle hiçbir şekilde bir araya gelmek istemiyor. Ayrılık da 6 yıldır devam ediyor. Yani olay bakımından terk nedeniyle boşanma davasının usuli zorunluluklarından amaçlanan durumu kabul etmek mümkün değil.
Bir yandan da benim bu gerekçeyle dava açmak içime sinmiyor. 6 yıldır bir araya gelmemiş kişileri, birlikte yaşamaya davet etmek, birlikte yaşam mümkün olamayacağı için ve zaten müvekkil de bunu istemediği için samimi de gelmiyor.
Ne yapmamı önerirsiniz?

Ben olsam önceki kararı temyiz ederdim. Ancak gerekçe buysa;

Alıntı:
2006 yılında davanın terk nedeniyle açılması gerekirken, şiddetli geçimsizlik nedeniyle açıldığı gerekçesiyle davayı reddetmiş.

Terk nedeniyle ihtar gönderirseniz, önceki olayları affetmiş sayılacaksınız. Bu defa elinizdeki tek kozu da kaybetmiş olacaksınız. Önceki dava yargıtay tarafından bozulmasa bile, 166/4 e göre işleyecek süreci başlatmış olursunuz.
Old 10-03-2009, 14:39   #3
AV.ELVAN KARATAŞ

Hakimin davayı red gerekçesi olarak davanın yanlış açıldığından bahsetmesi bence hatalı. Temyiz etmenizi öneririm. Şayet reddedilen davada, tanık dinlenmiş ve tanık 15 günlük süreçle ilgili ciddi geçimsizlik bulgusu ortaya koymuşsa, yargıtayın red kararını bozacağını düşünüyorum.
Old 10-03-2009, 15:31   #4
av.cemile

Yeni açacağınız davayı evlilik birliğinin temelden sarsılması nedenli açmanıza mani olan birşey yok diye düşünüyorum. Bunca zaman dönmemiş bir eş, ortada evlilik birliği kalmamıştır ki.Terk nedenli dava açmak konusunda meslektaşlarımın bahsettiği sakıncalar nedeni ile mantıklı görünmüyor. Hakimin red gerekçesinin hatalı olduğuna ben de katılıyorum. Aslında yeni bir dava açıp yeniden ilanen tebligat gibi çetrefilli işlerle uğraşacağınıza kararı tebliğ alıp temyiz etmek ve gelen sonuca göre davayı sonuçlandırmak da bir yöntem tabii.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi