Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Haksiz Mal Edinmeler

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-02-2002, 00:14   #1
Dedektif

Varsayılan Haksiz Mal Edinmeler

Ilgilerinize simdiden tesekkürler,
1/3 oraninda hissesi baba(su anda 82 yasinda) ait olan 40 dönüm araziyi(parselasyondan sonra 5200m2.arsayi),1994 senesinde kooperatife kat karsiligi vermisti.Kooperatif buraya 32 daireli 4 blok insa edecekti.Kooperatif yöneticileri çesitli yollarla ve babami kandirarak buranin önce 1/4'nü kendi üstlerine satis yaptirdilar ve kooperatifin ismini degistirdiler.Sonra bu yeri bir müttahite satis yaptilar ve müttahit oraya 32 daireli lüks bir bina yapti.Bir müddet sonra,ayni kooperatif yöneticileri 1/4 arsanin satisini,karsilik ödemeden üstlerine yaptirdilar.Bu satis yapilan yeri yine ayni müttahit alip 32 daireyi su an yapmaya devam etmektedir.
Bu olaylar gelistiginde ben askerdeydim.Ögrendikten sonra bir avukat tutup kooperatifle olan sözlesmeyi fesh ettirdim.
sonucta,arsanin yarisi,karsiligi alinmadan elimizden çikti.
Arsamizin kalan kismini(2200m2)müttahite kat karsiligi vermek için,belediyeden imar durumu istedim.Bana zorlamam sonucu,idare mahkemesi karariyla parselasyon plani iptali olduguna dair yazili bir kagit verdiler.
Bizim arsamizin bulundugu adanin suurlanma ihtimli olmadigini söyledim.Çünkü sagimizda,solumzda binalarin oldunu ve bir kaç insaatin yapimina devam edildigini söyledim,bana parselasyon iptali oldugunu onun için arazinin ilk durumuna dondürülüp suurlandirildigini söylediler.
Benim bu durumu çözebilmem için ne gibi bir yol izlemem gerekir veya bir yere sikayette bulunmam gerekirmi.Yardiminiz için simdiden tesekkürler.
--------------------------------------------------------------------------------
Bond

05-12-2000 00:26:42
Old 18-02-2002, 00:14   #2
goldfinger

Varsayılan YNT:Haksiz mal edinmeler

Sayın Dedektif Bond,
Yazınızın başında 'ilginize teşekkürler' sözünün boşuna yazılmamış
olduğunu sorunuzu okurken daha iyi anladım. Sorunuzun çözümü için
epeyce ilgi gerekmekte. O kadar ki, yapıldığını söylediğiniz
sözleşmeler, parselasyonlar, bunların dayanağı olan kararlar ve
eski davaların hepsini incelemek gerekiyor. Aksi halde çözüm önermek olanaksız.

Saygılarımla.

05-12-2000 20:20:38

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi