Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Haberleri Türk Hukuk Sitesi duyuru, ilan ve haberleri.

Yabancı Hukuk Sistemleri Forumu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2008, 11:25   #1
Admin

Varsayılan Yabancı Hukuk Sistemleri Forumu

Türk Hukuku dışında kalan hukuk sistemlerinin konuşulabileceği "Yabancı Hukuk Sistemleri" forumumuzu açtık:
http://www.turkhukuksitesi.com/forumdisplay.php?f=96

Hukuk Sohbetleri bölümümüzün altında bir alt forum olan açılan yeni forumumuz Amerikan, İngiliz, Kara Avrupası ve diğer hukuk sistemleri ile ilgili sohbet, tartışma ve haberlere yönelik özel bir alan ihtiyacını karşılamak için açıldı. Özellikle yurtdışında bulunan değerli üyelerimizin de katkılarıyla bu yeni forumun aktif olacağını umuyoruz.
Old 03-02-2008, 20:41   #3
Armağan Konyalı

Sayın Admin

Yine teşekkürler.

Burada ''sen-ben-bizim oğlan'' sohbet ediyoruz ama elin oğlu ne yapıyor, onu da bilelim.

Saygılarımla
Old 05-02-2008, 16:12   #5
seam

Tüm arkadaşlara merhaba,
Geçen yıl dönemin Adalet Bakanlığının "barolarca hazırlanan Avukatlık yasası taslağı yok"açıklaması üzerine bir grup gönüllü arkadaş bu konuda çalışmaya başlamıştık -tık diyorum maallesef çalışmaya devam edemedik.Bu çalışmanın bir parçası da mukayeselli hukuk olduğundan Alman Avukatlık yasasını incelemeye aldık.Alman Avukatlık yasasını kısmen inceleyebilmemize rağmen yasa bizim yasayla hiç bir noktada benzeşmiyor ve sağladığı hukuki güvenceler çalışmayı yapan tüm arkadaşlara bu bir rüya mı?dedirtmişti.Bildiğiniz üzere,orada avukatın büro açabilmesi için hukuk sigortası yaptırması şart aksi halde büroyu açamıyor.Sigortacının avukata karşı rücu hakkı da yok.Ayrıca avukat vekaletnameyi kendisi tanzim edebiliyor.Kendisinden hukuki yardım almak isteyen kişinin mali gücü yoksa,bunu bu işle görevli mahkemeye bildirmesi yeterli oluyor.Asgari ücret tarifesi yılda bir kez yayınlanıyor ve bu ücretin altında iş kabul eden avukata meslekten men cezası veriliyor.Avukatların görev suçlarından dolayı yargılamalarının yapıldığı yer bu konuda özel kurulmuş mahkemeler olup burada görev yapanların bir kısmı meslekte belli bir kıdemi alan avukatlardan ve hakimlerden oluşuyor.İlginizi çeker mi ?bilemiyorum ama notlarımın bir kısmını size aktarmaya devam edeceğim.
Sayın admin bir önerim var.Bu platform sanal dünyanın mesleki örgütlülükte epey üyesi olan bir platform.THS üyesi avukatlar,bizim anayasamız olan Avukatlık yasa taslağı üzerinde çalışabilirler ve bu konuda baskı grubu dahi olabiliriz diye düşünüyorum. Saygılarımla
Old 05-02-2008, 20:13   #6
Admin

Sayın Seam,
Alıntı:
Yazan seam
Sayın admin bir önerim var.Bu platform sanal dünyanın mesleki örgütlülükte epey üyesi olan bir platform.THS üyesi avukatlar,bizim anayasamız olan Avukatlık yasa taslağı üzerinde çalışabilirler ve bu konuda baskı grubu dahi olabiliriz diye düşünüyorum. Saygılarımla
Söylediklerinize tamamen katılıyorum ve destekliyorum. Bildiğiniz gibi THS'de bir Avukatlık Hukuku Çalışma Grubumuz var. Bu gruba katılır, konuyu grup içinde gündeme getirirseniz ve Koordinatörümüzün de desteği olursa bu konuda verimli bir çalışma yapılabilir diye düşünüyorum.
Old 08-02-2008, 21:00   #7
Av.Fahri Sürücü

Sayın admin ve yöneticiler
hedeflenen çalışma takdire şayan,
teşekkürler,

özel kanunlardan ziyade özellikle ülke gündemimizle de paralel olarak
örnek ANAYASALAR görmek istiyoruz... yabancı dilimiz yok diye bazı çalışmaları
kişisel olarak yapamıyoruz, ancak örnek ANAYASA metinleri bulan ve çeviren
arkadaşlarımız varsa , paylaşıma sunarsa kıyaslama imkanı buluruz

tekrardan teşekkürler
Old 19-02-2008, 17:21   #8
herzam-anadalet

Tebrik ederim değerli site yöneticilerini. Bu formun açılmasının oldukça faydalı olacağı inancındayım, değerli üyelerimizden bir ricam olacak; jüri sistemi hakkında bilgi bulabileceğim kaynaklar varsa benimle paylaşabilirlerse çok memnun olacağım şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi